گفت و گوی تفصیلی کاوه خورابه با «هنر آنلاین» پیرامون فعالیت‌های معاونت پژوهشی انجمن

دوشنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۸ کاوه خورابه معاون علمی پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در گفت و گو با «هنرآنلاین» درباره اقدامات این معاونت و سایر فعالیت‌های انجمن توضیحات مبسوطی را ارائه کرد. خورابه در این گفت و گو یادآور شد: در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با سه مقوله مختلف از جمله آثار، مفاخر […]

دوشنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۸

kaveh khorabeh

کاوه خورابه معاون علمی پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در گفت و گو با «هنرآنلاین» درباره اقدامات این معاونت و سایر فعالیت‌های انجمن توضیحات مبسوطی را ارائه کرد.

خورابه در این گفت و گو یادآور شد: در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با سه مقوله مختلف از جمله آثار، مفاخر و فرهنگ سروکار داریم. فرهنگ یک مقوله بسیار پیچیده و ضروری و در عین حال سهل و ممتنع در تعریف است. شاید مهم‌ترین تعریفی که می‌شود درباره فرهنگ داشت این باشد که ما در فرهنگ زندگی می‌کنیم. هر چیزی که حس و درک می‌کنیم عنصری از فرهنگ است. وقتی فرهنگ را تعریف می‌کنیم، مسلما بحث آثار و مفاخر هم جزیی از آن است و از چیز عجیب و غریبی صحبت نمی‌کنیم.
او تاکید کرد: وقتی انجمن آثار ملی در سال ۱۳۰۱ تاسیس می‌شود یک دغدغه وجود داشته و آن هم دغدغه شناسایی و آگاهی بوده است. برای همین در اولین ماده انجمن هدف از تاسیس این‌گونه بیان می‌شود: “مقصود آن پرورش علاقه عامه به آثار قدیمه علمی و صنعتی ایران و سعی در نگاهداری صنایع مستظرفه، صنایع دستی، حفظ سبک و شیوه قدیم آن‌هاست”. ببینید یعنی دغدغه‌شان این بوده که مردم را نسبت به تمام آثاری که داریم آگاه کنند. وقتی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی می‌خواهیم پژوهش کنیم، با یک گستره عظیمی رو در‌ رو می‌شویم ولی واقعیت این است که وقتی نهادهای اجتماعی سیاسی شکل می‌گیرند تقسیم‌ وظایف صورت می‌گیرد. در تقسیم‌ وظایف می‌گویند شما حق ندارید همه نوع پژوهشی را انجام بدهید چون سازمان‌های دیگری تعریف شده‌اند که این را به صورت تخصصی‌تر پیش می‌برند. امکانات مالی و مکانی محدود است و به همین خاطر یک وظیفه‌ای را می‌گذارند تا شما حواس‌تان باشد که مهم‌ترین کار شما، بزرگ‌داشت‌ نام و آثار مفاخر است.
معاون پژوهشی انجمن در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به آثار منتشر شده در انجمن  گفت: از ابتدای بهار سال ۹۶ به همت همه یاران و همکاران فکر می‌کنم چیزی بالغ بر ۷۰ جلد کتاب که بیشتر آن‌ها نشر یافتند و تعدادی آماده انتشار هستند.  از جمله کتاب “المنتخب من التحفه السعدیه” را کار می‌کنیم که استاد نجف‌قلی حبیبی کار تصحیح و انتخاب این کتاب را انجام داده‌اند. کتابی که در حوزه پزشکی قدیم و توسط قطب‌الدین محمود بن مسعود بن مصلح شیرازی نوشته شده است به زبان عربی. تجدید چاپ ۱۰ جلد از آثار ابن‌سینا را در دست داریم که به‌زودی روانه بازار خواهد شد. علاوه‌بر آن، کتاب “مرآت الوقایع” را داریم که دوران مظفری را در بر می‌گیرد. به شدت دنبال تجدید چاپ کتاب‌هایی هستیم که سال‌ها از چاپ آن‌ها می‌گذرد و بازار هنوز متقاضی آن‌ها است. همچنین مشغول گردآوری و تهیه کتاب‌های مربوط به زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی مفاخری هستیم که قرار است در طول ماه‌های آینده در انجمن مراسم بزرگداشت‌شان برگزار شود.
اواضافه کرد: برخی از این کتاب‌ها را بررسی مجدد می‌کنیم و با صفحه‌آرایی و حروف‌چینی جدید آماده‌سازی می‌شوند چرا که امکانات حروف‌چینی در گذشته مشخصات خاص خودش را داشته است و اکنون حروف (فونت‌ها) و صفحه‌آرایی‌های دیگرگونه‌ای طلب می‌شود. البته برخی از کتاب‌ها را فقط بازنشر می‌کنیم و کار دیگری روی آن‌ها انجام نمی‌دهیم. برنامه ما این است که تا پایان سال ۱۳۹۸ حدود ۴۵ جلد کتاب چاپ کنیم. تاکنون نزدیک به نیمی از آن‌ها به بازار آمده است و برخی دیگر تا پایان سال منتشر خواهند شد.
خورابه درباره نشریات انجمن هم گفت: بخشی از دغدغه‌های انجمن در قالب آثار منتشره از طریق مجلات و نشریه‌های انجمن به منصه ظهور می‌رسد. ما در انجمن آثار سه نشریه داریم که مدیر مسئول آن دکتر بلخاری رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هستند. نشریه فصلنامه “نامه انجمن” که یک رویکرد کلی در حوزه علوم انسانی دارد ولی بیشتر جنبه ادبیات را در برمی‌گیرد. نشریه فصلنامه “حکمت نامه مفاخر” تقریبا یک نشریه نوزا است که بیشتر به مباحث حوزه فلسفه، حکمت و عرفان می‌پردازد و سومین نشریه دوماهنامه “مفاخر ماندگار” است با رویکردی خبری که بیشتر با محور اخبار انجمن و گفت‌وگو با مفاخر معاصر منتشر می‌شود.
اواضافه کرد: امسال نخستین بزرگ‌داشتمان را برای زنده‌یاد دکتر محمود عبادیان برگزار کردیم. افتخار داشتم که هم شاگرد او باشم و هم دوست‌شان. حتی تز دانشگاهی‌ام را هم با استاد گذراندم. چندین سال بود که دغدغه داشتم مجموعه مقالات پراکنده او را جمع‌آوری کنم. آقای عبادیان حدود ۵۰ سال روی هگل کار کرده و مقالات بسیار زیادی را در حوزه هگل‌شناسی، ادبیات و فرهنگ نوشته است که در مجلات مختلف منتشر شده بود. به این فکر می‌کردیم که آیا حیف نیست که این مقالات این‌گونه و به صورت پراکنده از دیدگان پنهان بماند؟ خوش‌بختانه با همت چند نفر از دوستان از جمله حمیدرضا اسلامی، مهناز بهمن و قاضی‌مرادی آمدیم مقالات را جمع‌آوری کردیم که در نهایت در قالب یک کتاب منتشر شد. همچنین امسال همایشی را هم در تهران، هم در روستای سهرود و شهر قیدار تحت عنوان سهرودی برگزار کردیم که برنامه‌ای در خور نام این حکیم بود. حدود سی و اندی نفر در این جلسات صحبت کردند و خوش‌بختانه مجموعه مقالاتش در همان روز همایش چاپ شد.

مشروح این مصاحبه را در اینجا ملاحظه نمائید.