ملحق نهج البلاغه و ترجمه آن

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ کتاب «ملحق نهج البلاغه و ترجمه آن» اثر احمد بن یحیی با ترجمه سوسن عباسیان منتشر شد. تدوین کلمات و خطبه‌های امیرالمومنین (ع) بعد از شهادت ایشان نیز ادامه پیدا کرد و بسیاری از محدثان عام و خاص به این امر اهتمام ورزیدند. از محدثان شیعه می‌توان ابوالمنذر […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

molhagh-nahjolbalaghe

کتاب «ملحق نهج البلاغه و ترجمه آن» اثر احمد بن یحیی با ترجمه سوسن عباسیان منتشر شد.

تدوین کلمات و خطبه‌های امیرالمومنین (ع) بعد از شهادت ایشان نیز ادامه پیدا کرد و بسیاری از محدثان عام و خاص به این امر اهتمام ورزیدند. از محدثان شیعه می‌توان ابوالمنذر هشام بن محمد بن سائب کلبی، مسعده بن صدقه، سید ابوالقاسم عبدالعظیم حسنی، اسماعیل بن مهران و صالح بن ابی حماد را نام برد و از محدثان عامه نیز می توان به محمد بن عمر واقدی و علی بن محمد مدائنی اشاره کرد.

در میانه اتفاقات بزرگ ادبی و حکمی بود که در پایان سده ۴ قمری، عالم و ادیب فرزانه، سید شریف رضی، احادیثی از امیرالمومنین را انتخاب کرده و در کتابی به نام نهج البلاغه گرد آورد. این کتاب نقطه عطفی برای نوشتن شرح و تفسیر کلام امام علی(ع) و نوشتن ملحقات، تذییلات و مستدرکات بر آن شد. اما علما و دانشمندانی بعد از آن، کتاب هایی دیگری از خطبه ها و احادیثی که در نهج البلاغه نیامده بود، تولید کردند. یکی از این علما، احمد بن یحیی بن ناقه است که در میان روایات و خطبات امیرالمومنین، خطبه هایی را انتخاب کرد که در نهج البلاغه نیست. او در ادامه برخی از وصایای پیغمبر اکرم (ص) به امام علی(ع) و نیز برخی از اخبار در فضائل اهل بیت و چندی از ادعیه امام علی(ع) را نیز در این کتاب آورده است.

کتاب «ملحق نهج البلاغه» اثری است که احمد بن یحیی به علاقه مندان امیرالمومنین عرضه کرده است. این کتاب با تصحیح محمدجعفر اسلامی محقق و پژوهشگر، و ترجمه سوسن عباسیان به تازگی توسط موسسه خیریه رهروان قائم آل محمد به چاپ رسیده است.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

هان! در کلام خداوند عزوجل است حم، عسق. پس از هجده پادشاه از فرزندان عباس، پادشاهان ظالم و ستمگر خواهند بود، حدود خداوند را تغییر می دهند و به شراب روی می آورند و زنان سیاه چشم را به نکاح خود درمی آورند و با دوشیزگان خود را سرگرم می کنند، پس نه فرمان جهادی می دهند و نه مسجدی می سازند و به شیوه پادشاهان قبل از خود عمل می کنند و به ستمگران اقتدا می کنند پس با آنان محشور خواهند شد.

هان! که در کلام خداوند آمده است: المص کتابی است که بر تو نازل شده است. و این فتنه ای است در بصره، و فتنه ای در مسیر مکه، بسیاری از مردم در آن کشته می شوند، و این به خاطر گناهانی است که با دست خود مرتکب شدند و پروردگارت بر بندگان خویش ستمگر نیست.

بدانید که در کلام خداوند تعالی آمده است: الر آنها آیه های کتاب روشن است.

پس از سیصد سال از هجرت فتنه ها یکی پس از دیگری رخ می دهند، جنگها میان قبایل و خانواده ها اتفاق می افتند پس هیچ پنهانی حرمت نخواهد داشت و کسی نیست که بر گرفتاری گشایش کند، و پس از سیصد و سی، سال مصیبت بزرگ خواهد بود، و سال شیون بیوه زنان، فتنه ای در مکه خواهد بود. که بدترین مردم در آن وارد خواهند شد، و در میان رکن و مقام کشته می شوند، و این از آیات روشن و آشکار است و سنگ سپرده شده نزد کسانی برده می شود و در آن هنگام مردم از بازگشت سنگ و پذیرش گواهی ها ناامید می شوند، سپس خداوند آن را به وسیله این عزت و بزرگیتان برمی گرداند و با دست به مسجد اشاره نمود.

سپس فرمود: و اگر می خواستم، شما را با روشنترین دلایل و آشکارترین برهانها خبر می دادم.

این کتاب با ۱۸۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۱۰ هزار ریال منتشر شده است.