پیام تسلیت رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پی درگذشت دکتر محمدرضا باطنی

دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی پیامی درگذشت مرحوم دکتر محمدرضا باطنی زبان‌شناس، نویسنده، مترجم و فرهنگ‌نویس برجسته کشور را تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است : «خبر درگذشت مرحوم دکتر محمدرضا باطنی موجب تأثر و تألم گردید. اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده این استاد توانا، فقدان این […]

دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی پیامی درگذشت مرحوم دکتر محمدرضا باطنی زبان‌شناس، نویسنده، مترجم و فرهنگ‌نویس برجسته کشور را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است :

«خبر درگذشت مرحوم دکتر محمدرضا باطنی موجب تأثر و تألم گردید.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده این استاد توانا، فقدان این دانشمند تازه درگذشته را به اهالی علم و فرهنگ به خصوص جامعه‌ زبان‌شناسی و فرهنگ‌نویسی ایران تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.

خداوند روح آن مرحوم را با روح اولیا و اوصیا محشور فرماید.

حسن بلخاری قهی

 استاد دانشگاه تهران

و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی.»

دکتر محمد رضا باطنی پس از یک دوره بیماری سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه در سن ۸۷ سالگی دارفانی را وداع گفت.

توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی، مسائل زبان‌شناسی نوین، نگاهی تازه به دستور زبان، چهار گفتار درباره زبان، درباره زبان، زبان و تفکر، پیرامون زبان و زبان‌شناسی، فرهنگ معاصر پویا: اصطلاحات و عبارات رایج فارسی (فارسی – انگلیسی) برگزیده سی و دومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی در سال۹۳ و… از جمله آثار قلمی این استاد فقید است.

گفتنی است بنابر برنامه‌ریزی سالیانه جهت پاسداشت مفاخر کشور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ در سال ۱۴۰۰ ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر محمد رضا باطنی، کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی این استاد برجسته نیز منتشر خواهد شد.