مراسم نکوداشت استاد دکتر مهدی محقق

تاریخ ایجاد : شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶ مراسم نکوداشت استاد دکتر مهدی محقق به همت بنیاد نخبگان استان تهران و همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان تهران در نظر دارد در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶

bozorgdasht dr mahdi mohagheghمراسم نکوداشت استاد دکتر مهدی محقق به همت بنیاد نخبگان استان تهران و همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان تهران در نظر دارد در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با این ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویداد فرهنگی «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق» را با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از چهره‌های برجسته کشور در سال ۹۶ برگزار کند.

استاد محقق عضو و رئیس انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و عضو هیئت‌امنای انجمن فلسفه ایران را در کارنامۀ خود دارد و اکنون نیز رئیس هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مشاور علمی و عضو هیئت‌امنای بنیاد دایر‌ه‌المعارف اسلامی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

وی همچنین عضو ایرانی فرهنگستان زبان و ادب مصر است و در فرهنگستان‌های اردن، سوریه، هند و مجمع بین‌المللی فلسفه در قرون‌وسطی و مجمع بین‌المللی تاریخ پزشکی نیز عضویت دارد.

ازجمله آثار فاخر دکتر مهدی محقق می‌توان به «بستان الاطباء»،«بیست گفتار در مباحث فلسفی و کلامی»، «تأثیر قرآن در اشعار ناصرخسرو»، «تحلیل اشعار ناصر خسرو»، «ترجمه شرح منظومه غررالفرائد سبزواری»، تصحیح کتاب «مفتاح‌الطب و منهاج‌الطلاب»، «تعلیقات، مقدمه و تصحیح اشترنامه عطار»، «تعلیقات، مقدمه و تصحیح وجوه قرآن تفلیسی»، «شرح الهیات شفا ملامهدی نراقی»، «شرح باب حادی‌عشر علامه حلی»، «شرح مشکلات و مقدمه بر پانزده قصیده از ناصرخسرو»، «شیعه در حدیث دیگران»، «فیلسوف ری»، «فیلسوف ری؛ محمد بن زکریای رازی»، «مقدمه در شرح احوال و آثار و افکار السیره‌الفلسفیه رازی»، «مقدمه و فرهنگ لغات لسان‌التنزیل»، «وجوه قرآن» و «یادنامه ادیب نیشابوری» اشاره کرد.