پیام تسلیت ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پی درگذشت دکتر بدرالزمان قریب

دکتر بدرالزمان قریب، پژوهشگر، ایران‎شناس و زبان‌شناس برجسته کشور، در سن ۹۱ سالگی درگذشت. ریاست انجمن آثار ومفاخر فرهنگی کشور درگذشت این بانوی فرهیخته و دانشمند را به خانواده آن مرحومه و جامعه علمی ایران تسلیت عرض نموده، علو درجات را برای این استاد فقیدهِ سعیده از درگاه قادر متعال خواستار است. مرحومه دکتر بدرالزمان […]


دکتر بدرالزمان قریب، پژوهشگر، ایران‎شناس و زبان‌شناس برجسته کشور، در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
ریاست انجمن آثار ومفاخر فرهنگی کشور درگذشت این بانوی فرهیخته و دانشمند را به خانواده آن مرحومه و جامعه علمی ایران تسلیت عرض نموده، علو درجات را برای این استاد فقیدهِ سعیده از درگاه قادر متعال خواستار است.
مرحومه دکتر بدرالزمان قریب متولد ۱۳۰۸ بود و فرهنگ سُغدی، به سه زبان (سغدی – فارسی- انگلیسی) شاخص‎ترین اثر وی به‌شمار می‌رود. قریب از اعضای پیوسته فرهنگستان زبان و ادب‌ فارسی بود. این استاد درگذشته، دکترای رشته ادبیات خودرا از دانشگاه تهران دریافت کرده بود. او کلاس‌هایی که با استادان به نامی چون محمد معین، پرویز ناتل خانلری و ابراهیم پورداود گذراند که دریچه جدیدی از ادبیات و تاریخ ایران را به روی او گشود و درنتیجه به زبان‌های باستانی و میانه ایران علاقه‌مند شد. پس از یک سال، بنا به علاقه‌اش به زبان‌های پهلوی و اوستایی و برای شناخت ریشه فرهنگ‌های ایرانی با گرفتن بورس از دانشگاه پنسیلوانیا راهی آمریکا شد. او در سال ۱۳۷۷ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و در سال ۱۳۷۸ سرپرست گروه گویش‎شناسی انتخاب شد و در سال ۱۳۸۳ نیز مدیریت گروه زبان‎های ایرانی را به‌عهده گرفت.
گفتنی است انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درسال ۱۳۹۳ طی مراسمی باشکوه از خدمات علمی و فرهنگی این استاد باسابقه ایران‎شناس و زبان‌شناس تقدیر و تجلیل به عمل آورده بود.