همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز»

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» برگزار می‌شود. همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» در دو شهر تهران و تبریز با محورهای گزارش‌های منتشر نشده تاریخ آذربایجان(اسناد، خاطرات، سفرنامه‌ها و روزنامه‌ها) و بازتاب مشروطه در خاطرات و سفرنامه‌های داخلی و […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۴

hamayesh-mashrote-azarbaijanهمایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» برگزار می‌شود.

همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» در دو شهر تهران و تبریز با محورهای گزارش‌های منتشر نشده تاریخ آذربایجان(اسناد، خاطرات، سفرنامه‌ها و روزنامه‌ها) و بازتاب مشروطه در خاطرات و سفرنامه‌های داخلی و خارجی برپا می‌شود.
همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، سازمان فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی، بنیاد شکوهی، انتشارات مهد آزادی، موسسه دیار کهن و برخی نهادهای خصوصی دیگر در تهران و تبریز برگزار خواهد شد.
برخی محورهای این همایش عبارتند از: بازتاب مشروطه در شعر و ادبیات آذربایجان، بازتاب مشروطه آذربایجان در اسناد خارجی، بازتاب مشروطه آذربایجان در خاطرات و سفرنامه‌های داخلی و خارجی، گزارش‌های منتشر نشده تاریخ آذربایجان(اسناد، خاطرات، سفرنامه‌ها و روزنامه‌ها)، پیشگامان و بانیان مدارس جدید در عصر مشروطه آذربایجان(میرزا حسن رشدیه، میرزا حسن شکوهی و…)
علل و زمینه‌های پیدایش مشروطه، آذربایجان، اتحاد و همبستگی ملی و احیای مشروطه، علما و روحانیت در انقلاب مشروطه آذربایجان، تجار و بازرگانان در انقلاب مشروطه آذربایجان، مجاهدان و مبارزان گمنام مشروطه آذربایجان، مداخلات خارجی در انقلاب مشروطه آذربایجان(روسیه تزاری، انگلیس و عثمانی)، فرار و فرود مشروطه و مشروطه‌خواهی در مراغه و سایر شهرهای آذربایجان سایر عناوین محوری این همایش را دربرمی‌گیرد.
همایش «مشروطه آذربایجان از کهن شهر مراغه تا دارالسلطنه تبریز» چهارشنبه ۱۴ مردادماه ساعت ۱۴ تا ۱۹ در ساختمان گنجینه اسنادملی به نشانی تهران، بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری (رازان جنوبی) برگزار می‌شود. همچنین این همایش چهارشنبه ۲۱ مرداد در اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی نیز برگزار خواهد شد.
ایبنا