مراسم تشییع استاد دکتر محمدحسین توسی وند، شاهنامه‌پژوه توانا و پایه‌گذار بنیاد فردوسی

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۳ دکتر محمدحسین توسی وند، پزشک توانمند، شاهنامه‌پژوه و پایه گذار بنیاد فردوسی در  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ هم زمان با روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی درگذشت. این پزشک نامدار ایرانی سالها در راه پیشبرد فرهنگ ایران تلاش نمود و در سلسله نشست‌های شاهنامه‌پژوهی که انجمن آثار و مفاخر […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۳

dargozasht-tosi

دکتر محمدحسین توسی وند، پزشک توانمند، شاهنامه‌پژوه و پایه گذار بنیاد فردوسی در  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ هم زمان با روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی درگذشت.

این پزشک نامدار ایرانی سالها در راه پیشبرد فرهنگ ایران تلاش نمود و در سلسله نشست‌های شاهنامه‌پژوهی که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از ۲۶دی تا ۱۵ اسفندماه ۹۱ با حضور شاهنامه‌پژوهانی چون دکتر عزیزالله جوینی، دکتر سیدضیاءالدین هاجری و دکتر نصرت الله رستگار برگزار کرد، درباره پیشینه دانش پزشکی در شاهنامه به ایراد سخنرانی پرداخت.
مراسم تشییع دکتر محمدحسین توسی‌وند روز شنبه ۱۰ خرداد ماه ساعت ۹:۳۰ با مداد، از جلوی درب بنیاد فردوسی واقع در خیابا ن ملاصدرا،بین ملاصدرا ۱۰ و ۱۲، ساختمان مهــدی و مراسم خاکسپاری در روستای پاژ، زادگاه فردوسی انجام می‌گیرد.

 زندگی‌نامه
محمدحسین توسی‌وند در ۱۳۱۵ هـ.ش در روستای پاژ متولد شد. تحصیلات خود را در مدارس انوری و ابن یمین در استان خراسان به پایان رساند.سپس با دریافت پذیرش از دانشگاه هامبورگ رهسپار آلمان شد و در آنجا تحصیلات خود را در رشته پزشکی به اتمام رساند و متخصص جراحی معز و اعصاب شد. بعد دوباره ادامه تحصیل داد و  فوق تخصص طب ورزشی گرفت. پس از بازگشت به ایران به استخدام وزارت بهداری درآمد. وی در دانشگاه فردوسی مشهد به مدت دو سال به تدریس و تربیت دانشجویان رشته جراحی مغز و اعصاب  مشغول شد اما بعد دوباره به آلمان بازگشت و به عنوان معاون بخش جراحی بیمارستان دولتی نوکلن، خدمت‌های انسان دوستانه خود را آغاز کرد.
وی از پایه‌گذاران سازمان خیریه پزشکان آلمان و انجمن دوستی آلمان و ایران بود و به خاطر کمکهای پرشمار به آسیب دیدگان، زلزله زدگان و جنگ زدگان کشورهای گوناگون همچون ایران، افغانستان، فلسطین، لبنان، ترکیه، کشمیر پاکستان، موزامبیک، بوسنی، کوزوو، چچن، آلمان، روسیه، ایتالیا، کانادا و آمریکا، نامزد جایزه نوبل در بخش انسان دوستانه در سال ۲۰۰۸ میلادی از سوی انستیتوی جغرافیایی برلین شد. او  از جوانی در کنار تحصیل در رشته پزشکی، به پژوهش در زمینه فرهنگ و تمدن ایران پرداخت. توسی‌وند ازجمله مفاخر ایرانی است که با پژوهش‌ها و فعالیت‌های دامنه‌گستر خود در زمینه‌های پزشکی و فرهنگی برای کشور افتخارات درخوری را به دست آورد که از آن جمله می‌توان به مبتکر جراحی میکروسکوپی در ایران، شهروند افتخاری شهر سن پترزبورگ روسیه و همراهی در ثبت جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو اشاره داشت.
دکتر محمدحسین توسی وند از ۱۳۸۴ به همراه فردوسی پژوهان، هنرمندان بنام و ایران شناسان ایران و جهان، بنیاد فردوسی را راه اندازی کرد.این شاهنامه پژوه و پایه گذار بنیاد فردوسی در  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ هم زمان با روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی درگذشت.