یادواره علمی مرحوم پروفسور روژه گارودی

تاریخ ایجاد : جمعه, ۰۹ تیر ۱۳۹۱ یادواره علمی مرحوم پروفسور روژه گارودی، فیلسوف مسلمان فرانسوی و روشنفکر برجسته جهانی، روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در تالار علامه جعفری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، کوچه پژوهشگاه (۲)، شماره ۲، […]

تاریخ ایجاد :

جمعه, ۰۹ تیر ۱۳۹۱

rojogarudiیادواره علمی مرحوم پروفسور روژه گارودی، فیلسوف مسلمان فرانسوی و روشنفکر برجسته جهانی، روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در تالار علامه جعفری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، کوچه پژوهشگاه (۲)، شماره ۲، به همت معاونت بین‌الملل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در این آیین که با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مؤسسه پژوهشی فلسفه و حکمت ایران، جامعه المصطفی(ص) العالمیه، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، معاونت پژوهش و آموزش سازمان تبلیغات اسلامی، موسسه فرهنگی اجتماعی صدرا، موسسه تاریخ معاصر ایران و کانون اندیشه جوان برگزار خواهد شد، آقایان حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر رشاد، آیت الله محمد علی تسخیری، دکتر رضا داوری اردکانی، دکتر علی بیگدلی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دکتر حسین کلباسی، دکتر حمیدرضا آیت اللهی و دکتر یحیی بُنو و به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

برگی از زندگی روژه گارودی

پروفسور روژه گارودی در سال ‏۱۹۱۳ در شهر مارسی به دنیا آمد. پس ازطی دوره دبیرستان، تحصیلات عالی خود را در رشته فلسفه تا اخذ درجه اگرگاسیون ادامه داد. سپس عضو کمیته مرکزی‏ حزب کمونیست فرانسه شد. در سالهای ۱۹۴۵ و ۱۹۵۱ به عضویت مجلس ‏موسسان، در ۱۹۵۶ به نمایندگی مجلس ملی فرانسه، و در ۱۹۵۹ به ‏سناتوری مجلس سنای فرانسه انتخاب گردید. در ۱۹۶۳ با نوشتن‏ رساله‌ای تحت عنوان فرضیه مادی‌گرایانه شناخت، به اخذ درجه دکتری در فلسفه نائل ‏آمد. در ۱۹۵۹ به دانشیاری دانشگاه کلرمون فران و در ۱۹۶۵ به استادی فلسفه در دانشگاه ‏پوآتیه منصوب گردید. عضویت وی در برنامه گفتگوی مسیحیت ـ کمونیسم در دهه ۱۹۶۰ او را به مسایل دینی علاقه مند کرد و به تدریج در دهه ۱۹۷۰ متمایل به مذهب کاتولیک شد. بعدها با اسلام آشنا شد و در ۱۹۸۲ در ژنو تغییر دین خود به اسلام را اعلام کرد تا به گفته خودش «گمشده خود را در آن بیابد» و نام «رجاء» را برای خود برگزید.

روژه گارودی در کتاب خود با عنوان «اسلام، دین آینده» گفته ‌است که اسلام در پذیرش مردمی که به توحید ایمان دارند، بیشترین سعه صدر را داشته است. وی معتقد است که حضور پیروان دین‌های مختلف در محل پیدایش اسلام یعنی خاورمیانه، بزرگترین دلیلی است که برای سعه صدر اسلام در پذیرش فرهنگ‌ها و تمدن‌ها می‌توان عنوان کرد. به نوشته گارودی، مسلمانان در صدر اسلام توانستند تمدن‌ها و فرهنگ‌های بزرگی در آسیا، آفریقا و اروپا را به هم پیوند دهند و فرهنگ و تمدن خود را قوی و واکسینه کنند.

در سال ۱۹۹۸، یک دادگاه فرانسوی وی را برای انکار هولوکاست و افترای نژادی مجرم شناخت و بخاطر کتاب «اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل» که در سال ۱۹۹۵ نوشته بود،  چهل هزار دلار جریمه کرد.