نقد «معجزه عاشورا» در هفتمین صبح کتاب خیمه

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۹ شهریور ۱۳۹۴ کتاب «معجزه عاشورا» اثر حسین غفاری در هفتمین نشست «صبح کتاب خیمه» در بنیاد دعبل خزایی نقد و بررسی می‌شود. به گزارش روابط عمومی بنیاد دعبل خزایی، هفتمین صبح کتاب خیمه با موضوع نقد و بررسی کتاب «معجزه عاشورا» اثر دکتر حسین غفاری برگزار می‌‌شود. کتاب «معجزه عاشورا» […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۹ شهریور ۱۳۹۴

naghd-ketab-kheimeکتاب «معجزه عاشورا» اثر حسین غفاری در هفتمین نشست «صبح کتاب خیمه» در بنیاد دعبل خزایی نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد دعبل خزایی، هفتمین صبح کتاب خیمه با موضوع نقد و بررسی کتاب «معجزه عاشورا» اثر دکتر حسین غفاری برگزار می‌‌شود.

کتاب «معجزه عاشورا» شامل درسگفتارهای حسین غفاری، استاد گروه فلسفه دانشگاه تهران است که رویکردی متفاوت و نو را در بررسی نهضت عاشورا در برابر خواننده قرار می‌دهد. در این کتاب به مباحث متنوعی درباره جوانب گوناگون حادثه عاشورا پرداخته‌ شده است؛ «معجزه بودن واقعه عاشورا به معنایی حقیقی و نه استعاری»، «تحلیل جامع نهضت عاشورا در مقام حرکتی فردی و عرفانی» و در عین‌حال «اجتماعی و انقلابی، تبیین مسئله دشوار «علم امام به حوادث آینده» و تحلیل رفتار ایشان بر این مبنا (که در ضمن آن از ماهیت «علم امام» و نسبت علم حضوری و حصولی با رفتار و تکالیف آدمی سخن رفته است)، «مقایسه قربانی حضرت ابراهیم(ع) با فداکاری و جانبازی امام» و «تبیین مسئله گریه بر مصائب عاشورا و نقش آن در سلوک معنوی انسان» از موضوعات این کتاب است.

نویسنده در این کتاب، براساس تحلیل ارائه‌شده از واقعه عاشورا و نقش و معنای عزاداری به آسیب‌شناسی مراسم عزاداری و ترسیم چارچوب صحیح برگزاری آن پرداخته‌ و در نهایت به‌عنوان «ختامه مسلک» غزلی از عارف والامقام حافظ در توصیف واقعه عاشورا را شرح داده است.

در این نشست که با حضور دکتر حسین غفاری – نویسنده کتاب – برگزار می‌شود،‌ محمدرضا سنگری و محمد اسفندیاری به‌عنوان ناقدان کتاب حضور خواهند داشت.

سلسله نشست‌های صبح کتاب خیمه به همت انتشارات خیمه و بنیاد دعبل خزاعی برگزار می‌شود. تاکنون کتاب‌های «کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین(ع)»، «‌مقتل ابی مخنف، لهوف» و «مقتل جامع سید الشهداء» در این جلسه‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
علاقه‌مندان برای حضور در نشست نقد کتاب «معجزه عاشورا» می‌توانند سه‌شنبه دهم شهریورماه ساعت ۱۰ صبح به دفتر مرکزی بنیاد دعبل خزایی واقع در خیابان فلسطین نرسیده به میدان فلسطین، بن‌بست سعیدی، پلاک۲ مراجعه کنند.

ایبنا