نقد و بررسی کتاب مسجد جامع اصفهان

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ کتاب مسجد جامع اصفهان اثر ائوجینو گالدیری با ترجمه عبدالله جبل عاملی ۱۸ شهریورماه در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود. پنجاهمین نشست خانه نقد کتاب به نقد و بررسی کتاب مسجد جامع اصفهان اثر ائوجینو گالدیری با ترجمه عبدالله جبل عاملی اختصاص دارد. این اثر که […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۴

masjed-jame-esfahanکتاب مسجد جامع اصفهان اثر ائوجینو گالدیری با ترجمه عبدالله جبل عاملی ۱۸ شهریورماه در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

پنجاهمین نشست خانه نقد کتاب به نقد و بررسی کتاب مسجد جامع اصفهان اثر ائوجینو گالدیری با ترجمه عبدالله جبل عاملی اختصاص دارد.

این اثر که شایسته تقدیر در سی و دومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران بود، با حضور دکتر مهدی حجت، دکتر پیروز حناچی، دکتر مهدی جیل عاملی  چهارشنبه ۱۸ شهریور ماه از ساعت ۱۷- ۱۹ در سرای اهل قلم نقد و بررسی می شود.

سرای اهل قلم در تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک۲، سرای اهل قلم، طبقه همکف واقع است.

درباره کتاب

کتاب «مسجد جامع اصفهان»، سندی قابل مشاهده از شرایط فیزیکى بنای مسجد جامع اصفهان است که نویسنده در آن همچون دایرهالمعارف معمارى و هنر به این مسجد پرداخته و دوره‌های مختلف آن را با کشف عینى بسیارى از آثار نهفته طبق تقویم تاریخ معرفى کرده است.

ائوجنیو گالدیری، استاد و محقق آثار معمارى ایرانى، تحقیقات منحصر به فرد خود را طی سالهای ۱۹۲۸ _ ۱۹۷۸ درباره مسجد جامع با شناسایى و تحلیل سازه‌هاى سنتى و بیان چگونگى شالوده‌‌هاى بنا، ساختار عناصر باربر عمودى، پوشش هاى متنوع و به خصوص تکنیک هاى اجرایى گنبدهاى نظام الملک و تاجال ملک در سه مجلد چاپ و منتشر کرده است.

این کتاب ترجمه‌ای است از سه جلد مذکور که در مجموعه یک جلدی گنجانده شده و در اختیار علاقه‌مندان به معماری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.