نقد و بررسی کتاب «محمدبن موسی خوارزمی»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۴ نشست نقد و بررسی کتاب «محمدبن موسی خوارزمی؛ نگاهی به عصر و آثار او» شنبه (۱۹ دی‌ماه) در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، پروفسور ناصر کنعانی و دکتر جعفر آقایانی چاوشی به عنوان سخنران در این نشست حضور […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۴

mohammad-ebn-mosa-kharazmiنشست نقد و بررسی کتاب «محمدبن موسی خوارزمی؛ نگاهی به عصر و آثار او» شنبه (۱۹ دی‌ماه) در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، پروفسور ناصر کنعانی و دکتر جعفر آقایانی چاوشی به عنوان سخنران در این نشست حضور دارند.

کتاب «محمدبن موسی خوارزمی» چهار بخش «جای پای خوارزمی در مشرق زمین»، «رد پای خوارزمی در مغرب زمین»، «یادگارهای به جای مانده از خوارزمی» و «یادواره ها به یادبود خوارزمی» را در بر دارد. این چهار بخش، کوششی برای بازنمایی دستاوردهای علمی خوارزمی و جایگاه آنها در گستره دانش است.

بخش اول این کتاب، حاوی اطلاعاتی درباره موطن خوارزمی و زندگانی علمی او در بغداد و همچنین بحث درباره آثار او به‌ویژه در حوزه‌های نجوم، جغرافی، جبر و حساب است. بخش‌های دوم، سوم و چهارم بیانگر آوازه و شهرت جهانی خوارزمی و نمایانگر جایگاه شامخ او در عالم ریاضیات است و نشان می‌دهند ریاضیدانان غربی و نگارندگان تاریخ علوم مغرب‌زمین چگونه و با چه اشتیاقی از دیرباز تا به امروز خود را با جزئیات آثار خوارزمی مشغول داشته و دارند و در راستای شناساندن و نشر آنها می‌کوشند.

نشست نقد و بررسی کتاب «محمدبن موسی خوارزمی» ساعت ۱۶ تا ۱۸ در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب،خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه همکف برگزار می‌شود.