پیام تسلیت ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پی درگذشت دکتر مسعود گلزاری

دکتر مسعود گلزاری، باستان‌شناس و پیشکسوت عرصه ایران شناسی و ترجمه متون، ۵ مردادماه ۱۳۹۹ در سن ۸۶ سالگی درگذشت. ریاست و مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این پژوهشگر فقید و پرکار کشور در عرصه باستان شناسی و ایران شناسی را به خانواده آن مرحوم ، جامعه علمی کشور و عموم علاقه‌مندان به […]


دکتر مسعود گلزاری، باستان‌شناس و پیشکسوت عرصه ایران شناسی و ترجمه متون، ۵ مردادماه ۱۳۹۹ در سن ۸۶ سالگی درگذشت.
ریاست و مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این پژوهشگر فقید و پرکار کشور در عرصه باستان شناسی و ایران شناسی را به خانواده آن مرحوم ، جامعه علمی کشور و عموم علاقه‌مندان به عرصه تحقیق و پژوهش تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال، علو درجات برای این استاد فقید و تازه درگذشته را مسئلت می نماید.
مسعود گلزاری در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته‌ باستان‌شناسی در دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه داد و از سال ۱۳۳۸ کار تدریس را آغاز کرد و تا سال ۱۳۴۹ در دانش‌سرای تربیت معلم تهران به تدریس پرداخت. از همان زمان با تیم‌های علمی باستان‌شناسی آمریکایی و آلمانی در استان‌های آذربایجان غربی و کرمانشاه همکاری می‌کرد. از سال ۱۳۵۰ به عضویت در هیات‌علمی گروه باستان‌شناسی و هنر دانشگاه تهران پذیرفته شد و همزمان تحصیل در مقطع دکترا را نیز با گرایش تاریخ پیش از اسلام آغاز کرد. او از سال ۱۳۵۶ با پایان تحصیلاتش در ایران، به انگلیس رفت و در آنجا به تحصیل، پژوهش و تدریس پرداخت. مسعود گلزاری از سال ۱۳۵۱ هر سال سه ماه به همراه هیات‌علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران در تپه زاغه‌ قزوین به کاوش می‌پرداخت. علاوه‌بر این، او نزدیک به ۲۰ سال در منطقه‌ کردستان ایران و استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به کاوش باستان‌شناختی پرداخت.
گفتنی است یکی از مهم‌ترین آثار این استاد فقید با عنوان «کرمانشاهان – کردستان» شامل بناها و آثار تاریخی اسدآباد-کنگاور- صحنه، در سلسله انتشارات انجمن آثار ملی (مفاخر فرهنگی) منتشر شده است.