قدیمی‌ترین کتاب درباره امام حسین (ع) در کتابخانه کنگره امریکا

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۳ قدیمی‌ترین کتابی که کتابخانه کنگره امریکا درباره امام حسین(ع) آرشیو کرده و نگهداری می‌کند، کتابی متعلق به ۸۳ سال پیش به نام امام حسین و شهادتش / Imam Husain and his martyrdom است. این کتاب را علی عبدالله یوسف (۱۸۷۲-۱۹۵۲) به رشته تحریر درآورده و در سال ۱۹۳۱ […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۳

ghadimitarin-ketab-emam-hosseinقدیمی‌ترین کتابی که کتابخانه کنگره امریکا درباره امام حسین(ع) آرشیو کرده و نگهداری می‌کند، کتابی متعلق به ۸۳ سال پیش به نام امام حسین و شهادتش / Imam Husain and his martyrdom است.

این کتاب را علی عبدالله یوسف (۱۸۷۲-۱۹۵۲) به رشته تحریر درآورده و در سال ۱۹۳۱ در لاهور توسط انتشارات فیروزالدین منتشرشده است.
متن ۴۰ صفحه‌ای کتاب، نشان‌دهنده تحسین عمیق امام حسین(ع) از سوی نویسنده سنی – عبدالله یوسف- به جهت فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌های سالار شهیدان در کربلا است.
گفتنی است عبدالله یوسف در سال ۱۹۵۲ در لندن درگذشت اما کتابی که از خود بر جای گذاشته یکی از نمونه‌های نادر در منابع انگلیسی‌زبان درباره امام حسین(ع) و واقعه کربلا است که شبیه آن را کمتر می‌توان یافت.
در محرم ۱۳۵۰ مصادف با ۲۵ ماه می ۱۹۳۱ «یوسف علی» با برگزاری «مجلس عاشورا» در هتل والدورف لندن سعی کرد امام حسین(ع) را به عنوان شهید بزرگ اسلام به مهمانان دعوت‌شده مسلمان و غیرمسلمان بشناساند و به همین خاطر جزوه ای نیز به آنان داده شد که مبنای کتاب Imam Husain and his martyrdom شد.
این کتاب اکنون در کتابخانه کنگره امریکا نگهداری شده و عنوان قدیمی‌ترین کتاب موجود در کنگره که درباره امام حسین به زبان انگلیسی نوشته‌شده را به خود اختصاص داده است.
متن کتاب را به صورت دیجیتالی می‌توانید از این لینک دریافت کنید.