مراسم بزرگداشت علامه دهخدا به همراه تجلیل از استاد رسول شایسته

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ مراسم بزرگداشت علامه دهخدا به همراه تجلیل از یک عمر فعالیت ادبی استاد رسول شایسته روز شنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۵ با حضور جمعی از استادان برجسته، مولفان حوزه لغت نویسی و نیز دوستداران زبان و ادبیات فارسی برگزار شد. در این مراسم که از استاد رسول شایسته […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۵

dehkhoda80

مراسم بزرگداشت علامه دهخدا به همراه تجلیل از یک عمر فعالیت ادبی استاد رسول شایسته روز شنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۵ با حضور جمعی از استادان برجسته، مولفان حوزه لغت نویسی و نیز دوستداران زبان و ادبیات فارسی برگزار شد.

در این مراسم که از استاد رسول شایسته نیز به پاس ۵۰ سال تلاش برای تالیف لغت نامه دهخدا و نیز لغت نامه بزرگ فارسی تجلیل و قدردانی شد، توفیق سبحانی، معاون علمی پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، علی رواقی، محمد رضا‌ شفیعی کدکنی، مهدی ماحوزی، غلامرضا ستوده، رضا مصطفوی، محمد شادروی منش و بهروز صفر زاده در موسسه لغت نامه دهخدا نیز حضور داشتند.

همچنین فیلم مستند پرتره نادره کار، اثر منوچهر مشیری نیز رونمایی شد که به زندگی و آثار دکتر دبیرسیاقی از یاران علامه دهخدا اختصاص داشت.

علی درزی، رییس موسسه دهخدا در سخنانی گفت: بدون تردید لغت نامه دهخدا منبع اصلی فرهنگ نوین زبان فارسی در دهه‌های بعد بوده وهیچ فرهنگ نوینی در این حوزه خود را بی نیاز از آن نمی‌دانسته است. وی افزود: تلاش، از خود گذشتگی و تهور علامه دهخدا در مبادرت ورزیدن به تالیف لغت نامه و شخصیت کم نظیر او یقیناً الهام بخش یاران و پیروانش در سال های بعد در اقدام به تالیف لغت نامه بزرگ فارسی بوده است.

رئیس موسسه دهخدا هدف از برگزاری این مراسم را زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن مرد بزرگ دانست و گفت: علامه دهخدا مردی بود که با تلاش‌های طولانی و دستمزد خود در قامت یک نماینده مجلس درس مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی را آموخت‌درزی افزود: دهخدا همچنین در کسوت یک روزنامه‌نگار چگونگی ایفای نقش یک مصلح اجتماعی را به رخ دیگران کشید، و در مقام یک پژوهشگر به همراه یاران خود گوهری ماندگار را برای زبان فرهنگ و ادب این سرزمین بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: لغت نامه دهخدا همچون خورشیدی جاودان در پهنه حوزه زبان و ادبیات فارسی می‌درخشد و آوازه او را فراتر از مرزهای این کشور به گوش ایران شناسان و فرهنگ نویسان می‌رساند.

دکتر بهرام پروین گنابادی نیز در این مراسم ضمن تحلیل شعر معروف دهخدا، یاد آر ز شمع مرده یاد آر و تحلیل نوع نگاه و زبان دهخدا او را از باهوش ترین افراد زمان معاصر دانست و با اشاره به لغت نامه دهخدا گفت: انسان های باهوش نیاز زمانه را بهتر از بقیه درک می کنند و دهخدا نیاز زمانه را بسیار خوب درک کرده بود.

دکتر حسن انوری، مولف لغت نامه ‌بزرگ فارسی از دیگر سخنرانان بود که ضمن تجلیل از دکتر شایسته و اشاره به دقت نظر وی در تصحیح و خوانش متون کهن، شخصیت او را مهذب و منزه و اخلاقی و از نظر فکری و فلسفی روشنفکر دانست.دکتر ایرج شهبازی، عضو هیات علمی موسسه دهخدا نیز در این مراسم دکتر شایسته را از آن قبیل فرزانگانی دانست که الگویی ارزشمند برای کم گویی و گزیده گویی است.

گفتنی است، علی‌اکبر دهخدا متولد ۱۲۵۷ در تهران است. وی ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار و شاعر ایرانی است که در ۷ اسفند ۱۳۳۴ در تهران دیده از جهان فرو بست. وی مؤلف و بنیان‌گذار لغت‌نامه دهخدا است.