گزارش بزرگداشت دکتر آذرتاش آذرنوش

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۶ در مراسم بزرگداشت دکتر آذرتاش آذرنوش که روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار گردید، دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن؛ استاد سید محمد کاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی؛ دکتر احمد پاکتچی، مدیر بخش علوم قرآنی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی؛ دکتر ژاله آموزگار، […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۶

IMG 1967در مراسم بزرگداشت دکتر آذرتاش آذرنوش که روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶ در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار گردید، دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن؛ استاد سید محمد کاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی؛ دکتر احمد پاکتچی، مدیر بخش علوم قرآنی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی؛ دکتر ژاله آموزگار، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دکتر عنایت‌الله فاتحی‌نژاد، مدیر بخش ترجمه عربی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند.

8S9A5066

استاد سید محمد کاظم موسوی بجنوردی، رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی گفت: امروز روز آذرنوش است. آذرنوش سهم بسیار بزرگی در مرکز دایره‌المعارف و ادب فارسی داشته و دارند. ایشان ۳۲ سال است که در این مرکز هستند و ریاست بخش ادبیات عرب را بر عهده داشتند و عضو شورای عالی علمی هستند. ما هم از نظرات ایشان بهره می‌بریم.
رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ادامه داد: به آذرنوش می‌توان لقب ابن‌مقفع زمان را داد. در مدت ۳۲ سال، ۱۷۴ مقاله بسیار ارزشمند نوشته که برگ‌های زرینی است که بر تارک ادب ایران می‌درخشد. همچنین آذرنوش در مدت بیش از ۳۰ سال، ۵۵۳ مقاله را ویرایش کرده و نقش بسیار برجسته و سازنده‌ای در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی داشته و دارد.
موسوی بجنوردی بیان کرد: کوشا بودن، بازدهی علمی و تربیت شاگردان در کنار سجایای اخلاقی بسیار از جمله شاخصه‌های این استاد زبان و ادبیات عرب است. با دیدن وی روحیه گرفته و به ادامه مسیر در آینده امیدوار می‌شویم.

IMG 1700

دکتر احمد پاکتچی، مدیر بخش علوم قرآنی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز به‌عنوان دیگر سخنران این برنامه، گفت: حدود ۲۹ سال در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، شاگرد استاد بودم و درس‌های بسیاری از ایشان آموختم. کاربردی‌سازی زبان‌شناسی تطبیقی، از شاخصه‌های کار استاد در آموزش زبان عربی است.

مدیر بخش علوم قرآنی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ادامه داد: رویکرد بینافرهنگی به زبان، شاخصه‌های زبان‌شناسی پیکره‌ای و تفکر عقل محور و استدلالی از دیگر ویژگی‌هایی است که در کار و قلم آذرتاش آذرنوش دیده می‌شود. استاد به ما و جامعه علمی آموخت که باید به حوزه زبان و ادبیات هم از منظر نقادانه نگریست.

IMG 1756

دکتر ژاله آموزگار، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌عنوان یکی از دوستان و همکاران روزگاران گذشته تا امروز آذرتاش آذرنوش نیز در این آئین، گفت: با وجود شناخت محدودم نسبت به حوزه زبان و ادبیات عرب، می‌توانم ادعا کنم که نوشته‌ها و آثار آذرنوش ستودنی است؛ از ترجمه «فتوح‌البلدان» تا تدوین «راهنمای نفوذ زبان فارسی در فرهنگ و زبان و ادبیات عرب» و کتاب «آموزش زبان عربی» که مشکلات بسیاری از دانش‌آموزان را در یادگیری زبان عربی حل کرد.
این عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، افزود: ترجمه «موسیقی کبیر» آذرنوش نیز ماده اصلی بسیاری از درس‌های دانشگاهی ما است. بسیاری از مدخل‌های مشکل و مهم دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به قلم ایشان است. کتاب «تاریخ چوگان» آذرنوش که میدان نقش جهان در آن جاودانه شده، با نام ایران در یونسکو ثبت شده است.
وی در ادامه آذرتاش آذرنوش را یک ایرانی اصیل عاشق ایران خواند و بیان کرد: این استاد زبان و ادبیات عرب، برای فرزندان این سرزمین می‌نویسد. مورد احترام همه است، دانشجویانش دوستش دارند، ما ایرانی‌ها به او افتخار می‌کنیم و از اینکه او را در کنار خود داریم، می‌بالیم.

IMG 1866

دکتر عنایت‌الله فاتحی‌نژاد، مدیر بخش ترجمه عربی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز گفت: صحبت درباره تأثیر آثار ادبی استاد کار بسیار سختی است چرا که دکتر آذرنوش بیش از ۲۰۰ مقاله و چندین کتاب در زمینه‌های مختلف به ویژه زبان و ادبیات عرب نوشته است. استاد منشا خدمات بسیاری در زمینه آموزش زبان عربی و پژوهش و تحقیق در زبان و ادبیات عرب در کشور است.
مدیر گروه ترجمه عربی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی افزود: یکی از معضلات دانش‌آموزان و دانشجویان آموختن زبان عربی بوده چراکه در مدارس و دانشگاه‌ها، اساس آموزش زبان عربی، قواعدی خشک و بی‌روح است. این شیوه فرسوده مربوط به حدود ۶۰۰ سال پیش بوده و چیزی جز گذران وقت عاید دانش‌آموز و دانشجو نمی‌شود. دکتر آذرنوش سالیان سال دغدغه آموزش زبان عربی را داشته و می‌دانست این شیوه دیگر کارایی ندارد و در کتاب دو جلدی خود، شیوه جدیدی را پایه‌گذاری کرده است. بسیاری از کسانی که امروز عربی را خوب می‌دانند یا شاگرد استاد بوده‌اند یا به طور مستقیم و غیرمستقیم از این کتاب بهره گرفته‌اند.

IMG 2168

آذرتاش آذرنوش نیز در بخش پایانی برنامه در چند جمله کوتاه گفت: این جلسات نوعی امید، اعتماد به‌نفس و اعتماد خاطر در دل ما ایجاد می‌کند که زحمات کشیده شده و عرق‌های ریخته شده، نتیجه‌ای داشته و اگر چیزی نبود این‌همه مردان بزرگِ گرفتار به امور مملکتی، وقت خود را برای آئین بزرگداشت صرف نمی‌کردند.
این پیشکسوت حوزه ادبیات عرب افزود: کتاب بسیار زیبایی درباره زندگی و معرفی فعالیت‌ها از سوی دست‌اندرکاران برنامه تدوین شده که انتخاب بسیار سنجیده‌ای است. افتخار می‌کنم در خدمت شما هستم و مورد لطف و تشویق شما قرار گرفتم.

IMG 1967

در پایان مراسم لوح تقدیر آراسته به نشان زرین انجمن به دکتر آذرتاش آذرنوش اهدا شد.