گزارش سخنرانی دکتر حسن بلخاری در مراسم یادبود سردارشهید قاسم سلیمانی و جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی در انجمن

مراسم یادبود سردارشهید قاسم سلیمانی و جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی و گرامیداشت برخی از درگذشتگان پرسنل انجمن با حضور و سخنرانی حسن بلخاری رئیس، کاوه خورابه معاون پژوهشی، وحیدرضا قربانی معاون اجرایی و همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار شهید مطهری انجمن برگزار شد. حسن بلخاری طی سخنانی در این برنامه گفت: در […]

مراسم یادبود سردارشهید قاسم سلیمانی و جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی و گرامیداشت برخی از درگذشتگان پرسنل انجمن با حضور و سخنرانی حسن بلخاری رئیس، کاوه خورابه معاون پژوهشی، وحیدرضا قربانی معاون اجرایی و همکاران انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار شهید مطهری انجمن برگزار شد.
حسن بلخاری طی سخنانی در این برنامه گفت: در ابتدا خدمت همکارانی که در طول چندماه اخیر برخی از عزیزان خود را از دست داده‌اند تسلیت عرض کرده، برای بازماندگان آرزوی صبر و توفیق الهی دارم و امیدوارم روح همه این عزیزان درگذشته، قرین رحمت الهی باشد.
او در ادامه افزود: در طول یک ماه اخیر حوادث غمبار فراوانی در کشور به وقوع پیوست که مهترین آنها ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان آن مرحوم در کشور عراق بود، همچنین بیش از ۱۷۰ نفر نیز در سانحه هوایی اخیر جان خود را از دست دادند که متاسفانه بیش از ۱۴۰ نفر آنها را هموطنان ایرانی ما به خصوص جمعی از نخبگان دانشگاهی، تشکیل می‌دادند.

استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: دردناک‌ترین بخش این حوادث این بود که به خصوص پس از حماسه عظیم مردم در گرامیداشت مقام شهیدان و تشییع باشکوه آنها در عراق و ایران، عدم اطلاع‌رسانی صحیح درباره علت وقوع سانحه هوایی، خیلی از محاسبات را به هم ریخت و ضربه روحی قابل توجهی به مردم ایران وارد شد.
او ادامه داد: سردار سلیمانی یک سرباز پاکباز و صادق وطن بود که بیش از ۴۰ سال در عرصه‌های مختلف نظامی و فرهنگی با خلوص فراوان خدمت کرد و مانند برخی از افراد شهوت قدرت و ثروت و عمل همراه با فساد نداشت و این سلوک عارفانه و صادقانه او چهره‌ای از این شهید ساخت که در غم از دست دادنش، جامعه ایران به صورت یکپارچه عزادار و سیاه پوش شد.
بلخاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۲ واژه فوت و وفات در زمینه مرگ انسان‌ها گفت: خوب است به مناسبت این حوادث غم‌انگیز به این نکته اشاره کنم که در قرآن کریم و در لسان عرب درباب مرگ از ۲ واژه «فوت» و «وفات» استفاده می‌شود که البته با توجه دقیق به معانی این کلمات متوجه می‌شویم تفاوت معنایی عمیقی بین این ۲واژه وجود دارد.

او در توضیح این مطلب گفت: فوت در قرآن و لسان عرب به معنی از دست رفتن است، یعنی آنچه که داشتید از دست می‌دهید، یا به عبارتی میمیرید، درحالی که در قرآن کریم هیچوقت خداوند متعال اشاره نمی کند که انسان را می‌میراند که در مقابل از «وفات» یاد می‌کند؛ الله یتوفی الانفس حین موتها: خداوند انتقال می‌دهد نفوس را هنگام مرگشان… البته این درباره افرادی است که در این دنیا به درستی زندگی کرده‌اند و اهل ایمان و عمل صالح بوده‌اند، لذا کسانی که مصداق «فوت » اند آنهایی‌اند که از سرمایه‌های زندگی خود به خوبی استفاده نکرده‌اند و توشه‌ای ندارند که پس از مرگ مصداق «وفات» باشند.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پایان سخنان خود گفت: برای همه درگذشتگان به خصوص سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، جانباختگان سانحه هوایی اخیر و بستگان درگذشته همکاران انجمن از درگاه باری تعالی طلب غفران و مغفرت میکنم و امیدوارم که خداوند به بازماندگان این عزیزان صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید.