مراسم بزرگداشت استاد دکتر حسن دادبان

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۰ سوم دی ماه مراسم بزرگداشت استاد برجسته فقه و حقوق دکتر حسن دادبان این مراسم بزرگداشت سوم دی ماه ۱۳۹۰ ساعت ۱۸ لغایت ۲۰ در محل تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور بزرگان و فرهیختگان برگزار خواهد شد.. نشانی: واقع در خیابان ولی […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۰

dadbansiteسوم دی ماه مراسم

بزرگداشت استاد برجسته فقه و حقوق دکتر حسن دادبان

این مراسم بزرگداشت سوم دی ماه ۱۳۹۰ ساعت ۱۸ لغایت ۲۰ در محل تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور بزرگان و فرهیختگان برگزار خواهد شد..

نشانی: واقع در خیابان ولی عصر، پل امیر بهادر، خیابان سرگرد بشیری، پلاک ۷۱

تلفن: ۳-۵۵۳۷۴۵۳۱

برگی از زندگی دکتر حسن دادبان

دکتر حسن دادبان در تیر ماه ۱۳۰۳ در محله ویجویه تبریز متولد شد. پدرش فرش فروش بود و از مال دنیا چندان نصیبی نداشت. حسن تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و در دبستان سعدی گذراند. در دوازده سالگی از نعمت پدر محروم شد،اما علی رغم مشکلات، تحصیلات دوران متوسطه را در دبیرستان فردوسی

به پایان رساند. وی فعالیت فرهنگی را از عنفوان جوانی و از سال آخر دبیرستان با تدریس آغاز کرد. او پس از اخذ دیپلم، تحصیلات خود را ادامه داد، به دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت، در رشته ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۲۸ هـ .ش درجه لیسانس گرفت. از آنجایی که از کودکی نسبت به بی‌عدالتی حساس بود، تصمیم گرفت در رشته حقوق ادامه تحصیل دهد. از این رو تحصیلات خود را در رشته حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران دنبال کرد و در سال ۱۳۳۳ هـ .ش لیسانس حقوق گرفت. مدتی نیز در اهواز و آذربایجان به عنوان قاضی تحقیق یا بازپرس به خدمت پرداخت. او در شغل قضاوت نیز بسیار دقیق و سخت‌گیر بود . ایشان در اواخر دهه ۱۳۳۰ هـ .ش برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و از ۱۳۳۷ – ۱۳۴۷ هـ .ش در دانشگاه پاریس به تحصیل پرداخت و موفق به اخذ دانشنامه دکترای دولتی در حقوق جزا شد. همچنین توانست سه دکترا در رشته‌های علوم جزایی، حقوق خصوصی و اقتصاد توسعه بگیرد. دکتر دادبان پس از بازگشت به ایران، به عنوان مستشار استیناف در دیوان عالی جنایی مشغول به کار شد. در سال ۱۳۴۹ هـ .ش با خانم حسنیه شعاران ازدواج کرد. حاصل این پیوند، فرزندی به نام علی بود که در سال ۱۳۵۲ هـ .ش متولد شد. دکتر دادبان در سال۱۳۵۰هـ .ش به گروه حقوق جزا در دانشکده حقوق  و علوم سیاسی دانشگاه تهران پیوست. در سال ۱۳۷۴ هـ .ش جهت مطالعه و پژوهش راهی فرانسه شد و یک سال و نیم در آنجا اقامت گزید و سرانجام با ترجمه دو کتاب مرجع در حقوق جزا (آیین دادرسی کیفری و حقوق جزای عمومی) به ایران باز گشت. دکتر دادبان پس از سالها تدریس در ۱۳۸۳ هـ .ش بازنشسته شد، اما علی رغم بازنشستگی همچنان کار تدریس را دنبال کرد. او بیش از هجده سال مدیریت گروه علوم جزایی و جرم شناسی را بر عهده داشت و زمانی نیز معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده حقوق دانشگاه تهران را عهده‌دار بود.

دکتر دادبان فردی متدین و علاقه‌مند به خانواده است. همواره به کار تحقیق و پژوهش عشق می‌ورزد و در طول خدمت خود شاگردان متعددی تربیت کرده و لحظه‌ای از تعلیم و پژوهش بازنایستاده است.

تلخیص از نگاشته های دکتر علی دادبان و دکتر اسدالله فرزین‌وش