گفت‌وگو با عبدالله انوار به مناسبت درگذشت استاد عبدالحسین حائری

تاریخ ایجاد : دوشنبه, ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ استاد حائری از میراث کهن ایران و نسخه‌های خطی پاسداری کرد/ کتاب همدم روزگار تنهایی استاد بود. سید عبدالله انوار، نسخه‌پژوه و کتابشناس درباره نقش حائری در ساماندهی نسخ‌خطی گفت: وی در زمان وقوع انقلاب تلاش بسیاری کرد تا نسخ‌خطی را جمع‌آوری و یک‌جا سامان دهد. در آن […]

تاریخ ایجاد :

دوشنبه, ۰۲ شهریور ۱۳۹۴

abdollah-anvarاستاد حائری از میراث کهن ایران و نسخه‌های خطی پاسداری کرد/ کتاب همدم روزگار تنهایی استاد بود.

سید عبدالله انوار، نسخه‌پژوه و کتابشناس درباره نقش حائری در ساماندهی نسخ‌خطی گفت: وی در زمان وقوع انقلاب تلاش بسیاری کرد تا نسخ‌خطی را جمع‌آوری و یک‌جا سامان دهد. در آن زمان که برخی سعی کردند با استفاده از موقعیت پیش آمده، میراث گرانبهای ما را از کشور خارج کنند، هوشیاری و کوشش حائری مانع از این فرصت‌طلبی‌ها شد.
استاد حائری از میراث کهن ایران و نسخه‌های خطی پاسداری کرد/ کتاب همدم روزگار تنهایی استاد بود

استاد سید عبدالله انوار پس از اطلاع از درگذشت زند‌ه‌یاد حائری بسیار اظهار تاسف کرد و به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: از درگذشت وی بسیار ناراحت شدم. به نظر بنده یکی از خادمان شریف و دوستداران میراث کهن کشور را از دست دادیم. در این روزگار سخت نمی‌توان برای وی جایگزینی پیدا کرد که با عشق و علاقه در این حیطه فعالیت کند.

وی درباره زنده‌یاد عبدالحسین حائری، رئیس سابق کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی و دوستی که با وی داشت افزود: بنده و زنده‌یاد حائری ۶۰ سال با هم دوست بودیم. دوستی ما از نوشتن لغتنامه دهخدا آغاز شد. به گمانم آن زمان وی حرف «ز» و من حرف «خ» را جمع‌آوری می‌کردم.

فهرست‌نویسی نسخ‌خطی و علاقه به کتاب ویژگی‌ اصلی استاد حائری

وی درباره ارتباط با زنده‌یاد حائری اظهار کرد: دوستی ما که هر دو به نسخ خطی علاقه داشتیم ادامه یافت و این دوستی زمانی بیشتر شد که وی رئیس نسخ خطی کتابخانه مجلس شد و من همین پست را در کتابخانه ملی عهده‌دار شدم. طبعا به دلیل این همگونی شغل تماس‌های ما بیشتر شد و وجه اشتراک ما در این دوستی دو طرفه نسخ‌خطی بود.

این نسخه‌پژوه عنوان کرد: وی علاقه بسیاری به کتاب داشت و سال‌ها مشغول فهرست‌نویسی نسخ‌خطی بود و در همین زمینه حدود پانزده مجلد نسخه خطی را فهرست‌نویسی کرد. وی عمری را به  حفظ و پاسداشت این میراث کهن ایران گذراند.

ساماندهی نسخ‌خطی در زمان پیروزی انقلاب اسلامی