همایش بزرگداشت استاد دکتر محمود روح الامینی، بنیانگذار رشته مردم شناسی در ایران

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ همایش بزرگداشت استاد دکتر محمود روح الامینی، بنیانگذار رشته مردم شناسی در ایران با محوریت فرمانداری کوهبنان روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۰ در کرمان، کوهبنان، تالار ارشاد اسلامی برگزار می شود. در این همایش که با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، استانداری کرمان، وزارت فرهنگ […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۱

ROHOLAMINI-logoهمایش بزرگداشت استاد دکتر محمود روح الامینی، بنیانگذار رشته مردم شناسی در ایران با محوریت فرمانداری کوهبنان روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۰ در کرمان، کوهبنان، تالار ارشاد اسلامی برگزار می شود.

در این همایش که با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، استانداری کرمان، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی، دانشگاه تهران، انجمن انسان شناسی ایران، دانشگاه شهید باهنر، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، شرکت معادن ذغال سنگ کرمان، انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان، موسسه سینمایی سرود آتشکده کرکوی، صداوسیما و مطبوعات، موسسه فرهنگی و هنری پرستوی مهاجر، مرکز کرمان شناسی، شبکه چهار سیما و ادارات شهرستان کوهبنان برگزار می شود، علاوه بر مقامات کشوری و مدیران ملی و استانی، سفیر ایتالیا، شخصیت های علمی و فرهنگی نیز در این همایش حضور داشته باشند.

همچنین در حاشیه این همایش از ‌تندیس مارکوپولو پرده برداری شود زیرا مارکوپولو نخستین سیاح خارجی است که از آثار و ابنیه‌ های تاریخی کوهبنان دیدن کرد و در سفرنامه مارکوپولو از کوهبنان به عنوان شهری آباد‌ یاد شده است.

آیت الله جعفری نماینده ولی ‌فقیه در استان کرمان، مرحوم حجت الاسلام سید ‌احمد جعفری شاعر و مفسر بزرگ قرآن کریم، زنده یاد دکتر محمود روح‌ الامینی پدر علم مردم ‌شناسی، حمید سیف‌ الدینی‌، افضل‌ الدین کوهبنانی و ابواسحاق کوهبنانی ریاضی دانان قرن نهم هجری از جمله مفاخر کوهبنان هستند.


برگی از زندگی محمود روح الامینی

 

محمود روح‌الامینی در ۵ مهرماه ۱۳۰۷ هـ . ش در کرمان متولد شد. تحصیلات خود را ابتدا در مکتبخانه سپس در دبیرستان ایرانشهر و پهلوی کرمان پی گرفت. آنگاه در ۱۳۲۸هـ . ش برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در دبیرستان دارالفنون به تحصیل علم مشغول شد. در ۱۳۳۱ هـ . ش به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران رفت و در ۱۳۳۴ هـ . ش موفق به اخذ لیسانس زبان و ادبیات فارسی شد. وی در دوران تحصیل در این مقطع، محضر اساتید برجسته­ای چون محمد محمدی، ابراهیم پورداوود، صادق کیا، خطیبی، بدیع‌الزمان فروزانفر، محمد معین، پرویز ناتل خانلری، احسان یارشاطر و عبدالعظیم قریب را درک کرد. مدتی در دبیرستان پهلوی و شریعت­زاده در شهر آمل مشغول تدریس شد. بعد در مدرسه دارالفنون دبیر ادبیات گردید. در ۱۳۳۹ هـ . ش در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران فوق لیسانس گرفت و در همین سال جهت ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن به تحصیل پرداخت و از محضر استادانی چون ژرژ گوروویچ،کلود لوی استروس،آندره لورا گوران بهره برد و موفق به اخذ درجه دکتری در رشته مردم‌شناسی شد. دکتر روح‌الامینی مدتی در موزه مردم‌شناسی فرانسه مشغول به کار شد. سرانجام در ۱۳۴۸هـ . ش به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. او رشته مردم‌شناسی را در دانشگاه تهران تأسیس کرد و در ۱۳۷۹هـ . ش بازنشسته شد. روح‌الامینی در ۱۳۸۰هـ . ش به عنوان چهره ماندگار برگزیده شد. از دکتر روح‌الامینی مقالات متعددی در مجلات معتبر داخلی و فرانسوی منتشر شده و آثار ارزنده‌ای چون «گرد شهر با چراغ عطار»، «زمینه فرهنگ‌شناسی»، «به شاخ نباتت قسم: باورهای عامیانه درباره فال حافظ»، «آیین­ها و جشن­های کهن در ایران امروز»، «نمودهای فرهنگی و اجتماعی» و «فرهنگ و زبان گفتگو» از وی به جا مانده است. دکتر روح‌الامینی در ۱۷ اسفند ماه ۱۳۸۹ هـ . ش در تهران درگذشت.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی، طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۱۱ خرداد ماه ۱۳۸۱ هـ . ش ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به استاد اهدا نمود.