نشست مدیران و کارکنان انجمن

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ نشستی را با حضور مدیران و کارکنان این انجمن برگزار کرد. در این نشست جناب آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداختند. متن سخنرانی ایشان بدین شرح است: با عرض سلام […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۵

IMG 74941انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ نشستی را با حضور مدیران و کارکنان این انجمن برگزار کرد.

در این نشست جناب آقای حسین شاکری، قائم‌مقام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداختند. متن سخنرانی ایشان بدین شرح است:
با عرض سلام و ادب خدمت همکاران گرامی، سال نو را خدمت شما عزیزان تبریک عرض نموده و امیدوارم خداوند به همه سلامتی، صحت و موفقیت بیشتری نسبت به سال گذشته عنایت کند. ابتدا لازم می‌‌دانم برای آشنایی بیشتر با یکدیگر و شروع فصل جدیدی از فعالیت‌های انجمن نقطه نظرات خود را  خدمت شما بیان کنم.
همانطور که مستحضرید من بنا بر نظر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیشنهاد ایشان و قبول استاد دکتر مهدی محقق در خدمتتان هستم. به همین لحاظ از ابتدای ورود چهار وظیفه را برای خود تعریف کرده‌ام.
نخست وظیفه‌ای که من در قبال استاد دکتر محقق دارم. استادی که خود یکی از مفاخر علمی و فرهنگی معاصر کشور هستند و  علی‌رغم گرفتاری‌های متعدد و شرایط سنی مسئولیت انجمن را پذیرفته‌اند. بنابراین  خود را موظف می‌دانم در جهتی که مورد نظر ایشان است، گام بردارم. استاد محقق از آنجا که حق استادی بر گردن همه ما دارند ما موظفیم که به طور کامل در خدمت ایشان باشیم و این وظیفه اندکی نیست. زیرا هنگامی که دکتر محقق پذیرای ریاست انجمن شدند به طور  طبیعی  این پذیرش، دنیایی از اعتبار را برای انجمن به وجود آورده است. بنابراین حفظ جایگاه انجمن بستگی به تلاش ما به‌عنوان همکاران ایشان دارد. شخصیت دکتر محقق به‌عنوان یکی از چهره‌های ماندگار و مفاخر علمی و فرهنگی این مرز و بوم بسیار بالاتر و ارزشمندتر از آن است که ایشان بخواهند درگیر مسایل اداری، مالی و تشکیلاتی انجمن بشوند. بر این اساس من وظیفه سنگینی را بر دوش خود حس می‌کنم و انتظار دارم همکاران مجموعه نیز جایگاه واقعی انجمن را به ‌عنوان قدیمی‌ترین انجمن علمی کشور شناخته و به گونه‌ای عمل کنند که درخور شأن علمی و فرهنگی استاد است تا مبادا خدشه‌ای به شخصیت ایشان وارد شود. لذا وظیفه ما همکاران بسیار سنگین است.
وظیفه مهم دیگر من در قبال آقای دکتر علی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است که ایشان در جهت حفظ، پیشبرد اهداف و ارتقای جایگاه انجمن بر دوش من گذاشته‌اند تا در خدمت استاد دکتر محقق جایگاه انجمن را در سطحی مطلوب و درخور نام انجمن و شخصیت‌های بزرگی که کارهای ماندگار و سترگی در اینجا انجام داده‌اند، ارتقا دهم. من به‌عنوان یک مدیر فرهنگی که ۲۵ سال از عمر خود را صرف خدمت در حوزه فرهنگ در نقاط مختلف کشور کرده‌ام، متأسفانه علی‌رغم میل باطنی خود باید بگویم این انجمن با این قدمت و پیشینه فعالیت درخشان در حوزه فرهنگی، نشر آثار ارزشمند، معرفی مشاهیر و مفاخر ملی و ایران‌شناسان شهیر که در گسترش زبان و ادب فارسی و نفوذ فرهنگ و تمدن ایران سهمی سترگ داشته‌اند و ساخت و مرمت مقابر آنان مهجور و بالنسبه ناشناخته است. به اعتقاد من این امر متوجه عدم فعالیت و تلاش درخور شأن و جایگاه دکتر محقق است و بایستی انجمن در پرتو رهنمودهای استاد محقق و فعالیت‌های همکاران جایگاه واقعی خود را باز یابد. زیرا با توجه به آنکه هر ماه یک مراسم بزرگداشت در انجمن برگزار و زندگینامه‌ای تحت عنوان خدمات علمی و فرهنگی شخصیت مورد نظر به زیور چاپ آراسته می‌شود اما هنوز انجمن با آرمان مطلوب خود فاصله‌‌ای زیاد دارد و قطعاً این کار تمام انتظارات دکتر محقق را از انجمن محقق نمی‌سازد بلکه انجمن را بر آن می‌دارد تا برای تحقق اهداف و رسالت خود  با تلاشی مضاعف شعب استانی خود را بیش از پیش فعال کرده و با همتی والا و درخور مبادرت به برگزاری مراسم بزرگداشت مفاخر استان خود کند. در زمینه امور بین‌الملل نیز انجمن بایستی اقدامات جدی و شایانی در این عرصه انجام دهد. شاید اگر وظایف و کارهای انجمن به صورت دقیق‌تری انجام می‌گرفت، امروزه دیگر سازمان‌های فرهنگی کشور به صورت موازی و جداگانه وظایف اصلی انجمن را برعهده نداشتند و ما شاهد فعالیت آنها در این حوزه نبودیم.
اما نکته مهم آن است که انجمن با فعالیت جامع، خاص، چشمگیر و قوی‌تر در حوزه‌های فرهنگی و علمی می‌تواند جایگاه تشکیلاتی به نام چهره‌های ماندگار که به‌وجود آمده را گرفته و نقش و رسالت خطیر خود را قوی‌تر از گذشته ایفا کند. ولی تمام این اقدامات میسر نمی‌شود مگر در سایه همدلی و همکاری مجدانه، صمیمانه و دلسوزانه شما همکاران گرامی.
وظیفه چهارم من نیز این است که برای رسیدن به شرایط مطلوب کاری و رفاهی شما همکاران ارجمند تلاش کنم تا با برقراری محیطی صمیمی و گرم در زیر سایه رهنمودهای عالمانه و مدبرانه دکتر محقق، فضایی مطلوب بر انجمن حکم‌فرما شود.

IMG 7489