همایش بزرگداشت آیت الله حاج ملا علی کنی (ره)

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۰ همایش بزرگداشت عالم مجاهد آیت الله حاج ملا علی کنی (ره) از پیشگامان جهاد اقتصادی برگزار خواهد شد. این همایش با همکاری موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، اداره کل موقوفات و امور خیریه استان تهران و دفتر موقوفات آیت الله العظمی حاج ملا علی کنی (ره) روز چهارشنبه ۲۱ […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۰

molaalikani1همایش بزرگداشت عالم مجاهد آیت الله حاج ملا علی کنی (ره) از پیشگامان جهاد اقتصادی برگزار خواهد شد.

این همایش با همکاری موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، اداره کل موقوفات و امور خیریه استان تهران و دفتر موقوفات آیت الله العظمی حاج ملا علی کنی (ره) روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰ ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ در خیابان انقلاب اسلامی، دانشگاه تهران، تالار علامه امینی برگزار خواهد شد.

برگی از زندگی ملا علی کنی

 

حاج ملا علی کنی از فقها و مجتهدین بزرگ شیعه در عصر قاجار بود . وی در ۱۱۸۰هـ.. ش در قریه کن از توابع تهران متولد شد. از کودکی علاقه­ مند به آموختن علوم دینی بود. تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش فرا گرفت.

آنگاه برای ادامه تحصیل به تهران آمد و پس از فراگیری مقدمات به اصفهان سفر و در درس آیت‌الله علامه سید اسدالله اصفهانی شرکت کرد. ملاعلی سپس جهت ادامه تحصیل به نجف رفت. در آنجا در حوزه درس صاحب «جواهر»، صاحب «ضوابط»، سید اسدالله بن سید محمدباقر و شیخ مشکور حولاوی حاضر شد و در لغت، فقه، اصول، حدیث، رجال و تفسیر تبحر یافت. بعد از کسب اجازه اجتهاد در ۱۲۶۱ هـ .ق به تهران بازگشت و به تدریس و زعامت امور دینی پرداخت. میرزا حسین نایب الصدر و ملا محمدعلی خوانساری از شاگردان وی بودند. او از مخالفین دادن امتیاز رویتر به انگلیسی­ها بود، از این رو افکار عمومی مردم تهران را در جهت لغو این امتیاز هدایت کرد و نامه اعتراض آمیز و کوبنده ای به ناصرالدین شاه نوشت که حاکی از تیزبینی و آگاهی سیاسی وی بود. ملا علی کنی در ۱۳ مهر ماه ۱۲۶۷ هـ . ش در تهران درگذشت. از آثار وی می توان به «الاستصحاب»، «الاوامر»، «ایضاح المشتبهات فی تفسیر الکلمات المشکله القرآنیه»، رساله «ارشاد الامه»، «تلخیص‌المسائل»، «تحقیق الدلائل فی شرح تلخیص المسائل»، «البیع»، «الطهاره»، «الصلاه »، «القضاء و الشهادات» و «احکام العقود و الخیارات» اشاره کرد.

آخرین ویرایش: ۹۰/۱۰/۱۹