نشست پژوهشی به مناسبت روز بزرگداشت خیام

دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ن شست پژوهشی به مناسبت روز بزرگداشت خیام، با سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. حکیم عمر خیام به دو زبان فارسی و عربی نیز شعر می‌سرود و در علوم مختلف کتاب‌های با ارزشی به رشته […]

دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

poster neshast pajhpheshi bozorgdasht khayam sokhanrani dr bolkhariن

شست پژوهشی به مناسبت روز بزرگداشت خیام، با سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

حکیم عمر خیام به دو زبان فارسی و عربی نیز شعر می‌سرود و در علوم مختلف کتاب‌های با ارزشی به رشته تحریر درآورده است. معاصرانش اورا باالقابی چون امام، فیلسوف و حجت الحق ستوده‌اند. او همچنین در علم نجوم مهارتی تمام داشت، به طوری که گروهی از منجمین که با او معاصر بودند در ساختن رصد خانه سلطان ملکشاه سلجوقی با او همکاری کردند، همچنین به درخواست سلطان ملکشاه تصمیم به اصلاح تقویم گرفت که به تقویم جلالی معروف است. خیام در دوران زندگی خود از جهت علمی و فلسفی پرآوازه و مورد احترام علما، دانشمندان و فیلسوفان زمان خود بود.
در این مراسم که ساعت ۱۷:۳۰ در سالن «استاد شهناز» خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و احمد تمیم‎داری، استاد ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی سخنرانی خواهند کرد.
خانه هنرمندان ایران در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر واقع است.