مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در برگزاری کنگره عبدالجلیل رازی قزوینی در قم

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۱ مراسم کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، روز  پنجشنبه، چهارم خردادماه ۱۳۹۱، ساعت ۸/۳۰ لغایت ۱۹/۳۰ با حضور آیت‌الله‌العظمی سبحانی، دکتر علی لاریجانی، دکتر محمدجواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و معاونین ایشان، اساتید برجسته کشور، پژوهشگران و اندیشمندان در تالار علامه […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۱

abdoljalilghazviniraziمراسم کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، روز  پنجشنبه، چهارم خردادماه ۱۳۹۱، ساعت ۸/۳۰ لغایت ۱۹/۳۰ با حضور آیت‌الله‌العظمی سبحانی، دکتر علی لاریجانی، دکتر محمدجواد ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و معاونین ایشان، اساتید برجسته کشور، پژوهشگران و اندیشمندان در تالار علامه مجلسی مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث در قم برگزار می‌شود.

 عبدالجلیل قزوینی در نگاه مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری می فرمایند:   من وقتی به گذشته قزوین نگاه می کنم، می بینم هزار سال پیش یک جغرافیدانِ معروف دنیای اسلام – مقدسی – که از شهر قزوین بازدید کرده است، این شهر را مرکز فقه و فلسفه معرفی می کند. نهصد سال قبل از این، شخصیت دانشمند معروفی مثل عبدالجلیل قزوینی از این شهر برخاسته است. «النقضِ» عبدالجلیل قزوینیِ رازی امروز در دست متکلمین و صاحبان فکر و اندیشه، یکی از کتابهای معتبر و جالب توجه است.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی از مقام این عالم وارسته بسیار تجلیل و بر برگزاری کنگره ای برای این شخصیت دینی تأکید کردند و فرمودند برگزاری چنین کنگره هایی تنها می تواند گوشه ای از مقام و جایگاه رفیع عالمان دینی را به جامعه معرفی کند.

کنگره بزرگداشت مقام علمی عبدالجلیل رازی قزوینی در سه محور اصلی شناخت عبدالجلیل رازی قزوینی، جامعه شیعی در قرن ششم و کتاب «نقض» در قم برپا می شود.

حجت‌الاسلام مهدی مهریزی، دبیر علمی کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی گفت : این کنگره در یک روز  و در چهار نشست برگزار می‌شود و حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی در مراسم افتتاحیه و دکتر علی لاریجانی در مراسم اختتامیه آن سخنرانی خواهند کرد. وی با اشاره به اینکه سه محور اصلی برای کنگره عبدالجلیل رازی قزوینی در نظر گرفته شده است، افزود: شناخت عبدالجلیل رازی قزوینی، جامعه شیعی در قرن ششم و کتاب «نقض» از محورهای اصلی این کنگره است.

دبیر علمی کنگره عبدالجلیل رازی قزوینی با بیان اینکه آثار کنگره بزرگداشت عبدالجلیل رازی قزوینی، در روز برگزاری کنگره، رونمایی می‌شود، تصریح کرد: تحقیق کتاب نقض با تلخیص تعلیقات مرحوم محدث ارموی؛ زندگی‌‌نامه عبدالجلیل و گزارش تحلیلی از کتاب «نقض»؛ شناخت‌نامه عبدالجلیل و «نقض» آثاری هستند که رونمایی خواهند شد. همچنین مجموعه مقالات مباحث قرآنی، حدیثی و کلامی و مباحث تاریخی، جغرافیایی و ادبی به همراه چکیده مقالات همراه با ترجمه عربی و انگلیسی از دیگر آثاری است که در این روز معرفی می‌شوند.
حجت‌الاسلام مهریزی با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه کنگره عبدالجلیل رازی قزوینی بیان کرد: تحقیق و بررسی ساختاری کتاب نقض، تدوین شناسنامه عبدالجلیل و سفارش و پذیرش بیش از ۲۰۰ عنوان مقاله از فعالیت‌های اصلی دبیرخانه این کنگره است و آثار این کنگره در هشت جلد چاپ و همزمان با برگزاری کنگره عرضه می‌شود.
دبیر علمی کنگره عبدالجلیل رازی قزوینی یادآور شد: آستان حضرت عبدالعظیم حسنی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مجمع جهانی اهل‌ بیت(ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مرکز تحقیقات کامپیوتر علوم اسلامی در برگزاری این کنگره با مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث همکاری و مشارکت دارند.

وی از رونمایی تمبر یادبود عبدالجلیل رازی نیز خبر داد و گفت: کنگره عبدالجلیل رازی چهارمین همایش از طرح بزرگداشت عالمان و محدثان است که پنجشنبه، چهارم خرداد‌ماه در مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث برگزار می‌شود.

یادآور می‌شود، نصیرالدین ابو الرشید عبد الجلیل رازی قزوینی(زاده سال ۵۶۰ ق)، از عالمان و متکلمان برجسته شیعی در سده ششم قمری است. او از سخنوران و وعاظ معروف زمان خود بوده و با کتاب «نقض» ـ تألیف وی، که در شمار متون کهن فارسی است ـ شناخته می‌شود، کتابی که حاوی اطلاعات فراوان تاریخی، مذهبی، جغرافیایی، کلامی و … است.