وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به‌مناسبت هفته کتاب عنوان کرد

کتاب، پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌ها

دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی پیامی خطاب به اهالی فرهنگ و عموم علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی صادر کرد. درمتن این پیام آمده است: « به‌نام خداوند مهر و دانایی؛ کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌ها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت […]


دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی پیامی خطاب به اهالی فرهنگ و عموم علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی صادر کرد.
درمتن این پیام آمده است: « به‌نام خداوند مهر و دانایی؛ کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌ها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده‌است. به گواهی تاریخ تمدن‌هایی که در آن‌ها رابطه بین کتاب و انسان‌ها گسسته شد، به بوته فراموشی سپرده شدند و جوامعی که کتاب به‌عنوان نقشه راه در آن ارج نهاده شد، رشد و تعالی یافتند.
در جهان امروز نیز بر این باوریم که کتاب، محور نوآوری‌های شروع سده جدید بوده و محتوای مورد نیاز همه آن‌ها با ذهن خلاق نویسندگان پدید آمده‌است. به بیان دیگر کتاب هم محتوا را تامین می‌کند و هم چرخه‌های اقتصادی صنایع فرهنگی را به گردش در می‌آورد.
نقش کتاب در ارتباطات میان نسلی و میان فرهنگی نیز بسیار برجسته است؛ به گونه‌ای که در گستره سرزمینی ایران و جهان ایرانی، هر آنچه به مفاهیم دینی، هویتی و فرهنگی توجه شده، جملگی به مدد کتاب از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و زمانی که به نام پدیدآوران این محتوای غنی ملی نظر می‌افکنیم، درمی‌یابیم که از اقوام گوناگون و جای جای این خاک پهناور در انتقال و تعالی این مهم، کوشش‌های کم نظیری انجام شده‌است.
اکنون که به برکت خون شهیدان این سرزمین و انفاس قدسی امام راحل و هدایت‌های مقام معظم رهبری «مدظله العالی» گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم‌تر و با عزمی راسخ‌تر برمی‌داریم، نیک می‌دانیم که برای خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی، بی‌حضور کتاب پیشرفتی حاصل نخواهد شد و برای ایجاد آینده‌ای روشن برای نسل‌های بعدی، کتاب‌های خوب، آگاهی و توانایی جوانان آینده‌ساز این ملک را افزایش داده و جامعه را به کمال و سعادت خواهد رساند.
به‌رغم همه مشکلاتی که کشور عزیزمان در سه سال اخیر با آن‌ها مواجه شده، از تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا تا بیماری فراگیر کرونا و اثرات سوء آن بر اقتصاد کشور که فرهنگ و کتاب و پدیدآوران ارجمند آن نیز از این آسیب برکنار نبوده‌اند، هرچند آهسته‌تر اما مستحکم‌تر به راه خود ادامه می‌دهیم. چراکه روح فرهنگ‌پرور ایرانی هیچ‌گاه در بحران‌ها متوقف نشده، و همچنان فرهنگ و کتاب پویا، زنده و پایدار است.
در بیست‌و‌هشتمین سال از برگزاری هفته کتاب، تمامی تلاش‌های خالصانه‌ای را که از سوی نهادهای انجمن‌ها و صنوف و نیز پدیدآوران کتاب در این سال‌ها شکل گرفته ارج می‌نهیم و خود را وامدار کتاب، این انیس و دوست بی‌صدا، اما پر محتوا می‌دانیم. پس برای تکریم قلم و اندیشه گردهم می‌آئیم، هم‌اندیشی می‌کنیم و نسبت به رفع مشکلات، با تلاش مضاعف به یاری فرهنگ و اندیشه می‌شتابیم.»
گفتنی است هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ آبان آغاز و تا سی‌ام آبان ادامه دارد؛ شعار هفته کتاب امسال «دانایی، مانایی» تعیین شده‌است.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن ارج نهادن به خدمات علمی و فرهنگی مولفین و پژوهشگران کشور، فرارسیدن این هفته را گرامی می دارد.