کنگره ملی علامه سعیدالعلمای مازندرانی برگزار شد

تاریخ ایجاد : شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ کنگره ملی بزرگداشت علامه سعیدالعلماء ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان مازندران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با حضور آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، حجت […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰

saeidololamaکنگره ملی بزرگداشت علامه سعیدالعلماء ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان مازندران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با حضور آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله طبرسی، نماینده ولی فقیه در استان مازندران و با حضور شخصیتهای فرهنگی، دانشگاهی و حوزوی برگزار شد.

در ابتدای این همایش پیام مقام معظم رهبری قرائت شد.

متن پیام مقام معظم رهبری به شرح ذیل می باشد:

نده ابتدا از این اقدام بزرگ و ارزشمند شما صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم و این اقدام بزرگ را ارج می‌نهم.
جناب آقای سعیدالعلما مازندرانی مردی بزرگ و فقیه و از نظر علمی از قوت بالایی برخوردار بوده است.
ایشان به همراه شیخ اعظم مرتضی انصاری شاگرد مرحوم شریف‌العلمای مازندرانی بودند که پس از درس استاد مباحث ایشان را تدوین کرده و برای سایرین از جمله شیخ مرتضی انصاری تقریر می‌فرمودند.

پس از مرحوم صاحب جواهر وقتی مرجعیت شیعه به شیخ مرتضی انصاری واگذار شده بود، ایشان در نامه‌ای برای سعیدالعلما که در آن زمان در شهر بارفروش به سر می‌بردند زعامت جهان تشیع را بر عهده گرفتند زیرا از نظر علمی و فقهات از ایشان بهره‌ می‌بردند.

مرحوم سعیدالعلما در جواب شیخ فرمود «من سال‌هاست که حوزه نجف را ترک کردم و شما در آنجا ماندید و به تهذیب و تدریس ادامه دادید، لذا این مقام شایسته شماست.»

همین نکته عظیم این دو بزرگوار درس برزگی به ما می‌دهد، اینکه شیخ انصرای اعتراف به افضل بودن سعیدالعلما می‌کنند و متقابلاً ایشان نیز اعتراف به افضل بودن او می‌نماید.

نکته اخلاقی و تربیتی مهمی نهفته است، این نکات اخلاقی از این شخصیت‌های برجسته باید برای مردم ما تبیین شود.

توصیه ویژه‌ من به شما عزیزان این است که جنبه‌های اخلاقی و ابعاد ارزشی این بزرگواران را به مردم نشان دهید.
جامعه ما امروز بیش از پیش به فراگیری سیره علمی و معنوی این بزرگواران نیازمند است، در ضمن باید جست‌وجو کنید هرچه آثار از محروم سعیدالعلما پیدا کردید آن را تصحیح و چاپ کنید.

متاسفانه آثار این بزرگان در غربت و گم‌نامی به سر می‌برد و باید احیا شود.

اصل نسخه خطی اثر علمی و اصولی ایشان در کتابخانه گرگان موجود بود که من خواستم نسخه‌ای از آن را برایم بیاورند و شما می‌توانید از آنجا جست‌وجو کنید و آن را به چاپ برسانید.

محروم ملا محمد اشرفی نیز که از برجسته‌ترین شاگردان ایشان است آثار متعددی دارد که مهم‌ترین و مفصل‌ترین آن همان کتاب ارزشمند «شعائر اسلام» است که باید احیا شود.

به هر حال این بزرگان بر گردن همه ما حق حیات دارند و یاد و نام، زندگی و آثار آنها باید در معرض مطالعه مردم قرار گیرد، من از این اقدام خوب شما تشکر می‌کنم و برای موفقیت شما دعا می‌کنم.

امیدوارم خداوند بر توفیقات شما بیفزاید.

سیدعلی خامنه‌ای – اردیبهشت ۹۰

آخرین ویرایش: ۹۰/۲/۳۱