ویژه نامه دکتر شهید مصطفی چمران

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ چمران در کلام امام خمینی (ره ) چمران با سرافرازی زیست و با سرفرازی شهید شد و به حق رسید. شهادت انسان ساز سردار پر افتخار اسلام و مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به ملاء اعلی،دکتر مصطفی چمران را به پیشگاه ولی عصر اروحنا […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۱

axchamranچمران در کلام امام خمینی (ره )

چمران با سرافرازی زیست و با سرفرازی شهید شد و به حق رسید.

شهادت انسان ساز سردار پر افتخار اسلام و مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به ملاء اعلی،دکتر مصطفی چمران را به پیشگاه ولی عصر اروحنا فداه تسلیت و تبریک می گوییم .

چمران جنگجویی پرهیزگارو معلمی متعهد بود که کشور اسلامی ما به او و امثال او احتیاج مبرم داشت.

چمران عزیز با عقیده پاک خالص غیر وابسته به دستجات و گروههای سیاسی و عقیده به هدف بزرگ الهی ،جهاد را در راه آن از آغاز زندگی شروع و با آن ختم کرد.

چمران در حیات با نور معرفت و پیوستگی به خدا قدم نهاد و در راه آن به جهاد برخاست و جان خود را نثار کرد.

هنر آنست که بی هیاهوی سیاسی و خودنمایی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی و این هنر مردان خداست .

 

پیام امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی بمناسبت شهادت دکتر مصطفی

چمران

انا الیه راجعونّا لله و انّانشهادت انسانساز سردار پرافتخار اسلام و مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به ملاء اعلی دکتر مصطفی چمران را به پیشگاه ولیعصر ارواحنا فداه تسلیت و تبریک عرض می کنم، تسلیت از آن رو که ملت شهیدپرور ما سربازی را از دست داد که در جبهه های نبرد با باطل چه در لبنان و چه در ایران حماسه می آفرید و سرلوحه مرام او اسلام عزیز و پیروزی حق بر باطل بود، او جنگجوئی پرهیزکار و معلمی متعهد بود که کشور اسلامی ما به او و امثال او احتیاج مبرم داشت، و تبریک از آن رو که اسلام بزرگ چنین فرزندانی تقدیم ملتها و توده های مستضعف می کند و سردارانی همچون او را در دامن تربیت خود پرورش می دهدمگر چنین نیست که زندگی عقیده و جهاد در راه آن استچمران عزیز با عقیدهی پاک خالص غیروابسته به دستجات و گروههای سیاسی و عقیده به هدف بزرگ الهی جهاد در راه آن از آغاز زندگی شروع و به آن ختم کرد، او در حیات با نور معرفت و پیوستگی به خدا قدم نهاد و در راه آن جان خود را نثار کرد.او با سرافرازی زیست و با سرافرازی شهید شد و به حق رسید. نر آنست که هیاهوهای سیاسی و خودنمائی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی و این هنر مردان خداست.او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت روانش شاد و یادش بخیر.و اما، ما میتوانیم چنین هنری داشته باشیم؟ با خداست که دستمان را بگیرد و از ظلمات جهالت و نفسانیت برهاند.من این ضایعه را به ملت شریف ایران و لبنان بلکه به ملتهای مسلمان و قوای مسلح و رزمندگان در راه حق و به خاندان و برادر محترم این مجاهد عزیز تسلیت عرض می کنم و از خدای تعالی رحمت برای او و صبر و اجر برای بازماندگان محترمش خواهانم

اول تیرماه شصت / روح الله الموسوی الخمینی

*

شهید چمران از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

شهید چمران با گامی استوار و خستگی ناپذیر، تمامی مراحل سخت و دشوار زندگی را با روحی امیدوار پیمود و آن‏گونه که شایسته مردان خدا بود، زندگی کرد. رهبر معظم انقلاب که هم رزم آن شهید در جبهه‏های جنگ بود درباره او می‏فرماید: «شهید چمران، سال‏ها در سنگر جهاد فی سبیل اللّه‏ دل دشمنان خدا را لرزانیده بود. او با دل خداشناس و اراده خلل ناپذیرش، همیشه مشت آهنین خود را بر چهره دشمن نواخته بود و با این حال، او با روح لطیف و خلق ملکوتی و چشم خدابین، به ماورای محدوده‏ها و تنگناهای مادی نظر دوخته بود. راه او، راه جهاد و تلاش برای حاکمیت اسلام و به زانو درآوردن کفر و استکبار جهانی، راه امام بزرگوار، راه نجات فلسطین و لبنان و راه نجات همه مستضعفان است. توقعى که ما داریم این است که فرآورده‌ دانشگاه جمهورى اسلامى – نه به نحو استثنا بلکه به نحو قاعده – چمران‌ها باشند.

دکتر چمران را در مجموع، من یک فرد ممتاز دیدم . این امتیازها به خاطر وجود ویژگیهای اخلاقی و رفتار زیبایی بود در شخصیت او که داشتن همه اینها با هم یک چهره خاصی از چمران میساخت . بعضی از این خصوصیات را اشاره کردم ، تواضع او ، مهربانی او وصمیمیت او چیزهای جالبی بود .فرد هنرمندی بود ، نقاش بود ، عکاس ماهری بود ، شاید شعر هم می گفت درست نمیدانم ، اما می دانم که با شعر سروکار داشت . فردی بود که در محیط کار با زیردستانش حالت پدرانه داشت با دوستانش حالت برادرانه خیلی صمیمی داشت با کسانی که به آنها ارادت می ورزید حالت احترام آمیز خیلی زیاد داشت ، اهل پرخاشگری ، بحث های بیپایان و جدل با این و آن نبود . از مهمترین خصوصیاتش این بود که اهل تظاهر به معنای “خود مطرح کردن” در جامعه نبود.__

آخرین دستنوشته شهید دکتر مصطفی چمران ـ چند دقیقه قبل از شهادت

ای حیات! با تو وداع می کنم، با همه مظاهر و جبروتت. ای پاهای من! می دانم که فداکارید! و به فرمان من مشتاقانه به سوی شهادت – صاعقه وار- به حرکت در می آیید; اما من آرزویی بزرگ تر دارم.

به قدرت آهنینم محکم باشید. این پیکر کوچک; ولی سنگین از آرزوها و نقشه های و امیدها و مسئولیت ها را به سرعت مطلوب به هر نقطه دلخواه برسانید. در این لحظات آخر عمر، آبروی مرا حفظ کنید. شما سال های دراز به من خدمت ها کرده اید. از شما آرزو می کنم که این آخرین لحظه را به بهترین وجه، ادا کنید.
ای دست های من! قوی و قوی تر باشید.
ای چشمان من! تیزبین باشید.
ای قلب من! این لحظات آخرین را تحمل کن.
به شما قول می دهم که پس از چند لحظه همه ی شما در استراحتی عمیق و ابدی آرامش خود را برای همیشه بیابید. من چند لحظه ی بعد به شما آرامش می دهمآرامشی ابدی.
چه، این لحظات حساس وداع با زندگی و عالم، لحظات لقای پروردگار و لحظات رقص من در برابر مرگ باید زیبا باشد

سخنان شهید دکتر مصطفی چمران

خدایا هدایتم کن ، زیرا میدانم که گمراهی چه بلای خطرناکی است.

خدایا هدایتم کن که ظلم نکنم ، زیرا میدانم که ظلم چه گناه نابخشودنی است.

خدایا نگذار دروغ بگویم ، زیرا دروغ ظلم کثیفی است.

خدایا محتاجم نکن که تهمت به کسی بزنم ، زیرا تهمت خیانت ظالمانه ای است.

خدایا ارشادم کن که بی انصافی نکنم ، زیرا کسی که انصاف ندارد شرف ندارد.

خدایا راهنمایم باش تا حق کسی را ضایع نکنم ، که بی احترامی به یک انسان همانا کفر خدای بزرگ است.

خدایا مرا از بلای غرور و خودخواهی نجات ده تا حقایق وجود را ببینم و جمال زیبای تو را مشاهده کنم .

خدایا پستی و ناپایداری روزگار را همیشه در نظرم جلوه‌گر ساز تا فریب زرق و برق عالم خاکی مرا از یاد تو دور نکند.

خدایا من کوچکم ، ضعیفم و ناچیزم ، پرکاهی در مقابل طوفانها هستم ؛ به من دیده ای عبرت بین ده تا ناچیزی خود را ببینم و عظمت و جلال تو را براستی بفهمم و بدرستی تدبیر کنم.

خدایا دلم از ظلم و ستم گرفته است ؛ تو را به عدالتت سوگند می دهم که مرا در زمره ستمگران و ظالمان قرار نده.

خدایا می خواهم فقیری بی نیاز باشم که جاذبه های مادی زندگی مرا از زیبایی عظمت تو غافل نگرداند.

خدایا خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغای کشمکش‌های پوچ مدفون نشوم.

خدایا دردمندم ، روحم از شدت درد می سوزد ، قلبم می جوشد ، احساسم شعله می کشد و بند بند وجودم از شدت درد صیحه می زند ؛ تو مرا در بستر مرگ آرامش بخش.

خدایا خسته شده ام ، پیر شده ام ، دل شکسته ام ، ناامیدم و دیگر آرزویی ندارم.احساس می کنم که این دنیا دیگر جای من نیست ، با همه وداع می کنم و می خواهم با خدای خود تنها باشم.

خدایا ، خدایا ! به سوی تو می آیم ، از عالم و عالمیان می گریزم ، تو مرا در جوار رحمتت سکنی ده.