گزارش سخنرانی رئیس انجمن در جشنواره تکریم نام‌آوران ماندگار کیش

سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸ پیامبر اکرم (ص) فرمود: «هر که دانشمندی را تکریم کند گویی خدا را تکریم کرده است». جشنواره نام‌آوران ماندگار بیستم آبان ۹۸ با حضور و سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و تجلیل ۲۵ نفر از نخبگان و نامداران منتخب ایران، در سه بخش علمی، اقتصادی […]

سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

jashnvareh namavaran mandegar kish sokhanrani dr bolkhari g

پیامبر اکرم (ص) فرمود: «هر که دانشمندی را تکریم کند گویی خدا را تکریم کرده است».

جشنواره نام‌آوران ماندگار بیستم آبان ۹۸ با حضور و سخنرانی دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و تجلیل ۲۵ نفر از نخبگان و نامداران منتخب ایران، در سه بخش علمی، اقتصادی و فرهنگی در جزیره کیش برگزار شد.

حسن بلخاری در این مراسم ضمن تقدیر و سپاس از مسوولان برگزارکننده این جشنواره گفت: امیدوارم برنامه‌هایی از این دست تداوم داشته باشد، چون جزیره کیش قطعۀ کیمیاگون ایران زمین، سرزمین نور، مهر و فرزانگی است و خوشبختانه مدیریت و کارکنان سازمان منطقه آزاد کیش، در مسیر تعالی و ترقی همه‌جانبه این جزیره زیبا، تلاش‌های فراوانی را مبذول داشته‌اند.
او در ادامه به مناسبت ایام میلاد پیامبر اکرم(ص)، به شرح روایتی از آن حضرت در تکریم و تجلیل از عالمان و دانشمندان پرداخت و گفت: ما در تالار شهید مطهری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که مراسم تکریم بزرگان و مفاخر ایران زمین را برگزار می‌کنیم، روایتی را به نقل از رسول اکرم(ص) به خط خوشنویس برجسته ایران، استاد امیرخانی آویخته‌ایم، حضرت می‌فرمایند: «مَن‎ْ أکرَمَ عالِما فَقَد أکرَمَنی وَ مَن أکرَمَنی فَقَد أکرَمَ اللهَ و مَنْ أکرَمَ الله فَمَصیرُهُ الی الجَنَّهِ»؛ رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: هر کس عالمی را گرامی بدارد، مرا گرامی داشته و هرکس مرا گرامی بدارد و اکرام کند، خدا را گرامی داشته و اکرام نموده و هرکس خدا را اکرام کند، به سوی بهشت روانه خواهد شد.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ادامه داد: برمبنای این حدیث، تکریم و تجلیل‌هایی همانند آنچه که در جشنواره تکریم نام‌آوران ماندگار کیش انجام می‌شود، نشان از ادب و احترام ملت ایران به بزرگان و مفاخر بلندمرتبه این مرز و بوم است.
او تاکید کرد: وقتی به تعبیر پیامبراکرم(ص)، هر کسی دانشمندی را تکریم کند، خداوند را تکریم کرده؛ حال شما اندیشه و دقت کنید که خود این عالمان و دانشمندان در نزد خداوند چه جایگاهی خواهند داشت؛ تاجایی که خداوند در قرآن کریم هم می فرماید: «وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ» که این نشان از اهمیت و جایگاه علم و عالم دراندیشه اسلامی دارد.
استاد دانشگاه تهران در پایان سخنان خود گفت: امیدوارم چنین جشنواره‌ها و برنامه‌های مهم و باشکوهی در تکریم از اهلی علم و دانش کشور، در همه استان‌ها و شهرهای ایران برگزار شود تا مردم و مخاطبین این فعالیت‌های علمی، هرچه بیشتر با خدمات چهره‌های برجسته علمی کشور آشنا شوند.