معرفی برگزیدگان هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۴ برگزیدگان و شایستگان تقدیر هشتمین دوره جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» معرفی شدند. در مراسم پایانی این جایزه که ۳۰ آبان۱۳۹۴ در تالار وحدت تهران برگزار شد، سرانجام در بخش رمان، «پاییز فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی و «دختر لوتی» اثر شهریار عباسی به صورت مشترک برگزیده […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۴

bargozidegan-hashtomin-dore-jayeze-jalale-alahmadبرگزیدگان و شایستگان تقدیر هشتمین دوره جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» معرفی شدند.

در مراسم پایانی این جایزه که ۳۰ آبان۱۳۹۴ در تالار وحدت تهران برگزار شد، سرانجام در بخش رمان، «پاییز فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی و «دختر لوتی» اثر شهریار عباسی به صورت مشترک برگزیده شدند.

در بخش مجموعه داستان که برگزیده نداشت، «آیا بچه‌های خزانه رستگار می‌شوند» نوشته مهدی اسدزاده و «نگهبان تاریکی» نوشته مجید قیصری تقدیر شدند.

همچنین در بخش نقد ادبی، دو کتاب «روایت‌شناسی کاربردی» تالیف علی عباسی و «کلک خیال‌انگیز» اثر ابوالفضل حری مورد تقدیر قرار گرفتند. این بخش هم برگزیده نداشت.

اما در بخش مستندنگاری «آب هرگز نمی‌میرد» نوشته حمید حسام برگزیده و «تو در قاهره خواهی مرد» نوشته حمیدرضا صدر شایسته تقدیر شد. در مراسم هشتمین دوره جایزه جلال آل احمد، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیز ضمن حضور در این مراسم در سخنانی با اشاره به این نکته که “جایزه ادبی جلال آل احمد مهم ترین رویداد فرهنگی است” گفت: “با توجه به اینکه این جایزه با حاشیه هایی همراه بوده، اما ساختار اجرایی آن به جایگاه اعتبار جلال رسیده است”.

به گفته علی جنتی “یکی از اهداف مهم این جایزه، رویداد متفاوت و غیر کلیشه ای آن است و در واقع اعتبار جایزه ادبی جلال حسن اعتماد و مشارکت اهل قلم و منتقدان را نشان می دهد”. طبق وعده ای که پیش از این داده شده بود، جایزه «جلال آل احمد» که با اهدای ۱۱۰ سکه به برگزیدگانش گران‌ترین جایزه ادبی کشور شناخته می ‌شد، با کاهش حدود ۷۰ درصد از این مبلغ، در این دوره ۳۰ سکه به برگزیدگانش که پر شمار هم نبودند اهدا شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این نکته که “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای قدرشناسی از همراهی برای برگزاری این رویداد فرهنگی اعلام می‌کند ره آوردهای ارزشمند این حرکت باید برای گسترش اندیشه‌ها پر بارتر شود” اظهار داشت: “جایزه ادبی جلال آل احمد ظرفیت تبدیل به جایزه بین المللی را دارد”.

علی جنتی در این مراسم از دست اندرکاران این جایزه بزرگ ادبی و ملی خواست که این جایزه بزرگ ادبی را به دیگر کشورهای فارسی زبان تسری دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این باور است که “بین المللی شدن جایزه جلال در میان فارسی زبانان جهان می تواند به رونق ادبیات فارسی و ادبیات داستانی بیفزاید”.علی جنتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه “جلال درد انسانیت داشت” گفت: “ادبیات جلال جذاب و متفاوت و توان فکری اش فراتر از زمانه بود. جلال با ادبیات خاص خود توانست نویسندگان را به میان مردم دعوت کند”.

جنتی با اشاره به اینکه “جایزه ادبی جلال باید مانند شخصیت جلال با سعه صدر برگزار شود” اظهار داشت: “فضای فرهنگی کشور درگیر تک صدایی نیست و به ذائقه ها هم توجه دارد و این جزء سیاست های فرهنگی دولت تدبیر و امید است”.

جنتی در پایان سخنانش تاکید کرد: “کتاب های بزرگ دینی و تاریخی که سرآمد آنها قرآن کریم است برخوردار از روایات و داستان بوده و در واقع ادبیات داستانی تاثیرگذارترین آثار بر روی مخاطب است”.

لازم به ذکر است در مراسم اختتامیه هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، مهدی قزلی، دبیر اجرایی هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، نیز طی سخنانی ضمن اعلام این خبر که از سال آینده جایزه ادبی جلال آل احمد در میان کشورهای فارسی زبان به شکل بین المللی برگزار خواهد شد گفت : “ظرفیت فرهنگی گسترده ای در میان کشورهای فارسی زبان با ما وجود دارد، به همین دلیل بنیاد شعر ادبیات داستانی تلاش می کند تا با برگزار کردن این جایزه به صورت بین المللی نام جلال را در آسمان فارسی زبانان طنین انداز کند”.

دبیر اجرایی هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: “اجرای جایزه ادبی جلال با اعتماد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراهی معاونت فرهنگی این وزارتخانه همراه بوده و برگزاری آن در امتداد صراحت، صمیمیت و شفافیت است”.

وی با اشاره به این که جلال آل احمد یک نام بزرگ با یک هویت تاریخی روشن است، تصریح کرد: “بصیرت و روشنفکری برای همه ما واژه های آشنایی است و ما با این واژه ها انقلاب کردیم و با اعتقاد به این واژه ها از نظام اسلامی و قانون اساسی آن پاسداری کردیم”.

جایزه جلال آل احمد به عنوان بزرگترین جایزه ملی و ادبی در تیرماه سال ۱۳۸۴ و در آخرین سال دولت هشتم به تصویبِ شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. بر اساس آئین‌نامه تاریخ دوم آذر ماه هر سال – به یادِ سالروز تولد جلال آل احمد- برای تاریخ اختتامیه این جایزه انتخاب شد. سرانجام اولین دورهٔ جایزه در سال ۱۳۸۷ برگزار شد. تاکنون هفت دوره از این جایزه برگزار شده و دوره پیش رو هشتمین دوره این جایزه بود که در روز شنبه در تالار وحدت برگزار شد.

برخی از چهره های داوران جایزه جلال آل احمد عبارتند از: محمدرضا بایرامی، عباس پژمان، حسین فتاحی، کورش علیانی، گلعلی بابایی، مسعود کوثری، دکتر مریم حسینی، دکتر محمدرضا سنگری، دکتر محمدسرور مولایی، فیروز زنوزی جلالی، داوود غفارزادگان، محمدجواد جزینی.