کتابشناسی امامت حضرت مهدی (عج)

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۴ نهم ربیع‌الاول، برابر با آغاز امامت حضرت مهدی(عج) بر تمام شیعیان است. امامتی که به مصلحت خداوند متعال با غیبت همراه شده و همچنان ادامه دارد. شیعیان جهان برای ظهور وجود پربرکت حضرت امام زمان (عج) به‌منظور برقراری عدالت در گستره جهان در انتظار هستند. در این گزارش […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۴

ketabshenasi-emam-zamanنهم ربیع‌الاول، برابر با آغاز امامت حضرت مهدی(عج) بر تمام شیعیان است.

امامتی که به مصلحت خداوند متعال با غیبت همراه شده و همچنان ادامه دارد. شیعیان جهان برای ظهور وجود پربرکت حضرت امام زمان (عج) به‌منظور برقراری عدالت در گستره جهان در انتظار هستند. در این گزارش به بررسی و معرفی کوتاهی از کتاب‌های منتشر شده با موضوع «امامت حضرت مهدی (عج)» پرداخته‌ایم.

روز نهم ربیع‌الاول سال ۲۶۰ هجری نخستین روز امامت حضرت مهدی حجه‌بن‌الحسن‌امام زمان (عج) است. همگان روایت منقول پیامبر اسلام (ص) از سنی و شیعه را مبنی بر جانشینان دوازده‌گانه ایشان به اوصیاء معصومین آن رسول گرامی تطبیق کرده و پذیرفته‌اند که آخرین آنها، وجود مقدس حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) است.

آغاز امامت حضرت مهدی (عج)، به مشیّت الهی و برخی مصالح دیگر، با غیبت همراه بود که به «غیبت صغری» مشهور است و تا سال ۳۲۹ هجری قمری به طول انجامید. پس از آن، مرحله جدیدی از غیبت که به دوره‌ «غیبت کبری» معروف است، آغاز شد که تاکنون نیز ادامه دارد. این دوران، سخت‌ترین دوره امتحان مردم است زیرا ارتباط مستقیم با امام (ع) برای همگان میسر نیست.

در فرهنگ اصیل اسلامی، برای پیشگیری از دچار شدن به گمراهی در دوران غیبت، اقداماتی با عنوان «وظایف دوران غیبت» از سوی پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) ارائه شده است. رعایت این موارد، سبب در امان ماندن از خطر انحراف است زیرا پایبند نبودن به احکام الهی و از دست دادن ثبات فکری و اعتقادی صحیح، سبب آلودگی به فتنه‌های آخرالزمان خواهد شد. برخی عالمان دینی اعتقاد دارند، آغاز امامت حضرت مهدی (عج) غدیری دیگر است.

بنابه اطلاعات کتابشناسی موسسه خانه کتاب، طی یک سال گذشته از (ابتدای آذرماه سال گذشته تا کنون) از میان آثار منتشر شده با موضوع «امامت» تنها پنج عنوان کتاب با موضوع امامت «حضرت مهدی (عج)» منتشر شده است.

بنا به این گزارش از میان پنج اثر منتشر شده، سه اثر نخستین چاپ را از سر گذرانده و دو کتاب دیگر تجدید چاپ شده است. در این کتابشناسی یک اثر نیز برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.

اطلاعات کتابشناسی موسسه خانه کتاب حاکی از این است که تمامی آثار منتشر شده، به قلم پژوهشگران حوزه دین تالیف شده است. ناشران تهرانی، عهده‌دار چاپ سه عنوان کتاب بوده و ناشران شهرستانی نیز دو اثر را به چاپ رسانده‌اند.

در این گزارش، علاوه بر گردآوری عناوین مختص امامت حضرت مهدی (عج)، خلاصه‌ای از کتاب‌ها نیز در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

• امام مهدی (عج) ذخیره امامت: امام زمان (عج)، انتظار و رسالت منتظران در اندیشه امام خمینی (ره)
صفر فلاحی ؛ مقدمه:احمد عابدی – زائر آستان مقدس – ۸۸ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۳ سال ۱۳۹۴ – ۵۰۰۰ نسخه – ۳۵۰۰۰ ریال.

کتاب حاضر به بررسی امامت حضرت مهدی (عج) می‌پردازد، رکن اساسی اسلام را امامت می‌دانند. از منظر نویسنده این کتاب، امامت و ولایت نیز در وجود مقدس حضرت امام زمان (عج)  متجلی شده است. به همین دلیل بحث از مساله مهدویت ضرورتی غیرقابل انکار است و از زوایای مختلف می‌تواند مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد:

الف: از دیدگاه کلامی و اعتقادی: بحث از مهدویت از چنان جایگاهی برخوردار است که می‌توان آن را استوارترین ستون دین دانسته به طوری که حتی توحید که اولین اصل از اصول اسلام است باید از منظر امامت مورد بررسی قرار گیرد. موحّد واقعی کسی است که خداشناسی را از طریق اهل‌بیت (ع) بیاموزد. امروزه بزرگترین مشعل‌دار توحید و رساترین فریاد یکتاپرستی دست و زبان امام زمان (عج) است.

ب: از دیدگاه قرآنی آیات فراوانی در قرآن مجید که به مساله مهدویت اختصاص دارد. این آیات شریفه به صورت‌های گوناگون برخی به طور صریح و برخی به ظاهر و بعضی با اشاره به ویژگی‌ها و ضرورت وجود حجّت حی و اوصاف امام زمان (عج) و عصر ظهور و آثار و برکات آن‌ را بیان کرده است.

• منظومه‌ی امامت: آشنایی با دوازده امام
علیرضا حضرتی – زائر – ۱۴۴ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۲ سال ۱۳۹۴ – ۱۰۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰ ریال.

نویسنده در این کتاب، آشنایی با «چهارده معصوم»(ع) را به اختصار برای استفاده گروه سنی نوجوانان تدوین و در اختیار خوانندگان قرار داده است. توضیحات مربوط به هر کدام از معصومین بسیار مختصر و در حد یک صفحه است. متن و ترجمه منتخبی از احادیث امام معصوم (ع) مورد نظر، به همراه شعری درباره آن امام همام (ع) در پایان هر بخش آورده شده است. در پایان کتاب، ابتدا فهرست برخی کتاب‌های منتشر شده در ارتباط با معصومین(ع) درج شده و سپس برخی کتاب‌های مناسب با این رده سنی، معرفی شده است.

• امام زمان (عج): ولادت، امامت، رجعت
مجتبی ابراهیمی – عمارت – ۶۶ صفحه – رقعی (شومیز) – چاپ ۱ سال ۱۳۹۴ – ۱۰۰۰ نسخه – ۵۰۰۰۰ ریال.

مولف در این کتاب، به مساله ظهور امام زمان (عج) و شبهات ایجاد شده بین نسل جوان و دغدغه‌های آنها پرداخته است. نحوه تولد، زندگی و غیبت، از جمله موضوعات این کتاب را تشکیل می‌دهد که با مطالعه بیش از ۴۰ کتاب به دست آمده است. نویسنده روایات شیعه و سنی و بیش از ۶ هزار حدیث درباره امام زمان (عج) را برای تالیف این کتاب مطالعه کرده و موضوعات قرآنی درباره امام زمان (عج) را بررسی و در کتاب به آنها اشاره کرده است.

• با قاصدک: داستان‌های امام زمان (عج) از تولد تا امامت
محمد یوسفیان ؛ تصویرگر:کلثوم نظری – بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) – ۳۲ صفحه – وزیری (شومیز) – چاپ ۱ سال ۱۳۹۳ – ۳۰۰۰ نسخه – ۳۰۰۰۰ ریال.

این کتاب، مجموعه داستان‌هایی کوتاه درباره امام مهدی (عج) از زمان ولادت تا دوران امامت آن امام متناسب با رده سنی کودک و نوجوان است. در این اثر ابتدا به بیان نحوه آشنایی امام حسن عسکری (ع) با نرجس خاتون و ازدواج با ایشان پرداخته و داستانی در این زمینه نقل کرده است. آن‌گاه به جریان ولادت امام مهدی (ع) و معجزات مربوط به آن اشاره و داستانی در این زمینه نیز نقل کرده است. در ادامه به هوش و زکاوت و علم والای آن امام در دوران کودکی اشاره کرده و داستان‌هایی در این زمینه را در اختیار خوانندگان کودک قرار داده است. در بخش دیگری از کتاب به چگونگی شهادت امام حسن عسکری (ع) و به امامت رسیدن حضرت مهدی (عج) پرداخته و داستان چگونگی نماز گزاردن ایشان بر پیکر پدر بزرگوارش و نیز آغاز غیبت صغرای آن امام را بیان کرده است.

• دومین غدیر: پژوهشی پیرامون نهم ربیع‌الاول، عید امامت و ولایت امام زمان (عج)
سیدجعفر موسوی‌نسب ؛ ویراستار:محسن محفوظی – نغمات – ۱۱۲ صفحه – پالتویی (شومیز) – چاپ ۱ سال ۱۳۹۳ – ۳۳۰۰ نسخه – ۳۰۰۰۰ ریال.

کتاب حاضر، رویکردی روایی درباره اهمیت روز نهم ربیع‌الاول؛ روز آغاز امامت امام مهدی (ع) به عنوان یک غدیر دیگر است. در ابتدای این اثر به بحث در مورد نیاز انسان به امام و حجت الهی پرداخته شده و ضرورت شناخت آخرین امام و آثار معرفت داشتن نسبت به او بیان شده است. سپس به جریان کیفیت شهادت امام حسن عسکری(ع) و وصیت کردن امامت توسط ایشان به فرزندش حضرت مهدی (عج) به عنوان آخرین امام و حجت الهی اشاره شده و فرهنگ شادی کردن شیعیان در روز نهم ربیع‌الاول را از این منظر، مورد بحث و بررسی تاریخی و اعتقادی قرار داده است. نویسنده آغاز ولایت و امامت امام زمان (عج) را به‌عنوان «غدیر ثانی» ارزیابی کرده و امامت آن امام و طولانی شدن عمر شریف ایشان و نیز ظهور آن امام را برای شیعیان بسیار حائز اهمیت عنوان کرده است. نویسنده معتقد است که شیعه در هر زمان باید با امام و مقتدای خویش تجدید عهد کند و با ایشان ارتباط قلبی مداوم داشته باشد که نهم ربیع‌الاول یکی از بهانه‌های ارتباط با امام مهدی (عج) است.