نکوداشت نیم قرن تلاش آموزشی و پژوهشی دکتر یحیی دولتی

تاریخ ایجاد : یکشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳ مراسم نکوداشت پنجاه سال تلاش آموزشی، پژوهشی و اجتماعی دکتر یحیی دولتی استاد برجسته درماتولوژی و بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران، عصر پنجشنبه با حضور برجسته ترین استادان علوم پزشکی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد. در این مراسم ابتدا […]

تاریخ ایجاد :

یکشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۳

nekodasht-dr-yahya-dolatiمراسم نکوداشت پنجاه سال تلاش آموزشی، پژوهشی و اجتماعی دکتر یحیی دولتی استاد برجسته درماتولوژی و بیماری‌های پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران، عصر پنجشنبه با حضور برجسته ترین استادان علوم پزشکی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

در این مراسم ابتدا دکتر ایرج فاضل رئیس مجمع انجمن‌های علمی علوم پزشکی کشور با اعلام این که برای من افتخاری است که در جمع شما عزیزان در خصوص استاد دکتر یحیی دولتی صحبت کنم، گفت: من در ابتدا به انجمن درماتولوژی و بیماری‌های پوست برای کار زیبای تجلیل از شخصیتی که تمام عمرش را برای خدمات پزشکی و مردم صرف کرده است تبریک می‌گویم.
وی با اشاره به سخنان آقای عبدالرشیدی مجری برنامه که گفت تا همین اواخر رسم بر این بود که فقط برای کسانی که از میان ما رفته‌اند، مراسم تجلیل برگزار کنند. ولی مدتی است که این مراسم برای تجلیل از بزرگانی که در میان ما زندگی می‌کنند، برگزار می‌شود، گفت: برای اولین بار در فرهنگستان علوم پزشکی برای مرحوم کمال الدین آرمین استاد کرسی آسیب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران مراسم بزرگداشتی برگزار کردیم که بیش از ۲۰ پیام تسلیت برای ما آمد که فکر می‌کردند ایشان فوت کرده است.
رئیس سابق فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به این که خوشبختانه بعد از این مراسم تجلیل از بزرگان زنده کشور به یک فرهنگ تبدیل شده است، افزود: دکتر دولتی فردی نیست که کسی او را نشناسد و من هر چه درباره او بگویم کم است، اما باید بررسی شود که چطور می‌شود یک فرد این قدر قد می‌کشد و همه چشم ها متوجه او می‌شود.
وی اضافه کرد: دکتر دولتی انسانی بی نظیر است که همیشه آماده است به دیگران خدمت کند و رفتار ایشان با همه توأم با تواضع و فروتنی است، ایشان استادی فرزانه، معلمی کم نظیر و پژوهشگری خستگی ناپذیر است که تمامی این‌ها را در بالاترین مرحله آن دارد.
دکتر فاضل با تأکید بر این که ما هرچه درباره دکتر دولتی بگوییم، کم گفته‌ایم و آرزو می‌کنیم که مملکت ما از دست پروردگان و شاگردان ایشان سالیان سال استفاده کند، افزود: گفته می‌شود پشت سر هر مرد موفق یک زن موفق است بنابراین این بزرگداشت، بزرگداشت همسر دکتر یحیی دولتی هم هست.
سخنان دکتر مرندی:
دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی نیز در این مراسم گفت: دکتر دولتی واقعا انسانی متدین و مؤمن است و اولین شناخت من از ایشان به زمان بازگشت من از آمریکا به ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد که من با ایشان در انجمن اسلامی پزشکان دیدار داشتم، البته عضویت ایشان در انجمن اسلامی پزشکان بعد از انقلاب نبود بلکه زمانی آنجا فعالیت‌ می‌کرد که مسئولین وقت نظر مثبتی به اسلام نداشتند.
دکتر مرندی اضافه کرد: من از همان اولین دیدار، آثار تعهد ایشان به آموزه‌های دینی را دیدم و زندگی ایشان به طور مستمر بر همین مبنا بوده است و ایشان فردی متعهد به نظام، اسلام و ولایت مدار است.
وی افزود: دکتر یحیی دولتی در طول زندگی خود هم به علم ادیان و هم علم ابدان توجه کرده‌اند که این نشانه توجه زیاد ایشان به اسلام است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی اضافه کرد: دکتر دولتی همت بالا داشتند و کار عظیم ایشان تعلیم و تربیت بوده است که در اسلام به آن توجه می‌شود، کار استاد تربیت و پرورش شاگردان بوده است و شخصیت ایشان به گونه‌ای است. که دیگران را به دنباله روی از خودش ترغیب می‌کند.
دکتر مرندی به کارهای اجتماعی و فرهنگی دکتر دولتی هم اشاره کرد و گفت: به غیر از فعالیت‌های پزشکی، ایشان فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی دارند، اما مهمترین خصلت ایشان جنبه خلیق بودن و مثبت بودن است که همه از او انرژی می‌گیرند که این هم از ویژگی‌ بسیار خوب توکل ایشان است.
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی افزود: دکتر یحیی دولتی بسیار دلسوز و متواضع هستند که باید همه از آن درس بگیرند، ایشان هیچگاه از پیشکسوتان خود غفلت نکردند و بسیار خدوم به مردم، جامعه پزشکی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودند و باقیات صالحات زیادی در علوم پزشکی و اجتماعی از خود باقی گذاشته‌اند.
وزیر اسبق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ذکر خاطره‌ای از دکتر دولتی، گفت: هنگامی که من وزیر بهداشت بودم، ایشان نزد من آمدند و مقداری پول برای ایجاد خانه بهداشت در مناطق محروم مرزی در اختیار من گذاشتند و من هم دستور دادم تا این خانه بهداشت را در یکی از محروم‌ترین مناطق کرمانشاه در نقطه مرزی احداث کنند و بعداً متوجه شدم که ایشان در کارهای خیر این چنینی زیادی مشارکت داشته و یک خانه بهداشت هم در مناطق محروم همدان احداث کرده‌ است و حضور شما در این مراسم هم نشانه ارج نهادن به خدمات صادقانه ایشان است.
سخنرانی فرزند دکتر دولتی
دکتر بیژن دولتی متخصص درماتولوژی و بیماری‌های پوست سخنران بعدی بود که درباره خصوصیات پدر خود گفت: من سال‌های طولانی برای ادامه تحصیل در رشته پوست در خارج زندگی کردم و یکی از خاطرات من با پدر مربوط به شرکت در مراسم آکادمی پوست آمریکا است.
وی افزود: ۸۰ پدر و فرزند پزشک متخصص پوست در آکادمی پوست آمریکا عضویت دارند و ما از معدود پدر و فرزند‌هایی هستیم که سالانه در مراسم آکادمی پوست شرکت می‌کنیم و افتخار من این است که سالانه با ایشان در مراسم این آکادمی شرکت می‌کنم.
فرزند دکتر دولتی با تأکید بر این که روحیه کاری، دقت و انرژی ایشان با توجه به سن پدر، من را شرمنده می‌کند، افزود: دوستان من در آکادمی می‌گفتند که پدر شما زودتر از شما در جلسات شرکت می‌کند و در برنامه‌ها حضور جدی و مؤثر دارد و من هم تأیید می‌کردم و می‌گفتم برای ایشان سن مطرح نیست.
وی اضافه کرد: روحیه نظم و دقت را ایشان در ما به ودیعه گذاشته است و این توصیه ایشان به نظم در موفقیت من و برادرانم و خواهرم تأثیر زیادی داشته است و اینجا از مادر هم تشکر می‌کنم که وظیفه مادری را در قبال ما به نحو احسن انجام داده است.
دکتر بیژن دولتی درباره احساسات خود نسبت به پدر گفت: احساسات من نسبت به پدر شخصی است، اما به عنوان یک فرزند از ایشان نه به عنوان پدر بلکه به عنوان یک شخصیت فرهنگی و اجتماعی که تأثیر زیادی روی موفقیت‌های ما داشته است تشکر می‌کنم.
سخنرانی دکتر ملک زاده
دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم سخنران بعدی این مراسم بود که با ذکر خاطره‌ای از ایشان گفت: من در سن۳۹ سالگی وزیر بهداشت شدم و در زمان وزارت برای اولین بار ایشان برای درخواستی وقت ملاقات خواستند، درخواست ایشان از من این بود که مرکز تحقیقات پوست و جذام را تأسیس کند، وقتی من با ایشان صحبت کردم برای من خیلی آموزنده بود که ایشان ۳۰ سال پزشک ارتش بوده و در زمان خدمت بیمارستان عظیم مهندس چمران را ساخته و می‌خواهد بعد از ۳۰ سال کار جدیدی را آغاز کند.
وی اضافه کرد: معمولاً برخی افراد چند سال قبل از بازنشستگی درخواست بازنشستگی می‌کنند و این برای من جالب بود که ایشان بعد از ۳۰ سال کار تازه می‌خواهند کار جدیدی را شروع کنند که بیانگر روحیه تلاش و خدمت در ایشان است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این‌که دکتر یحیی دولتی شاگردان زیادی تربیت کرده است، که تمامی آنان در پیشرفت علم و خدمت به مردم نقش بسزایی داشته‌اند، افزود: آن چیزی که باعث شد، دکتر دولتی با این انرژی کار کند، عشق به خدمت به بیماران، دانشجویان و ملت ایران است که در وجود ایشان موج می‌زند و این عشق و تلاش باعث سرافرازی و افتخار ملت ایران شده است.
سخنرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکتر علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران هم سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانی گفت: وقتی بنده رزومه ایشان را مطالعه کردم متوجه شدم نکته‌های زیادی وجود دارد که برای ما آموزنده است، دکتر دولتی دکترای داروسازی خود را در ارتش گرفتند و بعد از آن در دوره خدمت در ارتش، دکترای علوم پزشکی را خواندند و بعد از ۳۰ سال خدمت در ارتش مرکز تحقیقات پوست و جذام را راه‌اندازی کردند و در اینجا هم ۳۰ سال است که به پژوهش و تحقیق و تربیت شاگرد مشغول است.
وی گفت: حضور و انگیزه دکتر دولتی و چهره‌ها ی شاخص مملکت برای انجام کارهای بزرگ یک الگو برای دیگران است باید به بهترین نحو از آن استفاده کرد، دکتر جعفریان با اعلام این که انجام کار همیشه با موانع متعددی روبرو است و شاید ما هم در دانشگاه علوم پزشکی تهران یک مانع برای دکتر دولتی بودیم، افزود: ایشان به ما یاد داد که اگر بخواهیم کاری را با عشق و علاقه انجام دهیم، موانع را با پشتکار، نظم و تلاش می‌توان از میان برداشت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: محصول کار دکتر دولتی این است که شاگردان وی مدل کار استاد را می‌بینند و این درسی برای آنان است که از عمر خود به خوبی استفاده کنند و زود در مقابل مشکلات کوتاه نیایند و ناامید نشوند.
دکتر جعفریان در پایان گفت: دکتر دولتی عملاً نشان داد که وقتی همت کرد، موفق هم شد و باعث شد تا جامعه پزشکی ما در منطقه و جهان پر قدرت ظاهر شود که این موفقیت‌ها نشانه تلاش و کوشش دکتر دولتی و افرادی مثل ایشان است.
* سخنرانی دکتر پرویز طوسی
دکتر پرویز طوسی رئیس ستاد نکوداشت دکتر یحیی دولت هم در ابتدای این مراسم با بیان این که کار اصلی این برنامه بر دوش دکتر نصیری کاشانی و دکتر فیروز و سایر همکاران مرکز تحقیقات پوست و جذام بود، گفت: استادانی مانند دکتر محمدعلی ملکی، دکتر ناصر شرقی، دکتر محققی و دکتر حسن محقق یزدی که دوره‌های مربوطه را در فرانسه و ایران طی کرده بودند رشته پوست را در بیمارستان رازی تهران بنیان نهادند.
وی با اشاره به این که در مرحله بعد نسل بعدی استادان به تدریج در سایر استان‌های کشور بخش‌های پوست را تأسیس کردند، افزود: دکتر یحیی دولتی که دوره تخصصی را در آمریکا گذرانده بود به ایران آمد و به آموزش در این عرصه پرداخت.
طوسی ادامه داد جلسه امروز به مناسبت تولد هشتادمین سالگرد و ۵۰ سال تلاش آموزشی، پژوهشی، اجتماعی و فرهنگی استاد یحیی دولتی شکل گرفته است که این استاد گرانقدر در رشته‌ درماتولوژی خدمات شایسته‌ای انجام داده که پایه‌گذاری مرکز تحقیقات پوست و جذام از جمله این خدمات است.
وی با بیان این‌که در حال حاضر ۱۱ مرکز پوست در سراسر کشور به تربیت متخصصین پوست می‌پردازند تصریح کرد: در حدود ۸۰۰ متخصص پوست مشغول خدمت‌رسانی به مردمان کشورمان هستند.
همچنین در این مراسم سید محمود دعایی نماینده ولی فقیه و سرپرست موسسه اطلاعات در سخنانی از خدمات علمی دکتر دولتی تجلیل و قدردانی کرد.
* سخنان دکتر دولتی
استاد دکتر یحیی دولتی هم در پایان این مراسم در سخنان کوتاهی گفت: من از این همه لطف که نثار کردید برای خدمت و تلاش بوده است. نه برای من تشکر می‌کنم.
وی افزود: من خود را لایق این همه الطاف نمی‌دانم و همه امیدم این است که کاری که من شروع کردم، کسانی بعد از من آن را ادامه دهند تا من زنده هستم تعدادی از این ترقیات را ببینم.
استاد دکتر دولتی در پایان سخنان به ابیاتی از مولانا جلال‌الدین بلخی اشاره کرد و گفت:
گر در طلب منزل جانی جانی
گر در طلب لقمه‌نانی، نانی
این نکته رمز اگر بدانی دانی
هرچیز که در جستن آنی آنی
بنابراین گزارش در این مراسم همچنین از کتاب مجموعه مقالات دکتر یحیی دولتی و تمبر یادبود ایشان رونمایی شد و دکتر ایرج فاضل، دکتر علیرضا مرندی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر علی جعفریان، سید محمود دعایی، فرزندان و همسر دکتر یحیی دولتی با نوشتن جملاتی بر روی تمبر یادبود از خدمات ایشان تجلیل کردند و همسر ایشان در این یادداشت تأکید کردند که بهترین لحظات زندگی‌ام را با ایشان گذراندم.
همین گزارش حاکی است، جایزه دکتر یحیی دولتی که همه ساله به دستیاران برجسته حوزه درماتولوژی تقدیم می‌شود توسط استاد دکتر یحیی‌ دولتی به خانم دکتر نسا‌ آقازاده اعطا شد.
همچنین فرهنگستان بهداشت جهانی هم بالاترین نشان این فرهنگستان را به استاد دکتر یحیی دولتی اهداء کرد.

روزنامه اطلاعات