به همت معاونت پژوهشي و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگي؛

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد «جعفر شهری باف» منتشر شد

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد «جعفر شهری باف» نویسنده و پژوهشگر تاریخ اجتماعی تهران به همت معاونت پژوهشی و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد. عناوین و نویسندگان مقالات منتشر شده در این کتاب عبارتند از: طهران‌پژوهی بزرگ؛ حسن بلخاری قهی، شهرنگاشتِ شهری؛ عادله آقایی، مقدمه «کتاب علی(ع)»؛ جعفر […]

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد «جعفر شهری باف» نویسنده و پژوهشگر تاریخ اجتماعی تهران به همت معاونت پژوهشی و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.
عناوین و نویسندگان مقالات منتشر شده در این کتاب عبارتند از: طهران‌پژوهی بزرگ؛ حسن بلخاری قهی، شهرنگاشتِ شهری؛ عادله آقایی، مقدمه «کتاب علی(ع)»؛ جعفر شهری، اشک‌های پیرمرد؛ نصرالله حدادی، جعفر شهری و روایت‌های فضاهای طهران قدیم؛ حسین ایمانی جاجرمی، یاد و خاطراتی از جعفر شهری راوی طهران قدیم؛ لیما صالح رامسری، بازتاب خنیای «تهران قرن سیزدهم» در روایت جعفر شهری؛ مهدی یسری، ضرب‌المثل‌های تهران؛ سعید روشن؛ زن در آثار جعفر شهری تاریخ‌نگار تاریخ و فرهنگ تهران قدیم؛ نادره جلالی؛ دو کتاب در ترازوی تطبیق و سنجش، یدالله قائم‌پناه و مورخ خود منبع؛ سعید سفیری.
در بخشی از پیشگفتار این کتاب به قلم دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی آمده است: « اثر پیش رو در باب جعفر شهری‌باف، معروف به جعفر شهری است؛ تهران‌پژوهی بزرگ که به شهادت اندیشمندان و تهران‌پژوهان، آثار کم‌نظیر و بل بی‌نظیری در باب تهران، شهری بزرگ که در آن زندگی می‌کنیم و نفس می‌کشیم، آفرید.
پژوهشگری ژرف‌نگر و اندیشمندی دقیق که آثار متنوع و گوناگونش، آیینه‌ای تمام‌عیار از شخصیت او و مهم‌تر شهری است که به عنوان پایتخت ایران در یکصد سال گذشته، از مهم‌ترین بسترهای ظهور فرهنگ و اندیشه ایران معاصر بوده است. شهری با لایه‌های بسیار ژرف‌ اجتماعی و فرهنگی که به حق می توان آن را عرصه و قلمرو تمامی تحولات بنیادین ایران به‌ویژه در قرن اخیر دانست.
آثار وی که از یک‌سو به تمامی تهران‌شناسی است و شامل آثار بسیار گرانقدری چون طهران قدیم (در پنج جلد) و تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم (در شش جلد) است و از سوی دیگر اثری بسیار متفاوت نسبت به دیگر آثارش یعنی کتاب علی علیه‌السلام که اثری در باب حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) است و نیز رمان‌های سه‌گانه‌ای که با عناوین شکر تلخ، گزنه و قلم سرنوشت دارد و نیز سفرنامه‌هایی بسیار صادقانه و البته انتقادی در سفر به حج، همچون کتاب حاجی دوباره و حاجی فرنگ.
اما مهم‌ترین آثار او در تهران‌پژوهی که او را به تهران‌شناسی بزرگ، به ‌ویژه در حوزه غیردانشگاهی، مشهور ساخته کتاب پنج جلدی طهران قدیم است. این اثر که دارای جزئیاتی منحصربه‌فرد و بی‌نظیر در باب شناخت جغرافیای طهران قدیم (و محلاتش) همراه با شناخت خلق و خوی طهرانیان قدیم است، محصول یک روش پژوهشی کاملاً میدانی است؛ چنان دقیق و عمیق نگاشته شده که گویی نگارنده در قلمرو تمامی این اقوال و گزارش‌ها حضوری بیّن و روشن دارد…اثر سترگ دیگر او «تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم» که آن نیز اثری است درخور و شناسنامه‌ای کامل برای هویت‌شناسی تهران قرن سیزدهم…»
مرحوم استاد «جعفر شهری باف» نویسنده و پژوهشگر تاریخ اجتماعی تهران بود که با آثار و فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود، گنجینه ارزشمندی از زندگی اجتماعی مردم ایران را پیش روی آنان قرار داد. او شاهد صادق زمانه خود بود و با ویژگی‌های زبانی اصیل و حفظ کلمات مهجور، به نوعی پیشینه زبان را نیز با تاریخ مردم و فرهنگ پیوند داد.دو کتاب «طهران قدیم» و «تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم»، از جمله آثار مهم این استاد فقید در زمینه تاریخ اجتماعی و فرهنگ عامه به شمار می‌روند.
کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد «جعفر شهری باف» در شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۵ هزار تومان روانه بازار نشر شده است.