کزازی: سعدی نگاهی اندیشمندانه به ویژگی‌های انسان دارد

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ میرجلال‌الدین‌کزازی که معتقد است سعدی بیش از سخنوری، فرهنگ‌شناس است، گفت: آن‌چه امروز به کار جهانیان می‌آید این است که از درون نوشته‌های سعدی به گونه‌ای روشن و استوار جهان‌بینی وی را بشناسیم؛ چرا که او اندیشمند و آشنا به ویژگی‌های آدمی است. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

میرجلال‌الدین‌کزازی که معتقد است سعدی بیش از سخنوری، فرهنگ‌شناس است، گفت: آن‌چه امروز به کار جهانیان می‌آید این است که از درون نوشته‌های سعدی به گونه‌ای روشن و استوار جهان‌بینی وی را بشناسیم؛ چرا که او اندیشمند و آشنا به ویژگی‌های آدمی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کزازی در پاسخی مبنی بر وضعیت فعلی پژوهش درباره آثار سعدیگفت: پژوهش در زبان سعدی و شگردهای زیبایی‌شناختی او در کارکرد و اثری که او بر روند پویایی زبان پارسی نهاده، در جای خود بسیار ارزشمند است. در این زمینه اغلب پژوهش انجام گرفته اما ما باید با جهان‌بینی سعدی، اندیشه‌ها و آموزه‌های او نیز بیشتر آشنا شویم.

وی افزود: از جهان‌بینی، اندیشه‌ها و آموزه‌های سعدی می‌توانیم در اینروزگار بیشتر بهره ببریم؛ زیرا سعدی بیش از آن‌که سخنور باشد اندیشمند، فرهنگ‌شناس و آشنا با حال‌ها و ویژگی‌های آدمی است

صاحب کتاب «نامه باستان» ادامه داد: ارج و ارزش سعدی در پهنه ادب فارسی به هیچ روی هم‌سنگ و هم‌ساز با پژوهش‌هایی که در این سالیان درباره سعدی انجام گرفته، نیست. بیشینه پژوهش‌های سعدی شناختی تا آنجا که من می‌دانم به همایش‌هایی بازمی‌گردد که در روز بزرگداشت سعدی برگزار می‌شود؛ همایشی که در شیراز دوستداران سعدی سامان می‌دهند یا همایشی که در شهر کتاب برگزار می‌کنند.

مؤلف کتاب «دستان مستان» توضیح داد: برخی از ادب دانان، سخن‌سنجان و پژوهشگران در این همایش‌ها سخن می‌گویند یا جستاری را پیش می‌نهند. جُنگ این جستارها و سخنرانی‌ها تنها پژوهشی است که به گونه‌ای به سامان در زمینه سعدی‌شناسی انجام می‌گیرد. سخنرانی‌های شیراز در دفترهایی به چاپ می‌رسد.

سخنرانی‌های شهر کتاب هم در نرم‌ابزار به شیوه دیداری و شنیداری در دسترس خواستاران نهاده می‌شود. از همین روی سعدی که یکی از سالاران سترگ سخن در زبان پارسی است، به راستی بدان سان که شایسته اوست شناخته و شناسانده نشده است.

کزازی اضافه کرد: اگر کتاب‌شناسی سعدی را برای نمونه با کتابشناسی حافظ یا فردوسی بسنجید خواهید دید که کتابشناسی سعدی بسیار تنُک‌تر از کتابشناسی آن دو دیگر سالار سخن پارسی است. به گمان من می‌باید نهادهایی توانمند و کارآمد پدید بیایند و در این نهادها به شیوه‌ای روش‌مند و به سامان به بزرگان سخن ایران پرداخته شود. این نهادها باید در اندیشه‌ها، دیدگاه‌ها و آفریده‌های ادبی آنان بکاوند و با دیدی سنجیده، دانشورانه و به آیین هر سال دستاورد این پژوهش‌ها را در دفترهایی فراپیش پژوهندگان و خواستاران قرار دهند.
این پژوهشگر یادآور شد: امروز بیش از هر چیز به نهادی در پیوند با سعدی نیاز است. نهادی که روند سعدی‌شناسی را به شیوه درست شالوده بریزد و سامان دهد. نه نهادی که تنها در نام با سعدی در پیوند است. به هر حال این کار یکی از نیازهای مهم فرهنگی و ادبی روزگار ماست.

کزازی متولد کرمانشاه است. او در دانشکده ادبیات فارسی و علوم انسانی دانشگاه تهران دوره‌های گوناگون آموزشی را گذراند و در سال ۱۳۷۰ در مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شد.

از مجموعه شعرهای او می‌توان به «دستان مستان» اشاره کرد.

مجموعه‌های چند جلدی «نامه باستان» حاصل شاهنامه پژوهی‌های وی است. «بند و پیوند»، «دیر مغان»، «دیدار با اژدها» و «سوزن عیسی» از دیگر آثار اوست.

«فرزند ایران» و «دفتر دانایی و داد» از تازه‌ترین آثار داستانی‌کزازی است.