گرامی‌داشت یکم خردادماه؛ روز بزرگداشت حکیم ملاصدرای شیرازی

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکم خردادماه؛ روز بزرگداشت حکیم ملاصدرای شیرازی را گرامی می‌دارد. به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی معروف به «صدرالمتألهین و ملاصدرا»، حکیم، عارف، محدث و مفسر بزرگ شیعه و جهان اسلام در نهم جمادی الاولی سال ۹۷۹ یا ۹۸۰ هجری قمری […]

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکم خردادماه؛ روز بزرگداشت حکیم ملاصدرای شیرازی را گرامی می‌دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی معروف به «صدرالمتألهین و ملاصدرا»، حکیم، عارف، محدث و مفسر بزرگ شیعه و جهان اسلام در نهم جمادی الاولی سال ۹۷۹ یا ۹۸۰ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. او صرف و نحو را از ملا عبدالرزاق ابرقویی، حدیث، درایه، رجال، فقه و اصول را از شیخ بهائی و فلسفه، کلام و عرفان و دیگر علوم عقلی و ذوقی را از محضر جناب میرداماد آموخت. همچنین علوم طبیعی، ریاضی، نجوم و هیئت را نیز علاوه از محضر این دو استاد نزد حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی عارف زاهد و ریاضی‌دان بنام عصر فراگرفت.
الحکمه المتعالیه فی الاسفار العقلیه الاربعه، المظاهر الالهیه فی اسرار العلوم الکمالیه – الواردات القلبیه فی معرفه الربوبیه – شرح اصول کافی – اکسیر العارفین فی معرفه طریق الحقّ و الیقین و… از جمله آثار اوست.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز بزرگداشت حکیم ملاصدرا را گرامی می دارد.

***

گفتنی است بیست و ششمین همایش بزرگداشت ملاصدرا در سال ۱۴۰۱ با عنوان «حکمت، حکومت، ولایت» به همت بنیاد حکمت صدرا در فضای مجازی برگزار شد.
در این مراسم دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با موضوع «نسبت حکمت و حکومت در قرآن و تأثیر آن بر اندیشه سیاسی شیخ‌اشراق» به ایراد سخن پرداخت.
علاقه‌مندان می‌توانند از طریق پیوند زیر به این سخنرانی دسترسی داشته باشند:

http://www.mullasadra.org/new_site/persian/Conferences/1401/Voice_1401.htm