دیدار و گفت‌وگوی سفیر تاجیکستان در تهران با رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران، دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ با حضور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حسن بلخاری رئیس انجمن دیدار و گفت‌وگو کرد. بلخاری در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور سفیر تاجیکستان در انجمن گفت: مشترکات فرهنگی فراوانی میان ایران و تاجیکستان وجود دارد و البته دولت‌های […]

نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران، دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ با حضور در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حسن بلخاری رئیس انجمن دیدار و گفت‌وگو کرد.
بلخاری در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور سفیر تاجیکستان در انجمن گفت: مشترکات فرهنگی فراوانی میان ایران و تاجیکستان وجود دارد و البته دولت‌های دو کشور هم در بالاترین سطح، روابط سیاسی و فرهنگی دارند.
او افزود: همواره مدیران فرهنگی و سیاسی ارشد جمهوری اسلامی ایران در جشن‌های استقلال کشور تاجیکستان حضور دارند و مسئولان عالی رتبه این کشور دوست و همسایه نیز حسن همجواری را در حوزه‌های گوناگون عملی ساخته‌اند.
استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن توجه به چهره‌های برجسته علمی و فرهنگی ایران، به بزرگان عرصه فرهنگی درعرصه بین‌المللی به‌خصوص کشور فارسی زبان تاجیکستان عنایت و توجه داریم و دراین راستا مراسم بزرگداشت بزرگان عرصه فرهنگ و ادب تاجیکی از جمله باباجان غفوراف، صدرالدین عینی و محمد جان شکوری بخارایی را برگزار کردیم.
بلخاری ادامه داد: به این نکته هم باید اشاره کنم که درراستای تکریم مقام علمی دانشمندان فارسی زبان، درآینده نزدیک مراسم بزرگداشت «لایق شیرعلی» شاعر معاصر وبرجسته تاجیکی راهم برگزار خواهیم کرد. همچنین بزرگانی چون مومن قناعت هم از جمله چهره‌های تاجیکی هستند که باید مورد توجه و تقدیر قراربگیرند.
درابتدای این دیدار نیز نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان درتهران گفت: حضور من در این انجمن که قدمت صدساله دارد و ریاست عالیه آن را ریاست جمهوری اسلامی ایران برعهده دارند، یک افتخار است.
اوافزود: در مسائل فرهنگی روابط ما به تعویق افتاده و برخی مسائل سیاسی، ارتباطات دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است، اما هرگز نباید از مناسبت‌ها و روابط فرهنگی مشترک میان ایران و تاجیکستان غفلت کرد.
زاهدی تاکید کرد: شایسته است که کشورهای فارسی زبان اتحادیه‌های مشترکی داشته باشند و در این راستا با تاسیس رادیو و تلویزیون و برگزاری برنامه‌های آموزشی، روابط علمی و فرهنگی خودرا گسترش دهند.
سفیر تاجیکستان در تهران افزود: فرهنگستان‌ها و آکادمی‌های کشورهای فارسی زبان از جمله ایران و تاجیکستان باید در حوزه ادبیات و تاریخ یا همگون‌سازی اصطلاحات در شاخه‌های مختلف علمی، فعالیت‌های مشترک بیشتری را انجام دهند تا دراین راستا روابط فرهنگی این کشورها عمق و گسترش بیشتری پیدا کند.