معرفی کتاب «مشاهیر گیلان»

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ کتاب «مشاهیر گیلان» اثری منتشر نشده از زنده‌یاد ابراهیم فخرایی است که در برگیرنده شرح حال ده‌ها تن از مشاهیر نامی گیلان، مطالبی ناگفته و تصاویری نادیده از آن بزرگان است. اگرچه این کتاب اثری جامع در معرفی و شناخت نام‌آوران گیلان نیست و می‌توان نام‌های دیگری بر […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۶ مرداد ۱۳۹۵

mashahir-gilanکتاب «مشاهیر گیلان» اثری منتشر نشده از زنده‌یاد ابراهیم فخرایی است که در برگیرنده شرح حال ده‌ها تن از مشاهیر نامی گیلان، مطالبی ناگفته و تصاویری نادیده از آن بزرگان است.

اگرچه این کتاب اثری جامع در معرفی و شناخت نام‌آوران گیلان نیست و می‌توان نام‌های دیگری بر مدخل‌های آن افزود، اما اهمیت آن بیشتر در اطلاعاتی است که فخرایی در مورد معاصران خود به دست داده و در هیچ تذکره ی دیگری در دسترس نیست.

نویسنده در متن کتاب برای اطلاعات بیشتر خوانندگان، به طور مکرر به کتاب‌هایی چون گیلان در انقلاب مشروطه، گزیده ادبیات گیلکی، گیلان در قلمرو شعر و ادب ارجاع داده است، که تمامی این آثار، تالیف یا گردآوری شخص ابراهیم فخرایی است. از این رو نویسنده خود را از بیان شرح حال برخی اشخاص بی‌نیاز دیده و خوانندگان را به این آثار پیش‌نوشته‌ی خود ارجاع داده است.

برخی تاویلات و اظهارنظرهای زنده یاد فخرایی در این متن جای تامل دارد و امروزه با به دست آمدن مستندات جدید می‌توان آن‌ها را تصحیح کرد. با این همه به رسم امانت‌داری، ویراستاران این مجموعه در هیچ یک از ادعاهای ایشان دخل و تصرف نکرده‌­اند.

کتاب «مشاهیر گیلان» نوشته ابراهیم فخرائی با بازخوانی و ویرایش هادی میرزانژاد موحد و همکاری غلامرضا فرهنگ فروتن در ۲۶۲ صفحه توسط انتشارات فرهنگ ایلیای رشت در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است و هم اکنون با شماره ثبت ۷۶۲۶۰ و رده‌بندی کنگره ۱۳۹۴ ۳۸ف۸۲۵ی/DSR2049 در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

منبع: کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی