وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجلاسیه تهرانِ کنگره بین‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی عنوان کرد؛

نهضت میرزا کوچک خان با انقلاب اسلامی به ثمر نشست

اجلاسیه تهرانِ کنگره بین‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی در ایام یکصدمین سالگرد شهادت این چهره ملی با حضور شخصیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و سیاسی چهارشنبه نهم شهریورماه در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد. محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش گفت: دولت مردمی و وزارت فرهنگ ارشاداسلامی در دوره جدید […]

اجلاسیه تهرانِ کنگره بین‌المللی میرزا کوچک خان جنگلی در ایام یکصدمین سالگرد شهادت این چهره ملی با حضور شخصیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و سیاسی چهارشنبه نهم شهریورماه در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش گفت: دولت مردمی و وزارت فرهنگ ارشاداسلامی در دوره جدید اهتمام ویژه ای نسبت به تکریم و تجلیل از بزرگان تاریخ ایران دارد.

او با اشاره به جایگاه میرزا کوچک خان در تاریخ ایران گفت: درباره این شهید بزرگوار بسیار سخن گفته شده اما هنوز حق مطلب ادا نشده است. میرزای جنگلی در مقطع تاریخی خاصی منشا اثر شد؛ روزهایی که به تلخی از آن یاد می‌شود.

وی ادامه داد: با شکست ایران در جنگ های ایران و روس، دوران حضیض این مرز و بوم آغاز شد. پس از آن قرارداد استعماری سال ۱۹۰۷ میلادی میان انگلیس و روسیه، ایران را به سه منطقه تقسیم کرد تا روزهای قحطی بزرگ، ضعف حاکمیت مرکزی و واگرایی شدید فرا برسد؛ رخدادهایی که آزادی خواهان ایران را بسیار رنج می داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز به طور طبیعی، ما درک دقیقی از احوال ناخوش ملت ایران در آن روزگار نداریم، روزهایی که کشور ملعبه دست مقامات دست چندم سفارتخانه های خارجی بود، سرمایه های کشور به تاراج می رفت و ناامنی، بی ثباتی و گرسنگی به اوج خود رسیده بود.

او تاکید کرد: اینجاست که عظمت کار میرزا کوچک خان مشخص می شود. وقتی نهضت خود را در چنین شرایطی آغاز کرد و آن را با وجود مشکلات فراوان تداوم بخشید. بزرگمردی که در فکر حکومت مستقل و توسعه آن سراسر ایران بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری دوره تاریخی تسلط انگلستان بر ایران گفت: پس از انقلاب اکتبر که به هر خروج روس ها از ایران انجامید، دست انگلستان در کشور بازتر از همیشه شد تا آن جا که انگلیسی ها رضاخان را با کودتای سیاه ۱۲۹۹ شمسی به قدرت رساندند و رژیم وابسته پهلوی شکل گرفت.

او ادامه داد: میرزا کوچک خان آن روزها در مظلومیت به شهادت رسید اما بذری که نهضت او کاشت، پنجاه و هفت سال بعد با انقلاب اسلامی به بار نشست و به درختی تناور بدل شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ‏آن روزها که میرزا کوچک قیام کرد ماموران دست چندم روس و انگلیس بر ایران حکومت می کردند،اما امروز ‎ایران مقتدر قدرت برتر منطقه است و اروپا برای رهایی از زمستان سرد و سیاهی که در پیش دارد، دست به دامن میانجیگری ایران شده است.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران امروز به برکت بزرگانی که در حافظه تاریخی خود دارد به چنین جایگاه بلندی دست یافته است.

اسماعیلی تصریح کرد: جامعه امروز ایران باید عظمت نعمتی که به واسطه راهبری امام عظیم الشان(ره) و رهبر حکیم انقلاب و جانفشانی فرزندان این مرز و بوم بدست آمده، درک کند و قدر بداند.

او یاداور شد: شهدایی تاریخ ایران همچون میرزا کوچک خان، آیت الله مدرس و شیخ محمد خیابانی امروز در میان ما نیستند اما ارواح بلندشان سربلندی فرزندان ایران را به نظاره نشسته است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد کنگره ملی میرزا کوچک خان که در تهران، قم، کربلا و رشت برپا می شود، زمینه شناخت بیشتر این اسوه و الگو را فراهم کند.

میرزا کوچک خان نجات ملت ایران را وظیفه خود می دانست

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این همایش طی سخنانی درباره شخصیت میرزا کوچک خان گفت: او روحانی و طلبه بود که چشمش به آفاق جدیدی باز شد و نجات ملت را وظیفه خود می دانست که وارد مبارزه گردید.

او ادامه داد: میرزاکوچک واجد روحیاتی همچون صداقت، ایمان به خدا، استقامت، شجاعت، عشق به وطن، مردم‌دوستی، عدالت‌طلبی، علاقه‌مندی به پیشرفت ایران و ایمان راسخ به اسلام بود و حتی کسانی‌که از نظر مرام و مسلک با میرزا هم‌سو نبودند، اخلاق، پاکی، بزرگی، نجابت و ایمان او را می‌ستودند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تأکید کرد: باید به نسل جوان یادآوری شود که این کشور با مجاهدت چه مردان بزرگی حفظ شده است که یکی از آنها میرزا کوچک جنگلی است. نسل آینده باید بداند که «ایران» ارزان پا برجا نمانده است.

او یادآور شد: رسانه های بیگانه که امروز خود را دلسوز مردم ایران نشان می‌دهند همواره بلندگوی کشورهای استعماری اند. نهضت جنگل به ما یاد داد که هرگز نباید به بیگانگان اعتماد کنیم.

حداد عادل با اشاره به اینکه امروز دست دشمنانِ ملت ایران کوتاه شده و این ملت بر استقلال خود پافشاری می‌کند، خاطرنشان کرد: ملت ایران تاوان مقاومت را می پردازد اما در برابر دشمنان سر خم نمی کند.

میرزاکوچک خان انسانی بصیر و آگاه به زمان بود

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان نیز در این مراسم با اشاره به ایمان و آرمان های والای شهید میرزا کوچک جنگلی گفت: در برخی دانشگاه های جهان، برخی کتاب هایی که درباره شخصیت میرزاکوچک جنگلی به نگارش درآمده است تدریس می شود.

او با بیان اینکه نهضت میرزاکوچک جنگلی از ویژگی های پاکی برخوردار بود و جمهوری اسلامی توانسته بخشی از نهضت میرزا را به منصه ظهور برساند تصریح کرد: میرزاکوچک جنگلی انسانی بصیر و آگاه به زمان بود و علیه استعمار پیر انگلیس و تزارها جنگید و اهدافش برای خدا بود.

امام جمعه رشت با اشاره به نگاه الهی این مبارز گیلانی ابراز کرد: او برای خدا قیام کرد و انسانی وارسته و پایبند به ارزش ها بود و هرکسی که حتی شناخت کمی با اخلاق و سیره او داشت شیفته او و مرامش می شد.

قیام میرزا کوچک خان مینیاتوری از انقلاب اسلامی

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در این برنامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام استان گیلان و شهید میرزاکوچک جنگلی گفت: تاریخ معاصر ایران او را با نام پُرآوازه میرزاکوچک جنگلی می شناسند. این شهید والامقام از جمله مفاخر تاریخ سیاسی ایران است و در دوره ای با پشت گرمی و بسیج مردم غیور گیلان در شرایط استعمار و استبداد، چراغ پُرفروغی را در جنگل های گیلان برافروخت و پس از آن نور جمهوریت و اسلام گرایی آفاق سیاسی کشور را روشن کرد.

عباسی با بیان اینکه شهید میرزا کوچک جنگلی به عنوان یک مبارز مخلص برای ایران در برابر استبداد ایستاد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب «مینیاتوری از انقلاب اسلامی را در ایران برپا کرد» گفت: میرزا در تمام مراحل نهضت جنگل، اسلام و آموزه های اسلامی را در نظر داشت و فریب شعارهای عوام فریب تفکرات نادرست را نخورد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به اینکه میرزاکوچک جنگلی مردم را به صحنه آورد و هیچگاه به خارجی ها اتکا نکرد افزود: نهضت جنگل فقط یک قیام سیاسی نبود و میرزا در این مسیر مسائلی همچون رفع دغدغه های مردم و آبادانی مملکت را دنبال می کرد و دست از خدمت به مردم هم نکشید.

کوچک جنگلی؛ الگوی نسل جوان

رضا ثقتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نیز در این مراسم طی سخنان کوتاهی با بیان اینکه میرزاکوچک جنگلی چهاربار به تهران آمد که یک بار آن با سر بریده بود اظهار کرد: این مبارز گیلانی به عنوان الگو باید به نسل جوان معرفی شود.

گفتنی است اجلاسیه تهران کنگره ملی میرزا کوچک جنگلی که در برج میلاد تهران برپا شد، پیش همایشی بر اجلاس شهرهای قم و کربلاست که اختتامیه آن در شهر رشت برگزار خواهد .