شانزدهم تيرماه 1401 در آستانه اشرفيه برگزار مي‌شود؛

مراسم گرامیداشت پنجاه و یکمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین با حضور و سخنرانی دکتر حسن بلخاری

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد گیلان با همکاری فرمانداری، شهرداری و شورای شهر شهرستان آستانه اشرفیه مراسم گرامیداشت پنجاه و یکمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین استاد زبان و ادبیات فارسی را شانزدهم تیرماه ۱۴۰۱ در آرامگاه این استاد فقید در این شهرستان برگزار می‌کند. در این مراسم که ساعت ۱۸:۰۰ برگزار خواهد […]

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد گیلان با همکاری فرمانداری، شهرداری و شورای شهر شهرستان آستانه اشرفیه مراسم گرامیداشت پنجاه و یکمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین استاد زبان و ادبیات فارسی را شانزدهم تیرماه ۱۴۰۱ در آرامگاه این استاد فقید در این شهرستان برگزار می‌کند.
در این مراسم که ساعت ۱۸:۰۰ برگزار خواهد شد حسن بلخاری استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مهدخت معین فرزند استادِ فقید و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی سخنرانی خواهند کرد.
استاد محمد معین را شاید بتوان وارث واژه‌ها و پدر لغت نامه ایران بعد از دهخدا نامید. او به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، عربی و آلمانی تسلط کامل داشت و زبان‌های پهلوی اوستایی و فارسی باستان و بعضی لهجه‌های محلی را به خوبی می‌دانست؛ در طول عمرش حدود ۲۳ جلد کتاب تألیف و منتشر کرد. از فعالیت‌های مهم او همکاری با علامه دهخدا و تنظیم فیش‌های چاپ نشده بعد از فوت دهخدا است. او همچنین طبق وصیت نیما یوشیج بررسی آثار او را بر عهده گرفت.
فرهنگ فارسی معین معروف به فرهنگ معین یکی از فرهنگ‌های لغت نامدار فارسی و از جمله مهمترین آثار اوست.