گزارش نشست خبری همایش بین‌المللی عطار نیشابوری

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ دبیرخانه نخستین همایش بین‌المللی عطار نیشابوری، زندگی و آثار امروز دوشنبه ۲۰ فروردین ‌ماه ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۳۰ صبح نشست خبری خود را درباره این همایش برگزار کرد. در این نشست که به مناسبت نخستین همایش عطار، توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل- […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۷
6J9A6356

همایش بین‌المللی عطار نیشابوری

دبیرخانه نخستین همایش بین‌المللی عطار نیشابوری، زندگی و آثار امروز دوشنبه ۲۰ فروردین ‌ماه ۱۳۹۷، ساعت ۱۱:۳۰ صبح نشست خبری خود را درباره این همایش برگزار کرد.

در این نشست که به مناسبت نخستین همایش عطار، توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل- دانشگاه تهران برگزار می‌شود، آقایان دکتر مهدی محقق، مدیر مؤسسه مطالعات اسلامی و دکتر حسن بلخاری قهی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران و اصحاب رسانه حضور داشتند.
ابتدا آقای دکتر بلخاری با عرض خوش‌آمد و تبریک سال نو، درباره علت و چگونگی برگزاری این همایش برای خبرنگاران سخنانی بیان کردند.
وی فرمود: علت اینکه عطار به عنوان نخستین شخص از سلسله همایش‌های زبان فارسی و اندیشه اسلامی ایرانی انتخاب شد، این است که «عطار بنیانگذار طرح عرفان نظری در صورت تمثیلی و تشبیهی با استناد به قصص» است.

6J9A6369

همایش بین‌المللی عطار نیشابوری

همچنین آقای دکتر بلخاری درباره کتاب‌هایی که در این همایش چاپ و رونمایی می‌شوند چنین اظهار کرد:
چهار کتاب با عناوین چکیده مقالات همایش بین‌المللی عطار نیشابوری، خسرونامه، اشترنامه و شرح احوال و نقد و تحلیل آثار شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری در این همایش رونمایی می شود. همچنین نرم‌افزار مجموعه مقالات همایش نیز منتشر و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گفت.

6J9A6391

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: در صورت امکان، روز دوشنبه در تهران مجسمه اهدایی عطار را پره برداری خواهیم کرد.
جناب آقای دکتر محقق نیز با بیان تاریخچه‌ای از فعالیت‌های موسسه مطالعات اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در زمان ریاست خود، درباره شخصیت عطار به صورت مختصر سخنانی ایراد فرمودند.

6J9A6401

سپس این نشست با پرسش و پاسخ و پذیرایی مختصر از خبرنگاران و اصحاب رسانه پایان یافت.