رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در مراسم زادروز دکتر علی رواقی عنوان کرد:

به تناسب روزها، مراسم صمیمانه گرامیداشتِ زادروز مفاخر کشور در انجمن برگزار می‌شود

مراسم زادروز علی رواقی استاد برجسته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی سه شنبه هشتم آذرماه ۱۴۰۱ در تالار آیینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد. در این آئین گرامیداشت که با حضور محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، امیراسماعیل آذر مدیرگروه زبان و ادب فارسی دانشگاه آزاد اسلامی […]

مراسم زادروز علی رواقی استاد برجسته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی سه شنبه هشتم آذرماه ۱۴۰۱ در تالار آیینه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
در این آئین گرامیداشت که با حضور محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، امیراسماعیل آذر مدیرگروه زبان و ادب فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، منوچهر صدوقی سها مدرس و پژوهشگر فلسفه و عرفان اسلامی، مهدی محبتی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان، سید محمد علی اسلامی عضو شورای مشاوران علمی انجمن، غلامرضا امیرخانی عضو هیأت علمی کتابخانه ملی ایران، احمد کتابی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نصرالله حدادی تهران شناس، امیر عبدالحسینی پژوهشگر و مدرس هنر، کاوه خورابه و مهدی شفیعی معاونان پژوهشی و اجرائی انجمن برگزار شد، به بهانه سالروز تولد این استاد گرانقدر از یک عمر خدمات علمی و فرهنگی این چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی تجلیل به عمل آمد.

محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ابتدای این نشست گفت: بنای ما بر این است که چنین برنامه های تجلیل و نکوداشت مفاخر را در فضایی صمیمی و مشفقانه و به دور از تشریفات اداری برگزار کنیم که البته مقارن با روز ولادت باسعادت چهره های ماندگار علم و فرهنگ ایران است.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تأکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تجلیل از مفاخر فرهنگی اهتمام فراوان دارد و بر این عقیده مصمم است که در تکریم از چهره های تابناک علم و فرهنگ ایران اقدامات شایسته ای صورت بگیرد. در این راستا انجمن نیز در تلاش است که در کنار جلسات و نشست های تخصصی، در قالب برنامه پاسداشت زادروزِ مفاخر، گوشه ای از خدمات و فعالیت های این بزرگان را به جامعه علمی کشور و عموم ملت ایران معرفی نماید.

دکتر رواقی در لغت شناسی نظیر ندارد
امیراسماعیل آذر مدیرگروه زبان و ادب فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در این برنامه طی سخنانی گفت: سالروز تولد استاد علی رواقی را تبریک می گویم. ما درقرن حاضر در علم لغت نظیری مانند ایشان نداریم. وی صدها هزار صفحه فیش برداری در حوزه لغت شناسی انجام داده است و هرچه خداوند طول عمر بیشتری به ایشان بدهد، جامعه علمی کشور از فیوضات این استاد گرانقدر بیشتر بهره مند خواهد شد.
او اضافه کرد: دکتر رواقی تجربه های علمی خود را به راحتی در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار می دهند و از هیچ کمکی به اهل علم، به خصوص دانشجویان دریغ نمی کنند.
آذر تصریح کرد: داستان حیات طیبه دکتر رواقی پایان ندارد و تا قرن ها بعد، همه از خدمات علمی و فرهنگی ایشان بهره مند خواهند شد. عمر او در تحقیق و مطالعه صرف شده و به بهترین شکل ممکن از لحظات زندگی خود استفاده کرده است.

گرامیداشت زادروزِ مفاخر؛ موجب شعف و شادی مردم
سید غلامرضا اسلامی عضو شورای مشاوران علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این برنامه گفت: این آئین خیلی عقلائی و قابل تحسین است که به تبع آن، مخاطبان نیز به لحاظ روانی و روحی دچار احساسات خوشایندی می شوند.
اسلامی اضافه کرد: قطعا جامعه ما در آینده قدر جلساتی چون این نشست را بهتر و بیشتر خواهد دانست. برنامه هایی از این دست موجب ایجاد روحانیت، شعف و شادی در حاضران و البته در مخاطبان آن می شود.
او تأکید کرد: آرزو می کنم استاد علی رواقی همواره موفق و پیروز وسلامت باشند و ما هم توفیق داشته باشیم که از آثار علمی ایشان بهره مند شویم.

دکتر رواقی؛ موسس «گونه شناسی» در ایران است
منوچهر صدوقی سها مدرس و پژوهشگر فلسفه و عرفان اسلامی در این آئین به ایراد سخن پرداخت و گفت: در ایران عزیز ما نام مرحوم بدیع الزمان فروزانفر که می آید بلافاصله نام «مولانا» برای ما تداعی می شود. گاهی خیلی از بزرگان نیز با اشعارشان شناخته می شوند و برخی از بزرگان با فنون علمی شان مورد توجه قرار می گیرند. این ها اختصاصات این افراد است که نوعی عنوان ثانویه آنان نیز هست.
اوتأکید کرد: نام دکتر رواقی که می آید، طبعیتا «گونه شناسی» با ایشان تداعی می شود و به عبارتی، این مهم از اختصاصات علمی ایشان است. البته خیلی از بزرگان ما در فعالیت های علمی خود جنبه تأسیسی نداشته اند؛ اما جناب دکتر رواقی قطعا موسس«گونه شناسی» در ایران هستند.

پژوهش‌های دکتر رواقی؛ مبنای تحولات فرهنگی و اجتماعی
مهدی محبتی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان در این آئین نکوداشت اظهار کرد: من از سه جهت خوشحالم که امروز در خدمت دکتر رواقی هستم؛ اول اینکه استاد ما در دانشگاه تهران بودند، دیگر اینکه خراسانی اند و سوم اینکه آثار ایشان همواره محل مطالعه و توجه بنده است.
او در ادامه سخنان خود گفت: هر تحولی که در اجتماع رخ می دهد، اول باید در حوزه الهیات باشد، سپس در فرهنگ و زبان و در نهایت باید به جامعه وارد شود. در این مسیر، این تحولات در فرهنگ ها و دائره المعارف ها باید انعکاس پیدا کنند؛ همانند فرهنگ «معین» و «دهخدا» که مولفین آن سالیان سال برای تدوین آن ها زحمت کشیدند. بنده شاهد هستم که جناب دکتر رواقی مدت های مدید است که در چاپ فرهنگ ها تلاش می کنند تا کسانی که می خواهند در تحولات فرهنگی و اجتماعی مبنا داشته باشند، بتوانند از این منابع بهره مند گردند.
استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان تصریح کرد: کارهای فرهنگی و پرمایه استادانی چون دکتر رواقی مبنای علمی تحولات اجتماعی خواهد بود و امیداریم همواره بهره مند از پژوهش های علمی و فرهنگی ایشان باشیم.

آثار دکتر رواقی همواره محل مراجعه پژوهشگران ایرانی و فارسی زبان
غلامرضا امیرخانی عضو هیأت علمی کتابخانه ملی ایران در این نشست به ایران سخن پرداخت و گفت: ما همواره در نشست های علمی کتابخانه ملی ایران از تجربیات فرهنگی و پژوهشی دکتر رواقی بهره مند می شویم. اخیراً نیز در جلسه رونمایی از یک نسخه قرآن کریم مربوط به دوره سلجوقی، افتخار داشتیم که از حضور ایشان کسب فیض نماییم. استاد رواقی این نسخه را ملاحظه نموده بودند و با عنایت ایشان مشخص شد که نثر ترجمه این قرآن به قرن ششم هجری باز می گردد و مربوط به گونه «مرکزی» است.
او تأکید کرد: مدتی است که مشغول تصحیح متنی مربوط به قرن نهم هجری هستم که به بهانه آن مکررا به آثار دکتر رواقی به خصوص «فرهنگ زبان فارسی افغانستان» ایشان مراجعه می کنم؛ سایر آثار استاد نیز همه ارزشمند و محل توجه و مراجعه اهل علم در ایران و جهان فارسی زبان است.

دکتر رواقی از جمله احیا کنندگان «شاهنامه» در ایران
احمد کتابی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این آئین به ایراد سخن پرداخت و گفت: بنده در این گفتار کوتاه درباب خدمات برجسته دکتر رواقی در شاهنامه پژوهی سخن خواهم گفت. اگرچه که نمی توان از خدمات دیگر استادان کشور در بحث شاهنامه پژوهی چشم پوشی کرد؛ با این حال به جرأت می توان گفت که دکتر رواقی از جمله مهمترین پژوهشگرانی اند که «شاهنامه» را در ایران احیا کرده اند.
او تأکید کرد: فعالیت های استاد رواقی در شاهنامه پژوهی بسیار ارزشمند است. از آنجا که هویت ایرانی در حقیقت در گرو «شاهنامه» است؛ کسانی که در این زمینه خدمت کرده اند نیز، خادمان اصلیِ میهن و ایران بزرگ ما هستند و از جمله این افراد استاد دکتر علی رواقی اند.

استاد رواقی در خانواده ای اصیل و شهیدپرور پرورش یافته اند
نصرالله حدادی،تهران شناس در این جلسه صمیمی طی سخنانی گفت: من اولین بار در خانه ای واقع در خیابان بهار تهران نام محمد رواقی برادرِ شهید دکتر رواقی را شنیدم و تا امروز افتخار آشنایی با ایشان و خانواده محترمشان را دارم.
او در پایان گفت: خاندان مکرم رواقی به خصوص شهید محمد رواقی بسیار قابل احترام اند. آن شهید چندی قبل از شهادت خود به من فرمود:«گاه ماندن نیست و باید شهید شد».

بزرگداشت مفاخر، عاملی برای تلطیف فضای فرهنگی کشور
امیر عبدالحسینی پژوهشگر و مدرس هنر در مراسم زادروز علی رواقی طی سخنان کوتاهی گفت: حقیقتاً آنچه که امروز حال جامعه فرهنگی کشور را خوب می کند، برنامه هایی از این دست است. امیدوارم این فعالیت مستمر و دائمی باشد.

تدوین «فرهنگ نامه بزرگ قرآنی» براساس پنجاه و سه ترجمه و تفسیر قرآن کریم
در پایان این نشست صمیمی، علی رواقی استاد برجسته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی طی سخنانی گفت: بنده از دهه ۴۰ تاکنون با همکاری استادان بزرگ ایران مشغول تحقیق و پژوهش در حوزه زبان و ادب فارسی به خصوص شاهنامه پژوهشی و قرآن پژوهی هستم؛این فعالیت ها تا حدود سال ۱۳۵۰ ادامه پیدا کرد و من با «فرهنگ نامه قرآنی» کار خودم را شروع کردم، سپس «تفسیر قرآن پاک» را کار کردم که مرحوم استاد مینوی هم در این کار مشارکت داشتند- این اثر از متون نادر تفسیری است و مرحوم دکتر احمد احمدی هم بعدها آن را در انتشارات «سمت» تجدید چاپ کردند. در ادامه «تفسیر بصائر یمینی» را چاپ کردم، قبل از آن نیز ویرایش ترجمه« قرآن موزه پارس شیراز» را به سرانجام رساندم.
او اضافه کرد: در حوزه شاهنامه پژوهی، من بیشتر مدیون خانواده ام هستم. مرحوم عموی من چاپ مرحوم فروغی و یغمایی را در دوران کودکی برای من می خواندند؛ لذا از همان دوران کودکی و نوجوانی با «شاهنامه» مأنوس بودم. سپس در دوره دبیرستان هم استاد بزرگی به نام مرحوم «عبدالرسول بازرگان» داشتم که به توصیه ایشان شاهنامه خوانی می کردیم. اخیراً در تلاش هستم که تصحیح «شاهنامه» را با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر کنم.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر مشغول تدوین«فرهنگ نامه بزرگ قرآنی» هستم که برپایه پنجاه و سه ترجمه و تفسیر قرآن کریم تألیف خواهد شد.
او اضافه کرد: امیدوارم به زودی تصحیح دیوان «ناصرخسرو» – که البته دشواری های زیادی دارد- را نیز منتشر و به فرهنگ و ادب دوستان کشور تقدیم کنم.