نشست مدیران و کارکنان انجمن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۰۷ شهریور ۱۳۹۵ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز یکشنبه ۷ شهریور‌ماه ۱۳۹۵ نشستی را به مناسبت هفته دولت و روز کارمند، با حضور رئیس، قائم‌مقام و کارکنان این انجمن برگزار کرد. در این نشست ابتدا آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: عرض سلام و خیر مقدم […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۰۷ شهریور ۱۳۹۵

IMG 1432انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز یکشنبه ۷ شهریور‌ماه ۱۳۹۵ نشستی را به مناسبت هفته دولت و روز کارمند، با حضور رئیس، قائم‌مقام و کارکنان این انجمن برگزار کرد.

در این نشست ابتدا آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: عرض سلام و خیر مقدم خدمت دوستان و همکاران عزیز دارم. ایام مصادف است با هفته دولت و بزرگداشت شهدای بزرگوار دولت، شهید رجایی و شهید باهنر. به همین مناسبت از جناب آقای دکتر محقق ریاست عالی انجمن درخواست کردیم که این جلسه را خدمت عزیزان باشیم و از فرمایشات ایشان استفاده کنیم.
سپس دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: این جمع به مناسبت هفته دولت تشکیل شده است. کلمه «دولت» که الان به معنی «حکومت» به کار می‌رود همان است که فرنگی‌ها در انگلیسی  آن را «Government» یعنی «نیروی فعالی که مملکت را می‌گرداند» می‌گویند. لغت «دولت» به معنی «اشراف، تسلط و نظارت» است و دولت چنین وظیفه‌ای دارد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی افزود: کلمه «دولت» در یک عبارت عربی چنین آمده است: «للحق دوله و للباطل جوله» یعنی دولت را با جولت مقایسه کرده است. «جولت» یعنی «جولان ظاهری» یعنی خودی نشان دادن که به دولت‌های باطل اطلاق می‌شود. بسیاری بودند که خود را دولت می‌خواندند ولی همکاری و همراهی با ملت نداشتند و از بین رفته‌اند. باطل یک خودنمایی می‌کند و از بین می‌رود ولی دولت است که همراه حق به حکومت و اداره مملکت می‌پردازد و آبادانی هر کشور بر اساس این است که دولت با ملت همراه باشد. این است که ملت خود را بایستی مسئول بداند و نگویند که این وظیفه دولت است و به ما چه مربوط است.
وی گفت: همراهی کردن با دولت به وسیله کارمندان ملتی که علاقمند به پیشرفت مملکت خودش است صورت می‌گیرد و این مملکت را آباد می‌کند یعنی هر کس خودش را مسئول بداند. این طور نباشد که مرتب بگویند این وظیفه دولت است. شما که اولاد خود را به مدرسه می‌فرستید نباید به امید این باشید که مدرسه او را تربیت کند و همه چیز را به او بیاموزد. این جواب نمی‌دهد. درست است که دولت مدرسه دایر می‌کند و معلم می‌فرستد، درس‌های مختلفی می‌دهد ولی شما باید مسئول تربیت فرزندان خود در خانه باشید.
چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: یکی از وظایف مردم و کسانی که کارمند دولت هستند این است که واقعاً احساس مسئولیت داشته باشند و  کار کنند. درست است که حقوق کافی داده نمی‌شود ولی اگر انسان کاری را قبول کرد، باید آن را درست انجام دهد. زیرا پیشرفت هر مملکتی به این است که مردم همکاری با دولت داشته باشند. اما اگر بگویند به ما مربوط نیست، نمی‌شود. من به علت زندگی در کشورهای مختلف لندن و کانادا و تدریس در دانشگاه‌های آن کشورها از نزدیک دیده‌ام که مردم چه طور زندگی می‌کنند. یکی از خصوصیات مردم آنجاکه در اینجا ما نمی‌بینیم صرفه‌جویی است. برای مثال اگر یک کاغذ بیهوده مصرف شود، این ضرر به بیت‌المال است زیرا من تنها یک نفر در اداره نیستم. اما متأسفانه در کشورهای جهان سوم اگر کسی رئیس شود اول به مخارج غیر ضروری می‌پردازد که مربوط به مسائل شخصی خودش می‌شود.
دکتر محقق در پایان گفت: بنابراین این وظیفه همه ملت است که دولت را همراهی کنند زیرا اگر بخواهیم بی مبالات باشیم و بگوییم مال دولت است، این اشتباه است. اگر ما به وظیفه وجدانی خود عمل کنیم، این مملکت آباد می‌شود. بنابراین اگر توفیقی برای این انجمن حاصل می‌شود، همه کارمندان در آن شریک هستند.
در ادامه این نشست آقای شاکری درباره اقدامات انجام شده در زمینه تشکیلات انجمن توضیح داد و گفت: طبق بررسی‌های به عمل آمده انجمن فاقد یک تشکیلات سازمانی و شرح وظایف قانونی مصوب و یا دستورالعملی که به تصویب هیأت مدیره‌های قبلی رسیده باشد بود. به همین منظور اولین اقدامی که صورت گرفت تعریف جایگاه تشکیلات انجمن بود.
قائم مقام انجمن افزود: بر این اساس، در اساس‌نامه و متمم اساس‌نامه انجمن تغییراتی انجام شد که اکنون  در مراحل پایانی است و نهایتاً به تصویب هیأت امناء انجمن خواهد رسید. همچنین چارت سازمانی و شرح وظایف تعریف شد. بنابراین با توجه به این اقدامات می‌توان گفت امسال قدم‌های اساسی برای انجمن برداشته شده و کارهای جدی صورت گرفته که یادگاری ماندگار از این دوره مدیریت جناب استاد دکتر محقق است.

شاکری با اشاره به این که دستورالعمل‌هایی نیز درباره به کارگیری نیروها یا استخدام قراردادی افراد تهیه شده گفت: انجمن سه شیوه نامه جهت گزینش مفاخر فرهنگی، آثار منتشره و طرح‌های پژوهشی در انجمن تهیه و تدوین کرده است که از این پس بر اساس آن به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

گ