نامه اعتراض مجمع ناشران انقلاب اسلامی به مدیر کل سازمان جهانی یونسکو در جعل نام «خلیج فارس»

نامه اعتراض مجمع ناشران انقلاب اسلامی به مدیر کل سازمان جهانی یونسکو در جعل نام «خلیج فارس»

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۱ در پی جعل نام «خلیج فارس» در کتاب جهانی یونسکو مجمع ناشران انقلاب اسلامی به مدیرکل سازمان جهانی یونسکو نامه نوشت. به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منا نشر»، کتاب «میراث جهانی در حوزه خلیج» ابتدا در ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۱ تحت عنوان «میراث […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۱

majmaenasheranunescoدر پی جعل نام «خلیج فارس» در کتاب جهانی یونسکو مجمع ناشران انقلاب اسلامی به مدیرکل سازمان جهانی یونسکو نامه نوشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منا نشر»، کتاب «میراث جهانی در حوزه خلیج» ابتدا در ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۱ تحت عنوان «میراث جهانی کشورهای حوزه خلیج» (World Heritage in the Gulf Region) و با بررسی هفت اثر جهانی کشورهای عربستان، امارات، بحرین، عمان، قطر و کویت منتشر شد، با این حال بر اساس اطلاعات درج شده در وب‌سایت یونسکو، این کتاب در چاپ جدید با عنوان «میراث جهانی در کشورهای عربی» (New publication: World Heritage of the Arab Countries) منتشر شده است.

با توجه به اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت «یونسکو» به نظر می‌رسد این عنوان اشتباه تصحیح شده و اسم کتاب از «میراث جهانی کشورهای حوزه خلیج» به «عنوان میراث جهانی در کشورهای عربی» تغییر کرده است. در متن‌های داخل کتاب و پیام‌های منتشر شده از سوی مقامات «یونسکو» همچنان از عنوان‌های مجعول برای نام‌گذاری «خلیج‌فارس» استفاده شده است.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در پی این اقدام، نامه ای خطاب به خانم ایرینا بوکووا مدیرکل سازمان جهانی یونسکو نوشت. متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرکار خانم ایرینا بوکووا

مدیرکل محترم سازمان جهانی یونسکو

حتماً در جریان هستید که سازمان جهانی یونسکو کتابی به نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» به چاپ رساند که پیام جنابعالی هم در ابتدای این کتاب منتشر شده بود. کتابی که بدون توجه به اسناد متقتن و متواتر تاریخی در مورد حقیقت نام این آبراه بین المللی، هم در عنوان و هم در متن کتاب، چندین بار از نام های مجعول «خلیج فارس» و «خلیج عربی» به جای نام صحیح آن یعنی «خلیج فارس» استفاده کرده بود. و متاسفانه این استفاده غلط، در پیام خود جنابعالی هم مشاهده شد. و از طرفی با این که در میان کشورهای حوزه خلیج فارس، میراث ثبت شده در یونسکو متعلق به ایران است- ایران به تنهایی بیشتر از همه کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس، میراث ثبت شده در یونسکو دارد- هیچ نامی از آن و سهم تمدن بزرگ ایرانی- اسلامی در این کتاب برده نشده بود. البته خوشبختانه بر اساس ادعای سایت خود سازمان یونسکو، در ویرایش جدید این کتاب، نام آن اصلاح شاده و به «میراث جهانی کشورهای عربی» تغییر یافته است، اما متاسفانه کماکان ایرادات مذکور در متن کتاب وجود دارد؛ هم در پیام جنابعالی و هم در سایر بخش های کتاب.

خانم مدیرکل

نیاز به توضیح نیست که سازمان جهانی یونسکو، یک سازمان علمی و فرهنگی جهانهی وابسته به سازمان ملل متحد است که متعهد است که حافظ حقوق فرهنگی و معنوی ملت ها بوده و حتی اگر این حقوق مورد تجاوز قرار گرفت، در جهت اعاده این حقوق به همه توان تلاش نماید. سازمان یونسکو سازمانی است که علی الاصول باید به دنبال حفظ و حراست از هویت تاریخی ملت ها و تمدن ها باشد. سازمانی است که باید از هرگونه تحریف در تاریخ و فرهنگ جهان جلوگیری نماید. سازمانی است که باید بدون ورود به دعواهای سیاسی، استقلال خود را حفظ کرداه و با شجاعت تمام از حق و عدالت دفاع کرده و خود و فرهنگ و تاریخ ملل را به ابزار دعوای سیاسون بدل نکند.

خانم مدیرکل

ما کوچک ترین تردیدی در آن چه که در مورد شان سازمان یونکسو ذکر شد نداریم و بعید می دانیم که شما هم چنین تردیدی داشته باشید. حال چه شده است که خود این سازمان، با غفلت از رسالت عظیم فرهنگی اش، خود را بازیچه دست سیاست مداران قرار داده است و با ورود جانبدارانه به این اختلاف، به جایگاه و شان خود در میان ملت ها، ضربه وارد می کند؟ چه شده است که ریاست این سازمان، در پیام خود چونان سخن می راند که گویی از تاریخ عظیم خلیج فارس بی اطلاع است؟ آیا گمان می برید که رعایت حق و عدالت، استفاده از نام خلیج، بدون پسوند فارس یا عربی است؟ آیا واضح نیست که هر نامی به جز «خلیج فارس»، چه خلیج باشد و چه خلیج عربی و چه هر چیز دیگر، عنوانی معجول بوده و حق و حقیقت را زیر سوال می برد؟

خانم مدیر کل

آیا امروز روز آن فرا نرسیده است که این سازمان با اجتناب از سیاسی کاری، به انجام وظیفه اصلی خود بپردازد و با جمع آوری و اصلاح این کتاب، گامی هرچند کوچک در جبران خبط خویش و جلوگیری از تحریف تاریخ و فرهنگ جهانی بر دارد و اجازه ندهد که حیثیت این سازمان در پیشگاه ملل بیش از این خدشه بردارد؟

خانم مدیرکل

مجمع ناشران انقلاب اسلامی به همراه چند صد ناشر برجسته فرهنگی و علمی در ایران، ضمن محکومیت شدید این رفتار سازمان جهانی یونسکو، از جنابعالی می خواد که صراحتا موضوع مشخص خود را درباره نام و هویت تاریخی خلیج فارس و سهم تاریخی ایران در این منطقه بیان نموده و اسباب انزجار ملت ایران خصوصا اهل فرهنگ را نسبت به یونسکو فراهم نکنید. در عین حال بار دیگر با اعلام انتظار خود مبنی بر جمع آوری و اصلاح محتوای کتاب، پیشنهاد می شود که کتاب مذکور را با نقش آفرینی اساتید ایرانی آشنا به فرهنگ کهن خلیج فارس تجدید چاپ فرمایید.

میثم نیلی

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی

آخرین ویرایش: ۹۱/۴/۲۰