پنجمین دوره آموزشی « مدرسه انجمن» با تدریس حسن بلخاری

سه شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ پنجمین دوره آموزشی «مدرسه انجمن» با تدریس حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ساختمان شماره ۲ انجمن آغاز شد. در این دوره آموزشی که دوشنبه‌ها از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰ برگزار می‌شود، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی «کتاب فصوص الحکم محی الدین بن عربی» را برای […]

سه شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

anjoman Fپنجمین دوره آموزشی «مدرسه انجمن» با تدریس حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ساختمان شماره ۲ انجمن آغاز شد.

در این دوره آموزشی که دوشنبه‌ها از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰ برگزار می‌شود، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی «کتاب فصوص الحکم محی الدین بن عربی» را برای علاقه مندان به حوزه عرفان اسلامی تدریس می‌کند.
شرکت در این دوره آموزشی، به صورت رایگان است و در پایان دوره، گواهی حضور در کلاس با تایید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به حاضرین اعطا خواهد شد.
ابن عربی، انگیزه خود را از تالیف کتاب «فصوص الحکم»، اجرای فرمان صریح پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم دانسته است و در حقیقت کتاب را نه از خود، بلکه از پیامبر می‌داند که در مبشره‌ای به او داده است تا آن را در اختیار دیگران قرار دهد و آنان را از اسرار موجود در آن، بهره‌مند سازد، چنانکه می‌گوید: «فانی رایت رسول الله صلی الله علیه‌و آله‌و سلم فی مبشره اریتها فی العشر الآخر من محرم لسنه سبع و عشرین و ست ماه بمحروسه دمشق و بیده صلی الله علیه و‌آله‌و‌سلم کتاب، فقال لی: هذا «کتاب فصوص الحکم» خذه و اخرج به الی الناس ینتفعون به، فقلت: السمع و الطاعه لله و لرسوله و اولی الامر منا کما امرنا.فحققت الامنیه و اخلصت النیه و جردت القصد و الهمه الی ابراز هذا الکتاب کما حده لی رسول الله صلی الله علیه و‌آله و‌سلم من غیر زیاده و لا نقصان…». از دید متعارف نیز کتاب فصوص الحکم، یکی از عالی‌ترین آثار موجود در عرفان نظری است، که پاسخ گو بودنش به بخشی از نیازهای معرفتی انسان و عدم وجود نظیر و بدیلی برای آن، ضرورت تالیف چنین اثری را مسلم می‌سازد و از این جهت، از جمله آثاری است که از دو ویژگی اساسی در بایستگی تالیف هر اثر برخوردار است؛ یعنی وجود نیازی منطقی و عدم وجود منبعی مناسب که پاسخ گوی آن نیاز باشد.
ساختمان شماره ۲ انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و دانشگاه، ساختمان فروردین، طبقه۴، واحد ۱۴،  واقع است.