متن سخنرانی دکتر مهدی محقق در مراسم اهدای جایزه ادبی، هنری مهدی آذریزدی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۴ مراسم اهدای جوایز نخستین دوره جایزه ادبی، هنری مهدی آذریزدی با سخنرانی دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکشنبه ۶ دی‌ماه ۱۳۹۴ در هتل البرز تهران برگزار شد. متن سخنرانی ایشان بدین شرح است: بسیار مسرور و خوشحال هستم که این مجلس برای مرحوم مهدی […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۴

IMG 6055

مراسم اهدای جوایز نخستین دوره جایزه ادبی، هنری مهدی آذریزدی با سخنرانی دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکشنبه ۶ دی‌ماه ۱۳۹۴ در هتل البرز تهران برگزار شد.

متن سخنرانی ایشان بدین شرح است:
بسیار مسرور و خوشحال هستم که این مجلس برای مرحوم مهدی آذریزدی برگزار شده است. من زمانی توفیق داشتم که با دکتر انصاری به منزل مرحوم آذریزدی می‌رفتیم و همیشه او زیر چراغ مطالعه مشغول نوشتن بود.

مسأله کودک بسیار مهم است اگر از کودکی کتاب‌های مناسب برای کودکان تهیه کنیم، بعدها آنان به مطالعه علاقه‌مند شده و کتابخوان می‌شوند. این که علاقه کتابخوانی در مملکت ما کم است به خاطر این است که کتاب‌های مناسبی برای کودکان معرفی نشده است. این مناسب نیست که مملکت ما، مذهب ما و قرآن ما با کلمه کتاب آغاز شود، ولی از لحاظ آمار کتابخوانی در سطح سی و پنج تا چهلم باشیم. این یعنی اهمیت به کتاب ندادن.
من از نزدیک شاهد این بودم که شورای کتاب کودک نه تنها از لحاظ معنوی کمک کردند بلکه یادم هست تا چند سال قبض تلفن و برق و آب شورا به من محول شده بود. در هر حال شورای کتاب کودک توانسته است به رغم امکانات محدودش کارهای زیادی انجام بدهد که نمونه آن انتشار فرهنگنامه کودک و نوجوان است. در مملکت‌ ما این افراد هستند که کارهای مهم را انجام داده‌اند. من با همین آقای کاظمینی که اینجا حضور دارند، سه سفر به یزد رفتیم. ایشان کوشش کردند که نسخه‌های خطی خوب، قرآن‌ها و سکه‌های خوب را جمع‌آوری کنند. یعنی این همت اگر نبود این موزه ایشان وجود نداشت و علت این که ما می‌بینیم تمام اشیاء عتیقه به وسیله دلال‌ها و قاچاقچی‌ها به خارج برده می‌شود این است که آن همتی که وطن را دوست و علاقه به سرزمین خود داشته باشند نیست. خوشبختانه ایشان اشاره فرمودند که ما پول هم داریم و این سعادتی است چون الان همه نهادهای مردمی دچار مشکلات مالی هستند. یک روز در یک جلسه علمی در خدمت حضرت حجت‌الاسلام خامنه‌ای بودیم، ما شکایت می‌کردیم که دو نهاد پنجاه ساله است یعنی یکی موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مگ‌گیل و یکی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی است که بدون بودجه می‌گردانم. انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تاکنون ده همایش برگزار کرده و همایش یازدهم آن امسال در استان گیلان برگزار خواهد شد.
امیدوارم خداوند به بانیان این حرکت‌های مدنی توفیق دهد. ما سال ۱۳۸۵ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بزرگداشت مرحوم آذریزدی را برگزار کردیم و یک بزرگداشت نامه برای ایشان چاپ کردیم که اینجا هست. سیره علمی آذر یزدی که توانست با قدرت و ذوق خود کتاب‌هایی را بنویسد که به دلیل ارزش‌ها و جذابیت‌هایشان به چاپ‌های متعدد رسیدند. ما امیدواریم که خداوند عمر استاد کاظمینی را زیاد کند و این گونه افراد در جامعه ما زیاد شوند که فرهنگ این مملکت بالیدن بگیرد.
ما نباید از دولت توقع داشته باشیم که تمام کارها را انجام دهد. افراد متمول بسیار هستند ولی باید فرهنگ‌سازی شود تا کارهای فرهنگی مورد حمایت قرار گیرد.