ویژه نامه ای برای علامه امینی در «سفینه»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ شماره جدید مجله سفینه که سی و هشتمین شماره از این نشریه تخصصی در حوزه مطالعات قرآن و حدیث است منتشر شد. در این شماره از این مجله وزین مقالاتی تحت عنوان ویژه نامه علامه امینی می خوانیم. در این شماره، تلاش شده است مطالب نو و بدیعی […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۳

allame-amini-safine

شماره جدید مجله سفینه که سی و هشتمین شماره از این نشریه تخصصی در حوزه مطالعات قرآن و حدیث است منتشر شد.

در این شماره از این مجله وزین مقالاتی تحت عنوان ویژه نامه علامه امینی می خوانیم. در این شماره، تلاش شده است مطالب نو و بدیعی درباره علامه امینی منتشر شود.
کنکاشی در ویژگی های اندیشه و کارنامه و شخصیت ایشان و مقالاتی که بتواند اثری قابل توجه در این مسیر داشته باشد و ابعاد و منظرهای دریچه ای از اندیشه و سلوک آن عالم ربانی را به سوی مخاطبان امروز مجله سفینه بازگشایی کند.
بیشتر مقالات این شماره به زبان فارسی است و چکیده مقالات به زبان های عربی و انگلیسی در آخر این شماره منتشر شده است.
در این شماره، تعلیقات علامه آیه الله شیخ محمدرضا جعفری بر الغدیر و همچنین به استدراکات مرحوم محقق طباطبائی بر شهداء الفضیله منتشر شده است.
از جمله عناوین مقالاتی که در این شماره به چاپ رسیده اند می توان به این موارد اشاره نمود:
کاوشی در نقدهای علامه امینی بر ابن تیمیه اثر دکتر امیر توحیدی ـ میر عماد شریف،  شیوه های بررسی حدیث در نظر علامه امینی نوشته جاسم فلاح رزاق ـ ترجمه صالحه سکوت، سخنی در باب اخلاق و آشنایی با کتاب تحف العقول اثر علامه امینی  و بازآفرینی حسین علیزاده.
در بخش ویژه این شماره از نشریه سفینه این مقالات را می توان خواند:
تعلیقات واستدراکات علی کتاب الغدیر اثر آیه الله شیخ محمدرضا جعفری، غدیریتان جدیدتان للشیخ محمد مؤمن الجزائری والشیخ محمد جعفر القاضی نوشته دکتر سید حسین مرعشی و  بررسی واقعه غدیر در شعر شاعران مسیحی به قلم دکتر حسن مجیدی ـ زینب شریفان
در بخش اسناد و متون نوشتاری با عنوان دو نکته درباره علامه امینی به قلم محسن صادقی منتشر شده است.
در قسمت گزارش و معرفی نوشتاری با عنوان نظره علی کتاب «المقاصد العلیه» اثر قیس عطار و مقاله دیگری با عنوان راهنمای پژوهش درباره علامه امینی و آثارش اثر حمید سلیم گندمی به چاپ رسیده است.
تعلیقات و استدراکات علی کتاب الغدیر اثر علامه شیخ محمدرضا جعفری اشکوری و به کوشش عبدالحسین طالعی یکی از نوشتارهای ارزشمند این شماره از مجله سفینه است.
این گفتار که به زبان عربی است، تعلیقات و استدراکات آیت الله شیخ محمدرضا جعفری نجفی (۱۳۵۰ق / ۱۳۱۰ ش -۱۴۳۱ ق / ۱۳۸۹ ش) است که بر کتاب الغدیر نگاشته شده است.
نویسنده در این گفتار، بخشی از پژوهش های خود درباره مطالب کتاب الغدیر را بر نسخه خود افزوده و پژوهشگران در پیگیری محتوای کتاب، یاری می رساند. این تعلیقات و استدراکات، برای نخستین بار، براساس نسخه اصلی مرحوم جعفری انتشار می یابد.
تعلیقات و استدراکات آیت الله جعفری که در حاشیه صفحات یک دوره کتاب الغدیر نوشته و در کتابخانه اش باقی گذاشته است در این شماره از مجله سفینه برای نخستین بار منتشر می شود.
مجلّه تخصصی «سفینه» در زمینه مباحث اسلامی و بر مبنای مطالعات قرآن و حدیث به صورت فصلنامه‌ای و به منظور شناساندن ناشناخته‌ها، تبیین و پرده‌برداری از حقایق دینی برای مخاطبان دانشگاهی، حوزوی و پژوهشگران مسائل دینی منتشر می‌گردد.
«سفینه» دارای درجه علمی – ترویجی از سوی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است.
نشریه سفینه به صاحب امتیازی موسسه فرهنگی نباء مبین و مدیر مسئولی محمد حسین شهری و سردبیری دکتر منصور پهلوان به چاپ رسیده است.