همایش بین المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری

تاریخ ایجاد : چهارشنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ فراخوان همایش بین‌المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در سه بخش «اقبال و اندیشه دینی»، «اقبال و ادبیات» و « اقبال و فلسفه» برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، موسسه فرهنگی اکو و حوزه هنری انقلاب اسلامی به مناسبت بزرگداشت علامه اقبال لاهوری، بزرگ اندیشمند، سیاستمدار و […]

تاریخ ایجاد :

چهارشنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

hamayesh-eghbal-lahotiفراخوان همایش بین‌المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری در سه بخش «اقبال و اندیشه دینی»، «اقبال و ادبیات» و « اقبال و فلسفه» برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، موسسه فرهنگی اکو و حوزه هنری انقلاب اسلامی به مناسبت بزرگداشت علامه اقبال لاهوری، بزرگ اندیشمند، سیاستمدار و شاعر جهان اسلام و بازشناسی آرا و اندیشه‌های این شخصیت بزرگ، همایش علمی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری را در خرداد ۱۳۹۴ (ژوئن ۲۰۱۵) برگزار می‌کند.

در این همایش ضمن حضور شخصیت‌های علمی و ادبی اقبال شناس، از تمامی اساتید، صاحب نظران، پژوهشگران و نیز شاعران و اهل ادب دعوت به عمل می‌آید با ارائه مقالات و اشعار در موضوعات زیر یا دیگر موضوعات مرتبط، در این همایش شرکت کنند.

مقالات و اشعار باید دارای مضمون جدید یا رویکرد تحلیلی‌ به تفکرات اقبال و معطوف به شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه مسلمانان در شرایط کنونی باشد.

مهلت ارسال اصل مقالات، تا ۱۰ خرداد ۹۴ و تاریخ برگزاری همایش نیز ۲۴ ، ۲۵ و ۲۶ خرداد ۹۴ است.

محورها و موضوعات همایش نیز در سه بخش کلی به شرح زیر اعلام شده است:

«اقبال و اندیشه دینی» (‌شامل اقبال، قرآن و اهل بیت، اقبال و وحدت جهان اسلام،اقبال و امام خمینی (ره) و اقبال و بیداری اسلامی) ، «اقبال و ادبیات» (‌شامل اقبال و زبان فارسی، اقبال و ایران ، زیبایی شناسی شعر اقبال و تاثیر اقبال بر شعر معاصر‌) و «اقبال و فلسفه» (احیای فلسفه اسلامی، تاریخ نگاری فلسفه ، فلسفه تطبیقی در آثار اقبال و نقد مدرنیته و اندیشه بازگشت به خویشتن).

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی حوزه هنری به آدرس www.hhnews.irمراجعه کنند.