کتاب تأثیر نهج‌البلاغه بر دیوان پروین اعتصامی

تاریخ ایجاد : سه شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ کتاب تأثیر نهج­‌البلاغه بر دیوان پروین اعتصامی تألیف عطیه مهدوی نیکو، انتشارات تهران: راشدین، ۱۱۴ ص.، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، نوبت چاپ اول ۱۳۹۳، با قیمت ۱۰۰۰۰۰ریال روانه بازار گردید. سخن از نهج البلاغه، که آن را کلامی فروتر از کلام خدای سبحان و فراتر از کلام بشر […]

تاریخ ایجاد :

سه شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

tasir-nahjolbalaghe-divan-parvin-etesamiکتاب تأثیر نهج­‌البلاغه بر دیوان پروین اعتصامی تألیف عطیه مهدوی نیکو، انتشارات تهران: راشدین، ۱۱۴ ص.، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، نوبت چاپ اول ۱۳۹۳، با قیمت ۱۰۰۰۰۰ریال روانه بازار گردید.

سخن از نهج البلاغه، که آن را کلامی فروتر از کلام خدای سبحان و فراتر از کلام بشر دانسته‌اند، پایانی ندارد؛ هرچه درباره آن بگوییم و  بنویسیم، جز از دیدگاه مهجور خود ندیده‌ایم و ننوشته‌ایم. زیبایی، لطافت، عمق و معنای کلام حضرت علی (علیه السلام) چنان است که نمونه ای فراتر از آن جز قرآن نمی‌یابیم.

در کتاب حاضر هجده موضوع اخلاقی مورد بررسی قرار گرفته است و تا آن جا که ممکن بوده، هر موضوع با آیه‌ای از قرآن یا حدیثی از پیامبر اسلام صلوات الله علیه و آله آغاز گردیده و مختصری در مورد آن موضوع صحبت شده است. سپس سخنان آن حضرت پیرامون موضوع مورد بحث با ذکر شماره نقل گردیده و به زبان فارسی ترجمه شده است و به روش تطبیقی، مضامین مربوط به آن سخن از قصائد پروین اعتصامی، استخراج و ذیل هر عنوان ذکر شده است، که برای تفسیر و توضیح نکات اخلاقی کلام مولا، قابل استفاده است و میزان عشق و ارادت پروین را نسبت به حضرت علی علیه السلام و تأثیرپذیری وی از کلام آن حضرت را روشن می‌کند.

فهرست مطالب

سخنی درباره این پژوهش

مقدمه

مروری بر تحقیقات گذشته

نهج البلاغه

علی (علیه السلام) و نهج البلاغه

اخلاق در نهج البلاغه

الف- ارزش های اخلاقی در نهج البلاغه

ارزشها در کلام امام علی (علیه السلام)

ب- رذایل اخلاقی در نهج البلاغه

ریشه یابی اخلاقیات و تربیت حضرت علی (علیه السلام)

شیوه­‌ی تربیتی حضرت علی (علیه السلام) در نهج البلاغه

تأثیر نهج البلاغه بر ادبیات فارسی

زندگی‌نامه­‌ی پروین اعتصامی

نتیجه گیری

یادداشت ها

منابع

کتاب حاضر با شماره بازیابی ۵۴۶۰۷۲ در کتابخانه مجلس موجود است.