مراسم بزرگداشت ارتحال آیت‌الله مرعشی نجفی(ره)

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۵ مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی(ره)، پنجشنبه شب با حضور جمعی از فضلا و طلبه‌های حوزه علمیه قم، مسئولان و قشرهای مختلف مردم در حسینیه این فقیه عالیقدر در قم برگزار شد. استاد حوزه علمیه قم در این مراسم با اشاره به […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۵

bozorgdasht-ayatollah-marashinajafi

مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی(ره)، پنجشنبه شب با حضور جمعی از فضلا و طلبه‌های حوزه علمیه قم، مسئولان و قشرهای مختلف مردم در حسینیه این فقیه عالیقدر در قم برگزار شد.

استاد حوزه علمیه قم در این مراسم با اشاره به مقام و جایگاه ویژه فقیهان از دیدگاه اسلام، اظهار داشت: در روایت‌ها و احادیث به جای مانده از امامان معصوم کلمه فقیه زیاد ذکر شده است به گونه‌ای که اگر همه آنها را جمع کنیم تبدیل به یک کتاب می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالله فاطمی نیا افزود: در مورد تفسیر و شرح کلمه فقیه سخنان زیادی مطرح شده است که باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی کلمه فقیه را بر اساس تفاسیر روایت‌های دینی به معنای اسلام شناس عنوان و اضافه کرد: یک فقیه برغم خواندن علوم مختلف طولی و عرضی و طی نمودن یک سری از مقدمات تا زمانی که حب و بغض او برای خدا نباشد و محرمیت با خدا پیدا نکند و متخلق به اخلاق اسلامی نیز نباشد، هرگز یک فقیه واقعی محسوب نمی‌شود.

استاد حوزه با اشاره به تلاش آیت الله نجفی در ایجاد وحدت بین مسلمانان جهان، خاطرنشان کرد: آن عالم ربانی همانند آیت‌الله بروجردی در عین این که ذوب در ولایت بود، با دارالتقریب مذاهب اسلامی در مصر همراهی می کرد و برای وحدت بین شیعه و سنی اهتمام فراوانی از خود نشان می داد.

فاطمی‌نیا با بیان این که آیت الله نجفی به شیخ الاجازات شهرت پیدا کرده بود، تصریح کرد: این عالم ربانی از نخستین شخصیت‌هایی بود که به فکر ایجاد وحدت اسلامی افتاد و در این راه اجازات زیادی از علمای سنی دریافت کرد و در کتابخانه کشور تونس کتابی پیدا شده که در آن در مورد کسب اجازه این مرجع تقلید از یکی از علمای اهل سنت برای بیان روایت مطالبی نقل شده است.

وی هم چنین یادآور شد: آیت الله مرعشی نجفی، ۳۲۷ اجازه از علمای شیعه، ۱۵۰ اجازه از علمای اهل سنت،۱۷ اجازه از علمای زیدی و ۲ اجازه از علمای اسماعیلی دریافت کرده و مجموع این اجازات در کتاب المسلسلات فی الاجازات گردآوری شده است.

آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی در ۳۱ تیرماه ۱۲۷۶ هجری شمسی مصادف با بیستم صفر سال ۱۳۱۵ قمری در نجف اشرف متولد شد.

وی تحصیلات حوزوی خود را زیر نظر استادان برجسته حوزه‌های علمیه نجف، سامرا، کاظمین، تهران و قم گذراند و از معدود علمایی بود که از استادان زیادی بهره‌مند شد و در سن ۲۷ سالگی به مرجعیت رسید.

وی در طول ۷۰ سال تدریس دروس حوزوی، شاگردان زیادی از جمله شهید حاج آقا مصطفی خمینی، شهید مرتضی مطهری، شهید محمد مفتح و شهید سید محمد بهشتی را تربیت کرد.

کتابخانه آیت الله مرعشی در قم از آثار به جا مانده از وی است که علاوه بر نسخ چاپی، نسخ خطی کم نظیری در آن به چشم می‌خورد و مورد توجه نویسندگان، دانشمندان، طلبه‌ها، علما و مراکز علمی و تحقیقاتی سراسر جهان است.

این مرجع تقلید در هفتم شهریورماه سال ۱۳۶۹ برابر با هفتم صفر ۱۴۱۱ قمری در سن ۹۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت و بنا به وصیتش در کتابخانه اش به خاک سپرده شد.
منبع: ایرنا