به همت معاونت پژوهشی و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد دکتر «محمد ابراهیم آیتی» منتشر شد

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد دکتر «محمد ابراهیم آیتی» تاریخ نگار، مترجم و اسلام پژوه برجسته معاصر به همت معاونت پژوهشی و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد. عناین و نویسندگان مقالات منتشر شده در این اثر عبارتند از: «مرد ادب و تاریخ و تقوا؛ حسن بلخاری قهی، نگاهی […]

کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد دکتر «محمد ابراهیم آیتی» تاریخ نگار، مترجم و اسلام پژوه برجسته معاصر به همت معاونت پژوهشی و انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.
عناین و نویسندگان مقالات منتشر شده در این اثر عبارتند از: «مرد ادب و تاریخ و تقوا؛ حسن بلخاری قهی، نگاهی به زندگانی دکتر محمدابراهیم آیتی؛ نادره جلالی، فهرست آثار؛افسانه شفاعتی، یادی از صاحب‌نظرِ دانشور تاریخ اسلام دکتر محمدابراهیم آیتی؛ علی ناصری، یادی از استادِ محقق دکتر محمدابراهیم آیتی؛ عبدالله نورانی، پدرم دکتر محمدابراهیم آیتی؛ اسماعیل آیتی، دکتر محمدابراهیم آیتی از جهادگران طریق دانش؛ابوالحسن آیتی، راوی صادق تاریخ؛علی بهرامیان، بینش و روش دکتر محمدابراهیم آیتی در کتاب «تاریخ پیامبر اسلام»؛راضیه سیروسی ـ محمدمهدی دیانی، ادای احترام به دو شیخ پیشگام بیرجندی در تحصیلات دانشگاهی؛ ناصر نبی‌زاده، کتاب تاریخ اسلام مرحوم دکتر آیتی؛ ابوالقاسم گرجی، گفتمان‏کاوی آثار عاشورایی دکتر محمدابراهیم آیتی؛محمد ولی‌پور ـ طاهره عظیم‌زاده تهرانی ـ زهرا علیزاده بیرجندی، مقتل‌نویسی عالمان شیعی با نگاهی به عاشوراپژوهی دکتر آیتی؛ محسن دریابیگی، ویژگی‏های تاریخ‏نگاری دکتر آیتی در کتاب «تاریخ پیامبر اسلام»؛ محمدحسن الهی‌زاده، آفاق فرهنگ و فرزانگی در آثار دکتر ابراهیم آیتی؛ سیدکمال سروریان، آموزه‌هایی از کتاب «تاریخ عاشورا»؛ مهدی خسرویان، تصویری از فضای دینی و مذهبی بیرجند در آغاز سده معاصر؛ محمدامین ناصح، اهتمام دکتر آیتی در نشر آثار شیخ محمدحسین آیتی بیرجندی؛ محمد رمضان‌پور، خاندان آیتی در گذرگاه تاریخ؛ حمید آیتی، فایده تاریخ چیست؟؛ محمدابراهیم آیتی و امام محبوب دل‏های مؤمنان؛ محمدابراهیم آیتی.»
در بخشی از پیشگفتار این کتاب به قلم دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی آمده است: «دکتر محمدابراهیم آیتی نویسنده و مورخ شیعی، استاد دانشگاه تهران و صاحب آثاری چون تاریخ آندلس، تاریخ پیامبر اسلام و نیز مترجم تاریخ یعقوبی به زبان فارسی و از شاگردان برجسته مرحوم ادیب نیشابوری، از جمله شیعیان متفکر و دانشمندی بود که ضرورت تاریخ‌نگاری دقیق را دریافت و گرچه در علوم دیگر، متبحر و استاد بود، لکن اهم توان و تحقیق و استطاعت خویش را در این راه نهاد. متفکر و مورخی دقیق و بسیار ژرف که مرحوم شهید مطهری در باب تاریخ‌دانی‌اش چنین روایتی دارد: «آقای آیتی مورخی است که نسبت به تاریخ صدر اسلام، من به جرئت می‌توانم بگویم در همه تهران، و شاید همه کشور کسی را نداریم که به تاریخ صدساله اول اسلام مثل آقای آیتی احاطه داشته باشد. کسی مثل او نیست که جزئیات این قسمت از تاریخ احاطه و اطلاع داشته باشد. این مرد بر تمام متون تاریخی این قسمت مسلط است و جزئیاتش را می‌داند… همه سخنش را حجت و سند می‌شمردند.» این قدرت علمی در کنار زهد و تقوا و خُلق نیکو از او استادی جامع در اخلاق و دانش ساخته بود. زهد و تقوایی که باز به روایتی دیگر از مرحوم شهید مطهری می‌توان حقیقت آن را دریافت: «مرحوم مطهری در وقت فوت ناگهانی پدرم بسیار داغدار بود. در آن یکی دو هفتۀ اولِ درگذشتِ پدرم هر روز به منزل ما آمدند. یک روز که به منزل ما تشریف آوردند گفتند: «دیشب خواب پدر شما را دیدم. وقتی ایشان را دیدم و پرسیدم آن دنیا چه خبر است و با شما چگونه رفتار می‌کنند» با آن‏که من فارسی سؤال کرده بودم ایشان فقط همین آیه شریفه قرآن را تلاوت کردند و رفتند‌ بدون این‌که هیچ‌گونه تفسیری و صحبتی کنند. «الَّذِینَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِکَهُ طَیِّبِینَ یَقُولُونَ سَلامٌ عَلَیْکُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّهَ بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ.»
کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد دکتر«محمد ابراهیم آیتی» در شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۵ هزار تومان روانه بازار نشر شده است.
مرحوم دکتر محمد ابراهیم آیتی از جمله شخصیت‌هایی‌ بود که نقشی بنیادین در اشاعه و رواج «دین» در دانشگاه های ایران داشت. تحقیقات و پژوهش های این استاد فقید که دارنده نگاهی نو و بدیع در نگارش وبازخوانی تاریخ اسلام بود، سبب شد تا آثار قلمی وی از سوی متفکرینی چون شهید آیت الله مرتضی مطهری مورد تقدیر قرار گرفته و از منابع مرجع تاریخ تحلیلی اسلام به شمار رود.