پیام تبریک ریاست و مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به بهانه ثبت نام استاد غلامحسین امیرخانی در فهرست «نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس»

نام استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان گنجینه زنده بشری در فهرست «نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس» ثبت شد. ریاست و مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن عرض تبریک به جامعه هنری ایران؛ به خصوص فعالان عرصه هنر اصیل خوشنویسی؛ از درگاه قادر متعال سلامتی و طول عمر با عزت برای این […]


نام استاد غلامحسین امیرخانی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان گنجینه زنده بشری در فهرست «نادره‌کاران میراث فرهنگی ناملموس» ثبت شد.
ریاست و مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن عرض تبریک به جامعه هنری ایران؛ به خصوص فعالان عرصه هنر اصیل خوشنویسی؛ از درگاه قادر متعال سلامتی و طول عمر با عزت برای این استاد هنرمند و گرانمایه ایرانی را خواستار است.
گفتنی است استاد غلامحسین امیرخانی ۲ بهمن‌ماه ۱۳۱۸ در طالقان متولد شد. او سال‌های آغازین دبستان را در طالقان طی کرد، سپس با استقرار خانواده‌اش در تهران تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مسعود سعد سلمان، به پایان رساند و پس از اتمام دبیرستان به آموختن هنر خوشنویسی روی آورد. غلامحسین امیرخانی شاگرد استادانی چون سیدحسین میرخانی و سیدحسن میرخانی در خط نستعلیق بود.او همچنین از خط استادان قدیمی مانند میرعمادالحسنی، عمادالکتاب، میرزای کلهر، علی‌اکبر کاوه و چند تن دیگر مشق کرد.استاد امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و هنر سابق (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به سمت خطاط استخدام شد. از فعالیت‌های دیگر او می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران نیز اشاره کرد. او همچنین در انجمن خوشنویسان ایران به کار تعلیم خط به خوشنویسان و استادان دیگر مشغول است.
بسیاری از خوشنویسان صاحب نام معاصر از جمله کرمعلی شیرازی و امیراحمد فلسفی شاگرد استادغلامحسین امیرخانی اند و بیشتر خوشنویسان معاصر به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق و الهام گرفته اند.