گزارش نشست تخصصی انجمن با عنوان «وحی، مکاشفه و تجربه دینی»

تاریخ ایجاد : شنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ یازدهمین نشست تخصصی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنوان «وحی، مکاشفه و تجربه دینی» روز چهار‌شنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ در ساختمان شماره ۲ انجمن برگزار شد. در این نشست دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداخت: همان‌طور که حضار محترم مستحضر […]

تاریخ ایجاد :

شنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۵

IMG 0338یازدهمین نشست تخصصی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با عنوان «وحی، مکاشفه و تجربه دینی» روز چهار‌شنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ در ساختمان شماره ۲ انجمن برگزار شد.

در این نشست دکتر مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به ایراد سخنرانی پرداخت:

IMG 0331

همان‌طور که حضار محترم مستحضر هستید انجمن آثار و مفاخر فرهنگی علاوه بر جلسات بزرگداشتی که برای مفاخر علمی و فرهنگی در ساختمان شماره یک انجمن برگزار می‌کند، ماهی یک بار نیز در ساختمان شماره۲ انجمن نشست‌هایی تخصصی برگزار می‌نماید. بنابراین آن‌چه امروز در اینجا مطرح می‌شود بیشتر جنبه اختصاصی دارد. خوشبختانه امروز ما در خدمت دکتر عبدالرضا مظاهری هستیم که من از قبل ایشان را می‌شناسم و مکرر چه در سمینارهای خارجی در کشورهایی مانند فرانسه و هندوستان و چه در داخل کشور در خدمتشان بوده‌ام و همیشه صحبت‌های ایشان مفید و مورد استفاده اهل علم است. امروز نیز در اینجا جمع شده‌ایم تا از سخنان ایشان در رابطه با «وحی، مکاشفه و تجربه دینی» استفاده کنیم.

دکتر علی‌اکبر افراسیاب‌پور استاد دانشگاه و مدیر پژوهش انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این نشست گفت:

IMG 0350

با عرض خیر مقدم خدمت استادان بزرگوار و ارجمند و فرهیختگانی که افتخار دادند و به این مراسم تشریف آوردند. امروز از آقای دکتر عبدالرضا مظاهری دعوت شد که ایشان استاد تمام دانشگاه در رشته عرفان اسلامی هستند. همین‌طور ریاست دانشگاه علوم انسانی دانشگاه آزاد تهران مرکز را هم به عهده دارند. آقای دکتر مظاهری نیاز به معرفی ندارد. بنده ده جلد کتاب منتشره از ایشان را با اشتیاق مطالعه کرده که سه جلد آن در مقطع دکتری کتاب درسی است نه این که چون بنده ارادت خدمتشان دارم کتاب ایشان را تدریس کرده باشم بلکه اساتید دیگر نیز تدریس می‌کنند. آخرین کتاب ایشان «شریعت گریزی یا ولایت‌پذیری» بود که منتشر شد که واقعا یک طرح نو و ابتکار جالبی در این کتاب داشتند که من مدت‌ها بود از کتابی به این خوبی لذت نبرده بودم. اکنون درباره «صلح کل» کار می‌کنند که بسیار کار ارزنده‌ای است. به ما افتخار دادند که در این جلسه شرکت کردند و درباره تجربه دینی و عرفانی که یکی از بحث‌های نو، ابتکاری و به روز در کشورهای اسلامی به خصوص مصر، ترکیه و ایران است می‌پردازند و نظریات جدیدی دارند و اگر دقت شود دکتر مظاهری با استدلال قوی توانستند نشان دهند که مشکل وحی و تجربه دینی و عرفانی فقط در حوزه عرفان می‌تواند پاسخ داده شود. یعنی نه فلسفه از عهده این کار بر می‌آید و نه علوم دقیقه جدید و نه فلسفه علم و نه فلسفه‌های مضاف. این است که واقعا حرف نو و جدیدی داشتند.
شما سروران عزیز سرمایه‌های انجمن هستید که از محققین و آثار نویسندگان حمایت می‌کنید. در کشوری که تیراژ کتاب آن زیر ۵۰۰ تا است همه افتخار ما به شما نخبگان و پژوهشگرانی است که خود از تحقیق حمایت می‌کنید.
با حضور دکتر محقق که واقعاً بنده در حضور ایشان مواجه با امر قدسی می‌شوم و با وجود آقای حسین شاکری که از مدیران ارشد ارشاد هستند، انجمن مسیر جدیدی را طی می‌کند، ایشان با درایت و روشن‌بینی که دارند برنامه‌های جدیدی برای انجمن دارند که اولی آن حکمت‌نامه مفاخر است که به همت هردوی این بزرگان منتشر شده است و از همین جا از همه شما سروران دعوت می‌کنم اگر مقاله‌ای دارید ما با افتخار از آن استقبال می‌کنیم.

متن سخنرانی دکتر عبدالرضا مظاهری به زودی در سایت قرار خواهد گرفت.